Ne vždy to ale jde. Jsou týmy, které praktikují vysunutý forčekink a vyvíjejí tlak na obránce. Opak představují celky s kompaktním blokem vystavěným na polovině hřiště. „Probíjet se do plných je složité, když protivník vyrukuje s obranným valem na červené a čeká. Nejde hrát jen přes přihrávky a puk se musí do pásma nahodit nebo zavézt. Obě varianty jsou těžké a nejde říct, proti které se hraje hůř,“ uvažuje Němec.

Na prolomení soupeřovy defenzívy se pracuje na tréninku. „Nacvičujeme určité vzorce. Důležité jsou předzápasové porady, protože každý tým má unikátní styl hry, kterému se musíme přizpůsobit,“ odkrývá čtyřiatřicetiletý hráč.

Jakou obranu protivník praktikuje se hráči dozvědí od trenérů, kteří mají za úkol nadcházejícího soupeře analyzovat. „Když někdo vysoko napadá, tak máme před zápasem informace, že soupeř hodně bruslí a forčekuje. V zápase si s tím musíme poradit. Puk je třeba dávat rychle od hokejky,“ líčí Němec.

Účinná zbraň proti defenzivnímu valu je individuální schopnost jednotlivého hráče. Kometa se takto často spoléhá právě na Němce. „Jde o to, jak se člověk rozhodne podle aktuální situace na ledě. Někdy je lepší vyjet sám a jindy zase přihrát. Na rozhodnutí mám třeba jen vteřinu a musím zvolit nejlepší variantu,“ vysvětluje třebíčský rodák.

Obranné dvojice Komety Brno
Ondřej Němec – Juraj Mikuš
Jan Štencel – Michal Gulaši
Tomáš Bartejs – Tomáš Malec

Ten v nové sezoně nastupuje v elitním obranném páru s Jurajem Mikušem. „Je teprve začátek sezony, takže si zvykáme jeden na druhého. Už jsme se potkali při společném angažmá v jiném týmu a trochu se známe, víme co od sebe můžeme očekávat. Doufám, že naše spolupráce prospěje jak nám, tak i Kometě,“ míní Němec, jenž si s Mikušem zahrál v letech 2012 až 2014 v KHL za Lev Praha.

V minulé sezoně hrál Němec po boku Jana Štencela či defenzivnějšího Michala Barinky, kteří vyvažovali jeho ofenzivní choutky. „Domluva s Jurajem, kdo hraje víc dopředu nebo dozadu, není. Věřím, že si porozumíme. Oba máme chuť útočit, takže se rozhodujeme podle vývoje na ledě. V minulosti jsem hrál s Kubou Krejčíkem, který hraje rovněž hodně ofenzivně a vyšli jsme si vstříc,“ zmiňuje mistr světa z roku 2010.

V sestavě Komety figuruje jediný obránce s držením hole napravo – Němec. „Většinou je ideální, když složení obranné dvojice má praváka a leváka. Líp si dokáží vyhovět. Ale kluci leváci v Brně, kteří hrají napravo nemají problém,“ sděluje Němec.

Jediný obranný pár s pravákem a levákem je tedy Němec s Mikušem. „Pro mě to není výhoda. Spíš pro Ondru, že má hokejku do mantinelu,“ přemítá Mikuš.

Slovenský obránce měl už před příchodem indicie, jakou roli v týmu zastane. „Proběhly rozhovory s panem Zábranským (Libor Zábranský, majitel a trenér Komety – pozn. red.) o tom, jakou má představu, kde budu hrát a s kým. Pak už je jen na mně, jestli očekávání naplním nebo ne,“ potvrzuje trenčínský rodák.

V posledním zápase s Grodnem, který brněnský celek vyhrál 6:2, naskočila téměř plná sestava. Scházel pouze zraněny Alex Mallet. „Máme namyšlené útočné trojice i obranné dvojice. Dobře ale víte, že v minulé sezoně se všichni zabývali tím, proč se sestava Komety často mění, což se ukázalo jako dobrý tah,“ uzavírá asistent kouče Komety Kamil Pokorný, jenž potvrdil, že proti Grodnu se zranil Bedřich Köhler.