Tenhle pocit z postupu do semifinále neomrzí. „Nikdy. Je to obrovský pocit zadostiučinění a za to, co kluci odmakali, jak dodržovali taktiku. Tohle se nedá popsat,“ sdělil hlavní kouč Komety Libor Zábranský.

Muž, který by mohl napsat manuál, jak sestrojit vítězného ducha. Už dvakrát namíchal koktejl, který si posléze vychutnával z Masarykova poháru.

Nyní je ale na další misi. Touha dokonat bájný zlatý hattrick je obrovská, ale postupně a především s pokorou. „Pokaždé samozřejmě záleží na tom, jak se série vyvíjí. Respektujeme výkon Hradce, hrál velmi aktivně,“ poznamenal Zábranský.

Konečný stav série se může zdát jednoznačný, ale o lehkou šichtu rozhodně nešlo. Mountfield se rval o každý milimetr ledu, ale prostě nenašel cestu jak sestřelit létající fenomén Kometu. Zkoušel to všemožně. Před posledním rozhodujícím zápasem třeba zaznělo, že Brňané v závěru, kdy se bude rozhodovat, nebudou stačit.

Omyl. „Tohle byl spíš nějaký pokus o mediální tlak. Ale nás vůbec nezajímá, kdo o nás co říká. Jedna věc je lítat nahoru dolů. A druhá být ve správný čas na správném místě. V tomhle jsme byli lepší,“ měl jasno šéf Komety.

Jeho svěřenci ve čtvrtfinále extraligy v prvních dvou duelech vyplenili Hradec. Na východu Čech vyhráli 3:1 a 5:0. Poté se série přesunula do Brna, kde Kometa ve třetím utkání zvítězila těsně 2:1 a čtvrtý zápas byl na programu v sobotu.

Jestli se diváci v pátek nudili, o den později rozhodně ne. Na první gól se totiž čekalo jen devětadvacet vteřin. Poskakující kotouč proskákal na čepel Petr Holík, který puk posunul na Martina Zaťoviče a bylo to 1:0. Snový start.

Jenže Hradec se vzepřel a bývalý hráč Komety Tomáš Vincour šikovně procedil puk mezi betony Marka Čiliaka. 1:1. Vzápětí hosté navíc hráli přesilovku, ve které ale prchl Zaťovič a vrátil domácím vedení. To do konce první třetiny nevydrželo. Srovnal Richard Nedomlel.

Následně se hra ustálila a šancí na obou stranách přibývalo v úsporném režimu. Stejně jako den předtím duel spěl do prodloužení. Na to v DRFG areně ale opět nedošlo. „Kluci bojovali, snažili se sérii vrátit do Hradce. Za stavu 2:2 jsme měli šance, ale bohužel znovu selhala koncovka. Pak přišlo přesilovka Brna… A dál už to znáte,“ bědoval trenér Hradce Tomáš Martinec.

Řežbu mezi Kometou Brno a Hradcem Králové rozsekl Zaťovič, který dokonal třígólový večer. „V každém zápase v téhle náročné sérii se našel někdo, kdo to vzal na sebe. V tomhle případě to byl Zaťa. Možná mu odpustím pokutu za hattrick a pozvu ho na pivo,“ usmíval se kapitán úřadujícího mistra Leoš Čermák.

Kometa expresně slaví postup do semifinále play-off. Partu okolo Radka Smoleňáka poslala na dovolenou.

Kometa Brno – Hradec Králové 3:2

Branky a nahrávky: 1. Zaťovič (P. Holík, O. Němec), 18. Zaťovič, 55. Zaťovič (P. Holík, O. Němec) – 16. Vincour (R. Pavlík), 19. Nedomlel (Miškář, Bičevskis). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Střely na branku: 29:28. Rozhodčí: Hradil, Hribik – Jindra, Zíka. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa: Čiliak – Baranka, O. Němec (A), Gulaši, Štencel, Bartejs, Z. Michálek, Malec – Zaťovič (A), P. Holík, Mueller – Orsava, Hruška, Mallet – Dočekal, L. Čermák (C), Vondráček – P. Kratochvíl, Kusko, Köhler.

Hradec: J. Pavelka – Linhart (A), Zámorský, Cibulskis, Nedomlel, Graňák (C), F. Pavlík, Štindl – M. Chalupa, Rákos (A), Smoleňák – R. Pavlík, Cingel, Vincour – Miškář, Bičevskis, Paulovič – Nedvídek, Kukumberg, Vopelka.