Nedělní repríza dubnového semifinále play-off extraligy však naznačila, že se Brňané vydali správnou cestou. Zatímco při vzájemném měření sil v jarních vyřazovacích bojích se projevil rychlostní rozdíl mezi oběma celky, v neděli držela omlazená Kometa s Tygry krok. Pro zajímavost – v posledním semifinálovém utkání proti Liberci měla brněnská sestava věkový průměr 30,05 let. V neděli vyjela na led DRFG arény skvadra s věkovým průměrem 26,85 let.

Defenzivu letos počtvrté vyztužil šestnáctiletý obránce Stanislav Svozil, který trenéry zaujal v přípravě a na začátku října si odbyl extraligový debut na ledě Karlových Varů. „Je to talent a v přípravě se jevil dobře, proto jsme mu dali příležitost. Momentálně nastupuje vedle Ondry Němce, který si ho vzal pod křídla, což je hodně důležité,“ řekl hlavní kouč Komety Petr Fiala.

A právě ostřílený reprezentant pěl na benjamínka obranné řady slova chvály. „Jsem rád, že konečně vyrůstají beci, co se nebojí hrát a ani ve vypjatých situacích před vyprodaným stadionem neodpalují puky. Chtěl jsem Standu k sobě, aby se něco naučil a rozvíjel svůj talent. Klobouk dolů před tím, jak ve svém věku hraje. Bez bázně a hany podává suverénní výkony,“ smekl Němec.

DEBUT V EXTRALIZE

Po zabydlení Svozila v kabině prvního mužstva si proti Liberci připsal první extraligový start mezi muži další mladíček. Po boku Silvestera Kuska a Pavla Jenyše nastoupil ve čtvrté útočné formaci osmnáctiletý Michal Kunc. „Kometa patří k top klubům, které pracují s mládeží. Je tedy logické, že se kvalitní mládežnické hráče snaží dostat do A týmu. Pro motivaci mladých kluků je dobré, když vidí, že mají šanci prosadit se do mužstva,“ přiblížil Fiala, který ještě v loňské sezoně pracoval s mládeží v Olomouci.

NA LEDĚ VEDLE IKON

A zkušenosti s vybrušováním mladých klenotů mají i v Brně. Vždyť útočník Martin Nečas, který momentálně řádí v dresu Caroliny v NHL, na ledě okoukával hokejový um od matadora Martina Erata. „Je důležité, aby mezi zkušenými hráči vyrůstali mladí odchovanci.“ měl jasno Fiala.

Ve druhém útoku tak doplnili bývalého reprezentačního kapitána Tomáše Plekance jedenadvacetiletý navrátilec z hostování v Pardubicích Luboš Horký a devatenáctiletý Karel Plášek. „Rád jim předám zkušenosti, které jsem v kariéře získal. Jako mladý jsem taky koukal na starší zkušenější hráče, potřeboval jsem to,“ popsal šestatřicetiletý forvard, který většinu své zámořské kariéry strávil v kanadském Montrealu.

Oba mladíčci si spolupráci s hvězdným centrem pochvalují. „Nic lepšího jsem si nemohl přát. Je to nejzkušenější hráč a svoje poznatky nám předává, jak jen může. Před každým zápasem si sedneme, ukáže nám signály, co a jak budeme hrát,“ líčil Horký, který v jarním play-out dopomohl jedenácti body Pardubicím k udržení mezi elitou a v aktuální sezoně zapsal v devíti zápasech tři body za dvě branky a jednu asistenci.

A přestože se v nedělním utkání trefovali především zkušení matadoři v čele s Petrem Holíkem a Martinem Zaťovičem, přítomnost dravého mládí byla na ledě opět znát. „Šlapali jsme do toho naplno a odměnou jsou nám tři body,“ řekl Němec.

K dalšímu utkání nastoupí Kometa v sobotu na domácím ledě, kde od pěti hodin odpoledne přivítá aktuálně čtvrtou Plzeň.

Mladí debutanti
Stanislav Svozil
Věk: 16 let
Post: obránce
Zápasy: 4
Celkový čas strávený na ledě: 43:48 minut
Průměrný čas strávený na ledě za zápas: 10:57
Trestné minuty: 2
Michal Kunc
Věk: 18 let
Post: útočník
Zápasy: 1
Celkový čas strávený na ledě: 6:12
Body: 0