„Opatření jsme udělali vzhledem k poslednímu domácímu utkání proti Kometě Brno. Příznivci hostů zapálili dýmovnice, pyro a poničili vybavení stadionu. Ohrozili i děti mezi svými lidmi na tribuně,“ odůvodnil pro mnohé fanoušky nesmyslný zákaz marketingový manažer HC Olomouc Simon Vejtasa.

„Já souhlasím s tím, že hokej se dělá primárně pro fanoušky, ale ze záběrů kamer jsme zjistili, že pyro na stadion bylo proneseno například právě v bubnech, které jsme příznivcům hostů zakázali,“ dodal Vejtasa.

Zdroj: Deník/Ivan Němeček

Solidarita fanoušků

Ultras Mora přišli se solidární reakcí. „Pokud nebude fanouškům Brna umožněn vstup s bubny, megafony a dalšími fanouškovskými proprietami, nepoužijeme je ani my,“ napsali Ultras na svých facebookových stránkách.

David Krejčí
Patnáct let, patnáct zajímavých posil. Mrkněte na TOP přestupy Mory

S rozhodnutím HC Olomouc se neztotožňují. „Je to proti našim veškerým fanouškovským zásadám. Jsme toho názoru, že na tribunách by měl mít každý stejné podmínky, ať už fanoušci hostí, tak i my. Derby má být svátek a oslava hokeje.“

A tak byl úvod pátečního utkání více než o hokeji o skandování fanoušků: „Český hokej pro fanoušky,“ či transparentu brněnských příznivců: „Na zákazy si posvítíme.“ Za mantinel pod hostujícím kotlem přilétla v úvodu světlice.

„Hned první minuta ukázala, že nařízení, která jsme konzultovali s bezpečnostními složkami, mají smysl. Evidentně ale nepomohly. Nepřijde mi normální zapalovat v uzavřeném prostoru ohně a házet je mezi děti,“ řekl Simon Vejtasa.

Olomoučtí nabídli své bubny a megafony

Oba fanouškovské tábory se prý v posledních týdnech snažily najít s vedením olomouckého klubu společnou řeč. Avšak neúspěšně.

„Hostům z Brna jsme nabídli zapůjčení našeho bubnu a megafonu, to však odmítli. Pojďme společně ukázat, že náš svět nezničí žádné hloupé a nesmyslné zákazy,“ vyjádřili se Ultras Mora.

Brněnské příznivce zákaz popudil. „Proč to dělají? Lidi tím jen naštvou. Co vím, tak v Olomouci hodil někdo dva stroboskopy na zem. Borec z klubu z toho udělá takové haló. Asi je to sebestředný narcis. Bylo to selhání jedinců a ochranky, která si nepohlídala dva lidi z pěti set. Proč teď kvůli tomu mají pykat fanoušci obou klubů, obě města, že ta atmosféra nebude taková,“ ptál se dlouholetý autor brněnských choreografií Jan Přibyl.

Decibely extraligy? Fandění není hra

Měření průměrné výšky decibelů na stadionu během utkání, nejvyšší hodnota naměřená v jeden moment či celkový dojem. Tyto atributy sleduje projekt Decibely extraligy od generálního partnera soutěže, společnosti Tipsport.

„Už na začátku sezony byly pevně dané termíny, kdy měření proběhne. Vytipovaly se zápasy, kde se předpokládá, že bude atmosféra nejlepší,“ vysvětlil Simon Vejtasa.

Organizátoři soutěže se tedy „trefili“ asi nejhůře, jak mohli. Olomoučtí fanoušci však tohle vůbec neřeší.

„Fandění není hra o miliony. Nikdo z Tipsportu nemá právo hodnotit fanoušky! Proto tuhle soutěž bojkotujeme. To, co děláme, děláme dobrovolně, z lásky k našemu milovanému klubu. Veškeré naše aktivity s tím spojené si budeme vždy financovat sami,“ uvedli Ultras Mora.