Právě přílišná snaha však podle Hakena jeho svěřencům uškodila v duelu s Američany. Před úctyhodnou návštěvou 3558 diváků čeští mladíci ztratili vedení 2:0 a byli nedisciplinovaní. V neděli je však euforie z atmosféry nesvázala. „Řekli jsme si, že máme posledních šedesát minut na turnaji a musíme vyhrát. Nebylo kam uhnout a na co se šetřit,“ řekl obránce brněnské Komety a kapitán českého výběru Libor Zábranský mladší.

Domácí ostřelovali ruskou branku a dotahovali jednobrankovou ztrátu po gólu Alexandra Chovanova. Brněnský gólman Lukáš Dostál čelil pouze osmnácti střelám. Jeho spoluhráči jich vyprodukovali 42. „Říkal mi, že si pomalu dvě třetiny nešáhnul na puk. První třetina od nás byla zaskočená, ale poté jsme byli v euforii stejně jako lidi. Jakmile jsme vyrovnali, Rusové měli hlavy dole a nevěděli, co dělat,“ prohlásil Zábranský, jehož se spoluhráči v neděli hnalo v DRFG Areně 2898 diváků.

JAKO JINÝ TÝM

Vyrovnávající gól brněnského spoluhráče Gajarského sledoval od modré čáry. „Odrazil se k němu puk a smrtonosnou střelou zakončil,“ usmíval se Zábranský. „Od druhé třetiny nastoupil úplně jiný tým,“ těšilo kouče Hakena, který je zároveň asistent u brněnského extraligového mužstva.

Na domácím turnaji i se sedmi hráči Komety v kádru získal třetí příčku. Prvenství slavilo Švédsko, o skóre před USA. „Je to úspěch. Pouze jeden bodík a mohli jsme pomýšlet o patro výš. Každá výhra s někým z těchto čtyř týmů je výborné,“ dodal kouč.

Česká republika - Rusko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 58. Gajarský (Šik, Lauko), 58. Malík (Kvasnica) – 18. Chovanov (Platonov, Žuravljov)

Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Kotlík, Polák

Střely: 42:18

Vyloučení: 3:7, navíc 10 min. Chovanov

Diváci: 2898

ČR: Dostál – Malík, Adámek, Klejna, Dluhoš, Zábranský (C), Dajčar, Kowalczyk – Lauko, Šik, Gajarský – Svoboda, Štrondala, Pekař – Sedlák, Šír, Kvasnica – Kropáček, Arnošt, Koblížek. Trenér: Petr Haken

Pořadí: 1. Švédsko 4 duely /8 bodů (skóre 11:14), 2. USA 4/8 (13:10), 3. ČR 4/7 (9:10), 4. Finsko 4/4 (8:10), 5. Rusko 4/3 (11:8).