Další díly seriálu o Kometě před extraligou čtěte vpravo nahoře

Je to paradox. Brněnská Kometa naskočí do nového ročníku hokejové extraligy v nezáviděníhodné pozici nováčka. Její hráči přitom podle počtu startů dávají dohromady jedno z nejzkušenějších mužstev v extralize. „Jsme takový nováček nenováček,“ říká trefně brněnský útočník Kamil Brabenec.

Budou modrobílí v lize působit suverénním dojmem ostřílených mazáků, nebo budou muset skousnout obavy nováčka, který se strachuje o holé přežití v nejvyšší soutěži? Těžko tipovat.

Pokud by hokeji vládla statistika, zvítězila by druhá možnost. Extraligoví nováčci v posledních pěti letech spíše skomírali, sestupovali nebo hráli baráž.

Pravidlo zlomily před třemi lety jen České Budějovice. Jejich nováčkovská mise skončila až v semifinále play off. Brabenec tenkrát na jihu Čech hrál. „Situace v Brně je srovnatelná. Možná máme výhodu navíc, že mančaft se spolu sehrává celé léto. V Budějovicích se to dávalo dohromady za chodu. I když v Kometě je to stále ve stadiu hledání,“ bilancuje Brabenec.

Kdyby se dával titul za extraligové zkušenosti, Kometa by patřila k hlavním kandidátům na vítězství. „Máme spoustu zkušených kluků. Věřím, že se s úlohou nováčka vypořádáme,“ burcuje tým jeden z nejostřílenějších hráčů soutěže Jiří Dopita.
Mezi Brňany příliš bažantů nenajdete, jen obránce Michal Kempný ještě nepoznal extraligové boje. Ani ten se však nebojí. „Nějakou velkou nervozitu necítím,“ odmítá rozpaky.

Nováčci v extralize

2004/2005
nováček Jihlava, z extraligy sestoupila
2005/2006
České Budějovice, v play off prošly překvapivě až do semifinále, kde vypadly se Slavií 1:4 na zápasy
2006/2007
nováček nebyl, Vsetín po konci tohoto ročníku nedostal licenci a extraligu opustil
2007/2008
Ústí nad Labem, po baráži s Mladou Boleslaví spadlo
2008/2009
Mladá Boleslav, v soutěži se udržela až díky úspěšné baráži proti Ústí nad Labem

Kometa se může spoléhat na zkušenosti Pavla Zubíčka, Kamila Brabence, Radima Bičánka, Petera Puchera a spousty dalších. I proto budou hráči ještě pod větším tlakem. „Když se nám nebude dařit, lidi nám hned řeknou, že přece žádný nováček nejsme,“ uvědomuje si Brabenec.

„Je to náročnější na hlavu. Bude rozhodovat psychika a mentalita. Trošku nás limitují zranění, proto se pětky stále lepí. Sezona bude těžká,“ nechce Brabenec podléhat přílišnému uspokojení.

Kometa jako nováček působit může, alespoň než si kádr sedne. „Ale bát se určitě nemusíme. Máme zkušený tým,“ dodává třiadvacetiletý útočník Jakub Šindel. Role nováčka nakonec může jít úplně stranou. „Je jedno, jestli jste nováček, nebo mistr z loňska. Je důležité chytit začátek, aby se týmu dobře dýchalo a vezl se na vítězné vlně. Když hned přijde krize, člověk se v ní piplá a neví, jak z problémů ven,“ uzavírá Kamil Brabenec.

Brabenec už zažil letošní roli…

Nováčkovskou úlohu moc dobře zná. Hokejový útočník Komety Kamil Brabenec si prožil sezonu plnou očekávání před čtyřmi lety v dresu Českých Budějovic. A kdyby tehdejší ročník napodobil i jeho letošní brněnský tým, třiatřicetiletý borec by se rozhodně nezlobil. „Hrozně rád a v dobrém na ten rok vzpomínám,“ povídá Brabenec.

Jihočeský Mountfield v sezoně 2005/06 šokoval extraligu, postoupil do play off, kde dokonce vyřadil liberecké vítěze základní části. „Byly to krásné roky. V nováčkovské sezoně nám všechno sedlo, měli jsme výborného trenéra. Celá chemie týmu pracovala skvěle,“ vrací se Brabenec k povedené sezoně.

Ta byla pro tým klíčová i z hlediska následujících let. „Nakopla nás a díky ní se mančaftu dařilo i v dalších dvou letech, kdy jsme se probojovali do semifinále,“ je přesvědčený Brabenec.

A dokonce vidí v tehdejším budějovickém týmu podobnost s tím brněnským. „Po baráži nás tenkrát v mančaftu taky zůstalo asi jen pět sedm hráčů. Ale tým dobře doplnili další hokejisti. Sice jsme se dávali dohromady za pochodu, i tak si všechno sedlo,“ vypráví.
Nováčkovský úděl bývá často krutý: tým postoupí, jenže pak hraje většinou o záchranu. Hokejisté z Mladé Boleslavi či z Ústí nad Labem by mohli vyprávět…

„V Budějovicích jsme ale tenkrát nic podobného nepociťovali. Byli jsme takový specifický nováček, takže ve stejné situaci jako teď Kometa. V Budějovicích i v Brně byli lidi dlouho zvyklí na nejvyšší soutěž a očekávání bylo obrovské,“ porovnává Brabenec.
O brněnských zkušenostech nepochybuje. „Půlka mančaftu hrála extraligu ve Znojmě, skoro všichni zbývající si jen z extraligy na rok odskočili do první ligy,“ podotýká zkušený útočník.

…Kempný si vychutná premiéru

Jako jediný hráč Komety ještě neokusil atmosféru české extraligy. Osmnáctiletý brněnský bek Michal Kempný si za pár dní nejspíše odbude velkou premiéru. V kádru extraligového nováčka bude jediným opravdovým debutantem v nejvyšší soutěži.
„Nervozitu necítím, přece jen už jsem odehrál nějaké zápasy za mládežnickou reprezentaci. Ty jsou taky pěkně rychlé,“ povídá s úsměvem člen reprezentační dvacítky.

Nejvyšší soutěž už si přece jen vyzkoušel, ale tu slovenskou. „Za Skalici jsem odehrál v extralize jeden zápas. Budu taky bojovat o příležitost v Kometě,“ věří si Kempný.

Že by se na extraligovou příchuť poptal Jiřího Dopity? „To asi ne,“ říká s dávkou respektu. „Ale s klukama jsme se už o extralize bavili. Je to úplně o ničem jiném. Ta soutěž je mnohem rychlejší,“ uvědomuje si šikovný zadák. Jeho extraligovému debutu proti Plzni může zabránit jen pochroumaný kotník, s nímž Kempný promarodil velkou část přípravy na ledě.

„Natáhl jsem si vazy. Stalo se mi to v Hodoníně v utkání proti Skalici. Pak jsem nějakou dobu odpočíval, jenže v Budějovicích jsem si zranění obnovil,“ posteskne si.

Problematický kotník už ale vypadá mnohem lépe. „Včera jsem byl na kontrole u doktora v Olomouci. Naordinoval mi ještě pět dní volna,“ komentuje svůj současný zdravotní stav.

Kvůli zranění Kempný také nemohl dorazit na sraz hokejové dvacítky, která se představí na turnaji ve Finsku. „Včera měli sraz. Trenérovi jsem se omluvil, takže je to v pohodě. Na další akci už bych neměl chybět,“ věří talent českého hokeje.

A také věří, že mu v blízké době zmizí nula z kolonky startů v české nejvyšší soutěži. „Uvidíme, jak na tom budu s fyzičkou. Přece jen jsem nějakou dobu nehrál. Poradím se s trenéry co a jak. Snad se už v pondělí vrátím na led,“ doufá Michal Kempný.

Centr hokejové Komety Jiří Dopita si letos vyzkouší premiéru v týmu nováčka. On sám zažil extraligový debut už před dvaceti lety:
Když jsem byl nováček? To už je pěkně dávno

Patří k nejzkušenějším hráčům české extraligy, v nejvyšší soutěži nasbíral už přes osm set startů. Čtyřicetiletého olympijského vítěze z Nagana v hokeji už asi máloco překvapí. A přece jej čeká specifická sezona. V týmu nováčka nejvyšší soutěže ještě nikdy nehrál. „Bude to poprvé. Do Vsetína jsem přišel až druhý rok,“ povídá centr, který by měl táhnout Kometu při její obnovené premiéře v nejvyšší soutěži.

Máte už za sebou tolik startů. Může vás v extralize ještě něco zaskočit?
(pousměje se) To teda nevím. Pořád se to hraje na dvě brány. Je pravda, že se změnila nějaká pravidla, na která si budeme muset zvyknout ( například tým, který odehraje puk na zakázané uvolnění, nesmí střídat – pozn. red.) Ale myslím, že by mě nemělo nic zaskočit.

Kometa vstupuje do extraligy jako nováček. V týmu sice hraje spousta hráčů, kteří v lize okusili stovky zápasů, ale bude to přece jen zvláštní?
Určitě to bude trošku jinačí. Když přestupujete do klubu, který hraje extraligu delší dobu, tým je zaběhlejší. Celá ta situace okolo klubu je klidnější. Fanoušci v Brně jsou ve velkém očekávání. Je to zavazující, na druhou stranu to může být naše výhoda, která mančaft nastartuje.

Takže myslíte, že byste mohli být úspěšným nováčkem soutěže?
Uvidíme. Já si to netroufám odhadovat. Vloni ve Znojmě jsme zažili výbornou přípravu. Věřili jsme, že budeme hrát v extralize dobře. Očekávání bylo velké. A jak to dopadlo? Nakonec jsme hráli ve skupině o udržení.

V čem je role nováčka specifická? Hraje velkou roli psychika?
Může to být v psychice, mužstvo si zvyká na sebe i na soupeře, těch věcí bude víc. Ale já věřím, že je v týmu spousta zkušených hráčů a dokážeme se s tím vypořádat. Také nám snad pomohou diváci, to nás určitě nakopne.

Je z vašeho pohledu jako zkušeného matadora občas nutné podpořit méně otrkanější spoluhráče?
To je normální. Každý si během sezony prožije horší období. Od toho děláme kolektivní sport, kluci by se měli vzájemně podpořit, když se nedaří.

Vzpomínáte na dobu, když jste vy sám byl v extralize nováček? Psal se rok 1989…
(usměje se) Už je to pěkných pár let. Bylo to v Jihlavě. Myslím, že jsme tehdy hráli s Košicemi, dokonce jsem dal gól. Je to pěkně dávno.

Hokej se za tu dobu asi dost změnil.
Je úplně jiný. Mnohem rychlejší a agresivnější. To se naprosto nedá srovnat.

V extralize už se zahraničními přestávkami hrajete dvacet let. Máte nějaké zápasy, na které se budete speciálně těšit?
V Brně se budu těšit na každý domácí zápas. Je zážitek hrát před takovým publikem. Domácí zápasy budou diváky umocněné. Budeme se snažit odehrát každý zápas, jako by to byl náš poslední (smích). Vidím to dobře. Snad se budeme pohybovat v klidných místech tabulky a když se bude extrémně dařit, bude to příjemné překvapení.