Do konce základní části schází odehrát už jen čtyři kola. Brněnský celek si momentálně hýčká šestibodový náskok na sedmou Mladou Boleslav. „V šestce se musíme udržet za každou cenu. Je vidět, že všechny týmy mají sestavu takovou všelijakou. Většinou okleštěnou pracanty a doplněnou o dvě tři hvězdy, proto je extraliga hodně bojovná,“ sdělil útočník Komety Martin Zaťovič.

Při momentálním tabulkovém rozpoložení by obhájce Masarykova poháru ve vyřazovací části narazil na Třinec. Jenže ještě schází odehrát zmíněná čtyři kola, takže Kometa může těžko kalkulovat, s kým se střetne. Hlavně si nejprve jistotu umístění v šestce musí uhrát. Každopádně je patrné, že při aktuální konstelaci se v play-off střetne s jedním z tria týmů Plzeň, Hradec Králové nebo právě Třinec.

Aktuální pořadí top šestky extraligy:
1. Liberec – 97 bodů
2. Plzeň – 92 bodů
3. Hradec Králové – 91 bodů
4. Třinec – 87 bodů
5. Kometa – 80 bodů
6. Vítkovice – 78 bodů

Za současné situace rovněž platí scénář z minulých dvou sezon. Brněnský mančaft by čtvrtfinále play-off začínal venku. Ze stejné výchozí pozice totiž Kometa vstupovala do vyřazovací části při dvou posledních mistrovských jízdách. Nevýhodu přetavila ve výhodu.

V aktuální sezoně úřadující mistr v základní části neválí. Nezaznamenal delší vítěznou šňůru. Nejdelší série s tříbodovým zápisem totiž čítala pouhé tři duely. Rovněž ale Brno nezažilo větší výsledkovou krizi. Pokaždé, když muselo, zabralo. „Opravdová síla Komety se ukáže až v play-off, kdy do sebe vše zapadne, jak má. Opět jde ve šlépějích loňské sezony, kdy šla nenápadně zezadu,“ sdělil hokejový expert Milan Antoš.

Paralel z předešlých ročníků je víc, ale nabízí se i odchylky. Třeba že se Kometa až příliš spoléhá na produktivitu první lajny. Zatímco v minulosti se opírala o gólový příděl všech.

Trio forvardů Petr Holík, Peter Mueller a Zaťovič svým bodovým přísunem zastiňuje zbytek týmu. „Je krásně vidět, jaký vliv na výkony má psychika. Soupeře válcují v podstatě od začátku sezony. Jsou ve velké pohodě a projevuje se jejich ohromný ofenzivní talent, protože jsou nepředvídatelní v útočném pásmu, kdy dokážou sehrát situace tak, že soupeř je prostě neubrání,“ líčil televizní expert Jakub Koreis.

Doposud v lize nastřílel brněnský celek 135 gólů. Z toho o 59 branek se postaralo trio Mueller, Holík a Zaťovič. Zbylých 76 přesných zásahů si mezi ze sebe rozdělili ostatní. Nutno podotknout, že 12 z nich vsítili hráči, kteří už na jihu Moravy nehrají.

Závislost na jednotlivých hráčích se může snadno vymstít. Stačí, aby Mueller onemocněl nebo se Martin Erat nechal zbytečně potrestat nevybíravým zákrokem jako v utkání proti Karlovým Varům na šest zápasů a Kometě vznikne problém. Jak stěžejní hráče nahradit?

Proti Litvínovu se s absencí klíčových hráčů Kometa vypořádala. Jenže play-off je jiná soutěž. Proto je enormně důležité, aby se přidali i ostatní. Jako třeba na ledě Vervy. První dvě branky sice obstarala zase první útočná formace, ale následně se střelecky prosadil Tomáš Vondráček a Martin Dočekal.

Program Komety do konce základní části:

Pátek 1. března, 18.00:
Kometa – Vítkovice
Neděle 3. března, 16.00:
Liberec – Kometa
Úterý 5. března, 17.30:
Kometa – Sparta
Pátek 8. března, 18.00:
Zlín – Kometa