Předloni na závěrečném turnaji nechyběly a jinak tomu nebude ani letos. Svěřenky norského kouče Benta Dahla proti Švýcarsku potvrdily roli favoritek a po ofenzivním uragánu ovládly odvetu, čímž si bezpečně ohlídaly postup na mistrovství světa. „Jsem velice šťastný. Potěšilo mě, že jsme předvedli náš možná nejlepší výkon v zápase, kdy nám šlo o opravdu hodně,“ těšilo Dahla.

Národní výběr výborně vstoupil do utkání, ve kterém ani jednou neprohrával, a od začátku si budoval náskok. Po pár minutách tak vedl už 10:4 a Švýcarky musely postupně začít víc a víc riskovat.

První půli ovládly české hráčky o sedm gólů a do šaten si tak nesly luxusní náskok. Po změně stran navíc domácí házenkářky několikrát potrestaly riskující soupeřky a dostaly se až na šestatřicet vstřelených branek. „Bylo pro nás hodně důležité odehrát doma dobrý zápas a ukázat všem v zemi, že jsme dobrý tým,“ pokračoval trenér.

V ofenzivě vládly především Markéta Jeřábková a Veronika Malá, které dohromady obstaraly šestnáct českých gólů. „Je velmi důležité ukázat všem holkám a ženám, které v Česku hrají házenou, že pokud dostatečně dřete, můžete dosáhnout svých cílů,“ podotkl Dahl.

Spolehnout se reprezentantky mohly i na brankářky, Petra Kudláčková utkání kvalitně zahájila, po prostřídání se pak vytáhla i Sabrina Novotná, která v rozhodující fázi duelu vytáhla několik skvělých zákroků. „Budujeme tým trochu pro budoucnost, máme v něm hodně mladých hráček a těším se na to, jak budeme pokračovat,“ nastínil stratég.

V součtu obou zápasů tak český reprezentační výběr zvítězil 68:58 a může se začít chystat na prosincové mistrovství světa, které hostí házenkářské velmoci Dánsko, Norsko a Švédsko. „Nebylo by špatné utkat se v Norsku s Norskem, bylo by pro mě skvělé ho porazit v mé rodné zemi. Jinak ale žádné přání nemám, chceme se připravit na mistrovství a předvést naši nejlepší házenou,“ dodal Dahl.

Česko - Švýcarsko 36:27
Poločas: 17:10.
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Polášková, Kordovská 4, Mikulášková, Šustáčková 3, Stříšková, Stellnerová 3, Kuxová, J. Franková, A. Franková 2, Zachová 2, Kovářová 3, Jeřábková 9, Malá 7, Cholevová 3.
Rozhodčí: Prastaloová, Balvanová (obě Bosna). Sedmimetrové hody: 2/2 - 4/4. Vyloučení: 1:0. Diváci: 1515.
První zápas: 32:31, postoupilo Česko.