Procedit za jeho záda puk? V podstatě nemožné. V posledních dvou utkáních se to nepovedlo kanonýrům pražské Sparty ani Vítkovic. A Brno slavilo dvakrát tříbodový zápis. „Prostě pouze chytám kotouče,“ praví Vejmelka, od něhož neuslyšíte žádné nabubřelé řeči.

To není jeho styl. Momentálně nejlepší brankář extraligy raději vyzdvihne spoluhráče. „Hrají opravdu obětavě a skáčou do střel,“ říká ve své typické skromnosti. Že proti Vítkovicím lapil čtyřicet ran, bere jako rutinu. Stejně jako jeho průměr obdržených gólů, který se po pěti kolech zastavil na čísle 1,18.

A úspěšnost zákroků drží vyšponovanou na stěží uvěřitelných 96,41 procentech.

Když do Komety přicházel z Pardubic, platil za talentovaného brankáře. Učil se od Marka Čiliaka. Postupně a neustále rostl a ještě určitě poroste. Vždyť Vejmelka má pouze třiadvacet let.

V létě mu skončil závazek v zámoří, když se nedohodl na smlouvě s Nashvillem. Celkem z NHL, který si jej v roce 2015 vybral jako 145. hráče v pátém kole draftu.

Rozhodl se plně soustředit na svoji brněnskou misi, kde načal již pátou sezonu. Jenže se mu ještě nepodařilo naplno prorazit tak, jak chce.

Teď se ale zdá, že nastal jeho čas. Doba, ve které vládu nad brankovištěm Brna převzal Vejmelka. V minulých sezonách nedoceněný brankář a chytající ve stínu Čiliaka. Jenže slovenský fantom se od začátku nového ročníku usadil pouze na lavičku a jen vyhlíží svoji příležitost. Zdá se, že si ještě nějakou chvíli počká, protože třebíčský rodák zažívá svoje vykoupení z role věčné dvojky. Konečně.

Jasně, je odehráno jen pět kol, ale už v poslední sezoně Vejmelka dokázal, že na post jedničky Brna má. V základní části držel Kometu, přesto vytouženou šanci v play-off nedostal. Aktuálně si lze stěží představit, že v této sezoně si vyřazovací boje nezachytá. Kdy jindy by měl?

Jeho byznys kvete a roste i poptávka. Jestliže někdo potřebuje něco utěsnit, zacelit, ucpat nebo zadělat, stačí zavolat „Betonárku Vejmelku“.

Problém je v dostupnosti, jelikož Vejmelka má aktuálně maximální vytížení v Kometě. Ta jeho služby akutně potřebuje. „Hraje podstatnou roli,“ uvádí brněnský kapitán Martin Zaťovič, jenž první gól v sezoně dal až v pátém kole.

Hledal střeleckou formu, a protože na tréninku nemohl překonat Vejmelku, chvíli to trvalo. „Navzájem se trochu popichujeme. Dává mi sežrat, jestliže mi něco chytí, a ještě má průpovídky,“ podotýkás úsměvem Zaťovič.

A už se těší na dnešní další zápas na ledě Karlových Varů, kde Kometa hraje od půl šesté večer. Opět sází na Vejmelku. „Proti Vítkovicím nás podržel,“ sděluje brněnský asistent kouče Kamil Pokorný. Proto nelze očekávat změnu v brance.