I když jeho celek vypadl s Dynamem Moskva, sezona pro něj neskončila. „Odpočinu si až po mistrovství světa," hlásí exkluzivně pro Deník Rovnost osmapadesátiletý stratég.

V pátek jste měli s celým mužstvem poslední trénink. Jak jste se s letošní sezonou rozloučili?

Hned v pondělí se do Bratislavy vracím. S klubem pokračujeme v práci, stejně tak s klukama. S malou skupinou hráčů ještě zůstáváme v tréninku.

Řekl bych, že letošní sezona byla dosavadním vrcholem vaší kariéry. Jak jste si vy osobně užíval aktuální ročník?

Nijak. Beru odpovědnost za výkony a výsledky mužstva. Měl jsem velkou výhodu v tom, že jsem byl jeden z mála lidí tady, kteří měli zkušenosti s KHL. Díky nim a odvážnému a správně motivovanému mužstvu jsme cíl splnili, což bylo play off.

Nekalí vám radost vyřazení od moskevského Dynama v osmifinále v nejkratší možné době?

Měli jsme nejmenší rozpočet KHL, hráli jsme proti obhájci Gagarinova poháru a týmu, které disponuje jedním z nejlepších kádrů. Celou sezonu podávalo velmi dobré výsledky. Ani herním projevem, kterým jsme se prezentovali, jsme nezklamali. V České republice se moc neví, že v KHL existuje tabulka, která ukazuje poměr vynaložených peněz na hráče a získaných bodů. V ní je Slovan Bratislava na prvním místě. Bezkonkurenčně.

S bohatým klubem jste sehráli i vyrovnané zápasy. Nemrzí vás, že jste nesehráli aspoň o jeden duel víc?

Chybělo málo, abychom jej potrápili víc. V premiérovém ročníku jsme potřebovali tým, který nehrál v takové formě. Jenže tu Dynamo mělo.

Na co si nový klub v Kontinentální lize zvyká nejhůř?

Asi na cestování a na minimum času na regeneraci. Musí si zvyknout na to, být třeba týden na cestách, žít po hotelech.

Jak vy snášíte cestování?

Nedělá mi to problém, ale jiným ano. Když se přesouváte ze západu na východ, tak je největší problém časový rozdíl. Když letí Rusové k nám, tak vydělají. Ti z Moskvy tři hodiny, ti zpoza Uralu pět a víc. Když přiletíme my do Moskvy, jsme minus tři hodiny. Střídání časových pásem se na odpočinku hráčů hodně projevuje. To je to nejhorší, s čím se musíte vyrovnat.

Jak jste si pochvaloval kádr, se kterým jste v této sezoně pracoval?

Už jsem říkal, že máme nejnižší rozpočet v KHL. Od toho se odvíjí i složení mužstva. Na to jsem si nikdy nestěžoval. Vždycky jsem znal možnosti klubů, ve kterých jsem pracoval. Mým jediným úkolem je dostat z kádru co nejvíc.

Jak ostře budete sledovat nadcházející mistrovství světa?

Vypadá to, že se tam vypravím. Ale sleduju všechna možná utkání play off české i slovenské extraligy, abych viděl co nejvíc hráčů. Naše mužstvo potřebuje v rámci možností posílit a zkvalitnit.

Kolik hráčů budete na šampionátu sledovat?

Všechny, kteří jsou schopní v KHL uspět a přinést zlepšení Slovanu.

V této sezoně jste zblízka sledoval nejlepší Rusy a Evropany. Který hráč na vás nejvíc zapůsobil?

Jako jednotlivec určitě Jevgenij Malkin z Magnitogorsku. Je velmi silný, kvalitní a co vím, tak i skromný hráč. Jediná z hvězd, která hraje pro tým.

A vydělal Slovan na výluce, nebo to bylo naopak?

Určitě jsme vydělali tím, že za nás hrál Ľubo Višňovský a Andrej Sekera. Ale sezona byla úspěchem celého mužstva. Když tito dva odešli, nebo byl dlouhodobě zraněný Miro Šatan, tým dál sbíral body.

Když začala výluka NHL, začal jste se těšit na soupeření s nejlepšími hráči, nebo jste se na᠆opak zhrozil?

Přiznám se vám, že jsem si přál, aby NHL začala. Když jsem viděl možnosti ruských týmů, věřil jsem ve start NHL. Jenže když jsem pak měl v týmu Višňovského se Sekerou, zase jsem si přál, aby výluka neskončila.

Mluvil jste o neomezených možnostech ruských klubů. Má Slovan nějaký vzor nebo musí pracovat jinak, víc středoevropsky?

Nemáme vzor. Nemůžeme ho mít. Rusové pracují jinak na základě peněz, myšlení i pojetím hokeje. Musíme jít vlastní cestou podle zkušeností z této sezony.

Dá se v KHL uspět československým pojetím hokeje, nebo se musí přizpůsobit východnímu stylu?

Jako trenér jsem vycházel ze svých celoživotních zkušeností. Vedl jsem i Omsk, kde jsem poznal myšlení ruských hráčů a trenérů. V některých situacích na ledě i mimo něj je od našeho hodně odlišné.

Jaký je tedy rozdíl trénovat Omsk a Slovan?

Ruské chápání vychází z tradic sovětské školy. Individuálně silní hráči, ofenzivní myšlení, méně taktiky, méně trpělivosti, méně herní disciplíny. To jsou všechno znaky, kterými se československý výběr úspěšně prezentoval proti nesmírně silným Sovětům. Toto jsme použili i my v letošní sezoně.

A co se týče spolupráce s vedením klubu?

Především jsme mužstvo skládali společně s managementem klubu, který přihlédl k mým názorům a zkušenostem. Jsem přesvědčený, že tak to bude i letos. Zvlášť když jsem podepsal pětiletou smlouvu, což beru jako ocenění mé práce. Zároveň je to také velká odpovědnost.

Noviny o vás po podepsání nového kontraktu psaly jako o hokejovém Fergusonovi…

(Smích) Když jsem to poprvé slyšel, tak jsem se s tím neztotožnil. Ferguson je jen jeden a Čada asi taky. Musím zůstat svůj. Samozřejmě se snažím důvěru nezklamat.

Jak si užíváte obrovský zájem fanoušků, který Bratislavu ovládl?

Dařilo se nám, podpora a odezva byly velmi pozitivní. Když je sezona úspěšná, tak je přístup fandů vždycky takový. To vám řekne každý trenér. My jsme neprohráli víc než dvakrát po sobě, tak k žádným negativním ohlasům nedošlo. Několikrát jsme nepříznivý stav otočili právě díky fanouškům.

Cítíte díky tomuto zájmu zvýšený tlak?

Požadavek na výkon a výsledek cítím vždy. Musím se s tím vyrovnat. Nic jiného se od trenéra ani nečeká.

Neustále se mluví o rozšiřování KHL do dalších zemí. Jak se na to díváte vy?

Jsem přesvědčený, že pokračovat bude. Časem přibude i jedno nebo víc českých mužstev. Mým přáním je, aby do Bratislavy pořád jezdila nejlepší ruská mužstva. Byla by chyba soutěž nějak rozdělit a ztratit kontakt s nejlepšími kluby. Soutěž by potom pozbyla významu.

Pro český a slovenský hokej je tedy vstup na východní „hokejový trh" dobrý krok?

Potřebujeme hrát hodně mezistátních zápasů. Pak se nemůžeme divit, že přijdeme na mezinárodní akce naprosto nepřipravení. Je chyba uzavírat se a myslet si, že jste nejlepší. To platí pro všechna odvětví.

Máte ještě nějaký hokejový sen, nebo jste na svůj vrchol dosáhl?

Uvědomil jsem si, v jak kvalitní soutěži pracuji. Ale spíš mám starosti, abych aspoň zopakoval úspěch z letošní sezony… (úsměv) Vždycky jsem byl tvrdý realista a budu se toho držet pořád.

Jak bere rodina to, že jste tak často na cestách?

Budete se divit, ale já jsem prakticky doma. Letos jsem měl možnost odejít znovu do Ruska. Hlavně má žena byla proti. Z Bratislavy mám hodinu cesty do Brna.

Jsme v Brně, tak se musím zeptat i na Kometu, kterou jste v minulosti také vedl. Jak jste sledoval její letošní nešťastnou sezonu?

Ne až tak přesně. Nemám na to čas, věnuju se své práci. Sleduju spousty utkání a mezi nimi Kometu. Bral jsem ji jako každý jiný klub.