Hráči mají jedny z posledních možností, jak si vydobýt místo v konečné nominaci na mistrovství světa. O to bojuje i řada současných či bývalých hokejistů Komety. Zadák Jan Štencel už svoje snažení sice ukončil, ale slibně se situace vyvíjí pro útočník Martina Zaťoviče. Z osobního hlediska zažil vydařený ročník.

Kometa Brno dokráčela jen do semifinále, ale Zaťovič se blýsknul dvaadvaceti góly v základní části. Dalších sedm přidal v play-off. Střeleckou formu si vzal i do národního týmu. Ve vítězném utkání s Německem 5:4 zaznamenal jeden přesný zásah a jednu asistenci. „Duel jsme zvládli, ale bylo to těžké. Vítězství je důležité pro naši psychiku,“ řekl čtyřiatřicetiletý forvard.

Famózní sezonu měl i Petr Holík. Neveliký šikula velel elitnímu komandu Komety z centra. Posbíral devětašedesát bodů ve dvaašedesáti zápasech. Jenže národní dres navlékl v tomhle ročníku jen na švédských hrách, kde se prezentoval dobrými výkony.

Pozvánka na reprezentační kemp před šampionátem ho však minula. „Těžko říct, jak si tohle vyhodnotili trenéři. I když měl parádní sezonu, tak z mého pohledu Holík není příliš bruslivý. Hraje to spíš ve stoje. Možná že to byl jeden z faktorů, podle kterého se rozhodovalo, jestli ho vzít, nebo ne,“ zamyslel se hokejový expert Jakub Koreis.

Nejbližší program národního týmu České republiky:
Pátek 26. dubna 18.00 (Trenčín):
Slovensko – Česko
Sobota 27. dubna 18.00 (Nitra):
Slovensko – Česko
Carlson Hockey Games v Brně
Čtvrtek 2. května 17.30:
Česko – Finsko
Sobota 4. května 18.30:
Česko – Švédsko
Neděle 5. května 18.00:
Česko – Rusko
Mistrovství světa na Slovensku (Bratislava a Košice) začíná 10. května.

Hlavní trenér české reprezentace Miloš Říhá smýšlí jinak. Chce spíš silovější hráče. Navíc se pro národní tým víc než slibně vyvíjí play-off zámořské NHL. Jakub Voráček s Radkem Gudasem už dorazili, jelikož jim sezona skončila už po základní části. Lze očekávat příliv i dalších hvězd. Třeba Davidové Pastrňák a Krejčí z Bostonu nebo žralok Tomáš Hertl. Ofenziva může být pořádně našlapaná.

Zcela jiná situace panuje v obranných řadách. Prakticky hned po vypadnutí Komety v play-off Ondřej Němec uvedl, že na devadesát procent nepojede, protože není úplně zdravotně fit. Načež mu Říhá dal ještě týden na závěrečné rozhodnutí. Jak už bylo zmíněno, Štencel se dlouho rval v odtučňovacích kůrách defenzivy. Nakonec jednou z nich neprošel.

Z bývalých zaměstnanců brněnského celku má slibně našlápnuto Hynek Zohorna a Jakub Krejčík. Tedy duo, které před aktuální sezonou zamířilo z jihu Moravy do Finska, kde se postupně etablovalo v opory svých týmů. Poněkud překvapivě se o šanci pere i Radim Zohorna, který byl na začátku roku vyměněn do Mladé Boleslavi.

Velkou možnost má ve své lapačce slovenský fantomas Marek Čiliak, který sezonu začal ve Slovanu Bratislava, hrajícím KHL. Příliš se mu ale nedařilo. Nakonec se vrátil do Brna, kde jeho výkonnost rapidně vyletěla.

Proto není divu, že figuruje ve slovenské nominaci. Ještě ale nemá vyhráno. „Jsem rád, že jsem tu a po roce uvidím zase kluky. Zatím nevím, jak to vypadá s ohledem na mistrovství světa. Samozřejmě bych se na něj rád probojoval, což je sen všech hokejistů,“ poznamenal Čiliak pro klubový web Komety.

Ten už si zachytal loni na mistrovství světa. Bránu Slovenska hájil v pěti duelech. Nyní by si podobné vytížení rád zopakoval. Jenže proti je konkurence v podobě čtyřiadvacetiletého Denisa Godly, který chytá ve finském týmu KalPa, a třicetiletého Júliuse Hudáčka, jenž střeží branku Spartaku Moskva.

Kolik se bývalých či současných hráčů Komety nakonec objeví na světovém šampionátu, se brzy vyjasní. Mistrovství světa na Slovensku začíná 10. května.