VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci pro Brno výsledky, titul ale zaručit nejde, vzkazuje Alois Hadamczik

Brno /ROZHOVOR/ - Jeho jméno spojovali fanoušci hokejové Komety se svým klubem už několikrát. K brněnskému týmu ale trenér Alois Hadamczik přichází až nyní. „Pracovat v Kometě je pro mě pocta. Není to fráze. V mládí jsem sledoval Pepíka Černého, Vláďu Nadrchala a další brněnské legendy. Vystřihoval jsem si jejich fotky. Je pro mě velká výzva vést takový klub," vyhlašuje po svém příchodu zkušený trenér, který naposledy vedl na loňské olympiádě v Soči českou reprezentaci.

10.5.2015 19
SDÍLEJ:

Nový trenér Komety Alois Hadamczik.Foto: DENÍK/Attila Racek

Jak vypadalo vaše vyjednávání s Kometou?

V kontaktu jsme byli už několikrát, nikdy to nevyšlo. Nejvíc lituji, že jsem Kometu nevzal v roce 2011, po mistrovství světa v Bratislavě. Tehdy byla v extralize jedenáctá, ale zvolil jsem znovu národní tým. Když člověk začíná z nuly, je pro něj reprezentace nejvíc. Tehdy jsem se rozhodl pro ni. Letos jsem dostal nabídku od jednoho evropského národního týmu. Kdybych neměl mírné zdravotní problémy, možná jsem teď na mistrovství světa v Praze. Diskutoval jsem s kamarády a ti říkali, že se Brnu dařilo, ať sem nejdu, že budu pod tlakem. Ale nemohl jsem majiteli Liboru Zábranskému říct, že počkám, jestli bude Kometa v listopadu jedenáctá, a pak přijdu.

Proč jste se tedy nakonec rozhodl vzít brněnskou nabídku?

První důvod je přímo fantastické divácké zázemí. To je pro hráče i trenéry velmi dobré, byť jsou o to vyšší nároky. Ale kdo neumí pracovat pod tlakem diváků, ten nemůže hokej dělat. Hrajeme pro lidi. Když přijdou, musíme jim poděkovat. Ne říkat, že jsme kvůli nim nervózní. To je absurdní a takové řeči nerespektuji.

A další důvody?

Byl jsem majitel fotbalového Baníku Ostrava a měl jsem postavený tým z hráčů z města a okolí. V Brně je taky dost kluků, kteří mají s městem a jeho okolím něco společného. V tom je velká síla. Je tady dost hráčů, kteří prošli Třebíčí. Na výchově některých z nich jsem se už podílel, nechci se chválit. Ale věděl jsem o nich.

Chcete tedy stavět tým na hráčích, kteří už jsou s Kometou spojení?

Ano. Žádné velké změny neplánuji. Už jsem se díval, komu končí smlouva a kdo ji má dál podepsanou. Z Komety jsem dostal nabídku čtrnáct dní potom, co vypadla v semifinále s Litvínovem. Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou a zeptal se, co po mně vedení klubu chce. Kdyby mi řeklo, že chce jen titul, tak odpovím, že to neumím. Zlato zaručit nejde. Mluvili jsme o tom, jakou práci už Kometa udělala, jak je na tom s mládeží. Chci zabudovat mladé hráče, jako je třeba obránce Libor Hájek. S jeho rodiči už jsem se zkontaktoval a přesvědčoval je, aby v sedmnácti neodcházel do zámoří. Vidím ho mezi sedmi beky základní sestavy. I na tom jsme se s vedením shodli.

Vaše jméno se ve spojitosti s Kometou objevuje už poměrně dlouho, spekulovalo se i o vašem zájmu o koupi klubu. Je na tom něco pravdy?

Důrazně říkám, že jsem nikdy nedostal nabídku na nákup akcií Komety a nikdy jsem je ani nechtěl. Nejen její, ale žádného klubu. Baník jsem vlastnil jen z důvodu, že můj brácha Evžen (úspěšný fotbalový trenér, který zemřel v roce 1984 pozn. redakce) tam nechal život. Brával mě na každý zápas a řekl mi, že jsou úplně v háji. Proto jsem do klubu vstoupil. Ale když jsem měl možnost se vrátit k hokeji, doslova jsem Baník daroval pryč a šel zase k ledu. Brácha byl maniak do fotbalu, já do hokeje. Troufnu si říct, že rozumím i fotbalu. Ale když vidím hokejistu, poznám, že má špatně zavázanou tkaničku. U fotbalisty to tak nemám. Mé srdce je pořád u hokeje.

Nový trenér Komety Alois Hadamczik.

Ví se o vás, že jste úspěšný podnikatel. Říká se, že i když Kometu nekupujete, peníze do ní přes své kontakty přinesete. Je to tak?

O tom jsme se s vedením nikdy nebavili. Mé podnikání se zveličuje. Nemám žádnou továrnu. Vlastním pár nemovitostí, ze kterých rodina dobře žije. Ale nemám na to, abych přišel a řekl: Tady máte miliony. Druhá věc je, že žiji na Ostravsku, kde znám lidi. Ale v Brně ani nevím, kde je radnice. Neznám možné sponzory. Na druhou stranu pro klub udělám maximum. Pokud mi nějaký kamarád řekne, že chce mít logo na dresu Brna, můžu mu vyjít nějak vstříc. Moje priorita je však hokej. Nebudu jezdit po městě a shánět sponzory. To je starost pro marketingové oddělení.

Jako trenér rozhodujete o herní taktice. Kometa si za dva roky pod koučem Vladimírem Kýhosem vybudovala specifický styl. Jaký hokej chcete hrát vy?

Není důležité, jaký systém chcete hrát jako trenér. Důležité je, jaký sedí vašemu družstvu a jestli ho vezme za svůj. Mám určitou představu, kterou vyzkouším v přípravných utkáních. Uvidíme, jak to týmu sedne. Musím mít víc variant. Nejde o to prosazovat sobecky můj styl, ale najít něco, co týmu sedí.

Kometa zatím hlásí minimální změny v kádru. Může pro vás být problém, že přicházíte do tak konsolidovaného týmu?

Při jednáních s vedením klubu mi nikdo neřekl, že nemůžu přivést nové hráče. Když jich získám pět, tak je Kometa vezme. Sám je ale nechci. Volají mi někteří agenti dobře známých hráčů. Říkám jim, že nechci měnit kluky, kteří v Brně několik let bojují a fanoušci je znají. Nejlepší je, když si divák koupí dres hráče, nosí ho pět let a ten hokejista pořád zůstává v týmu. Když ale za půl roku odejde, nevzniká pouto mezi hráči a lidmi. Osobně nemám zájem přivádět velký počet hokejistů. Chci jen hráče, o kterých si všichni jasně řeknou, že jsou opravdu výborní. Sháněli jsme třeba obránce. Není jich ale moc, o kterých si řeknete, že jsou lepší než současní brněnští zadáci. Nechci být zajímavý jmény, která do Brna přivedu. Chci být zajímavý výsledky.

Letní příprava začíná týmu v pondělí. Už víte, co hráčům při prvním setkání řeknete?

Samozřejmě vím, teď vám to ale neřeknu. To pak pro hráče nebude žádné překvapení. (úsměv) Nemám připravené žádné fráze a dlouhý proslov. Sdělím pár zásad. Letní příprava není pro mě, ale pro ně. Kdysi chodili hráči do práce a měli pět tisíc měsíčně. Dělník měl čtyři. Dneska jsou hokejisté platově někde jinde, musí se o to porvat. Hokejisté můžou být rádi, že jim klub letní přípravu chystá a stará se o ně. Normálně se mají připravovat sami. Nejsem policajt, ale trenér. Připravuji program a automaticky očekávám maximální nasazení hráčů.

Říkal jste, že zlato nemůžete garantovat. Jaké umístění byste považoval za úspěch?

Když stavíte dům, máte jasně daný harmonogram. V hokeji to tak ale nejde říct. V minulé sezoně si v Brně asi ještě v říjnu lidi říkali, že sotva uvidí play off. Najednou šup a Kometa byla na třetím místě. Čtrnáct extraligových týmů chce hrát co nejvýš. Teď můžu říct, že jasný cíl je dostat se do play off z co nejlepší pozice. Pak si můžeme říct, co dál. Je předčasné být velkohubý. Každý chce slyšet o titulu, nikdy ale nevíte, co se stane. Můžu říct, že beru jen titul. Ale pak odejdu a něco si o mě myslíte. Chceme vyhrát každý zápas, uvidíme v kolika to vyjde.

Každý nově příchozí trenér chce navázat dobré vztahy s fanoušky. Půjdete se třeba podívat na rozlučku fotbalisty Petra Švancary, která bude na starém stadionu za Lužánkami?

Nemám problém vyhovět všem, kteří fandí Kometě. Patří to k mé práci. Petr mě zná. Jestli mě pozve, rád přijdu. Pokud třeba fanklub naplánuje posezení, nemám problém přijít. Když se ke mně lidé chovají slušně, dělám to samé.

Jaké očekáváte přijetí od fanoušků poté, co nahrazujete úspěšného předchůdce Kýhose?

Každý z nich má právo, říkat co chce. Nevolal jsem Liboru Zábranskému a neříkal mu, ať mě vezme do Komety. Rozhodl se po dvou sezonách vyměnit trenéra. Kdybych nabídku nevzal já, tak do Brna přijede dalších dvacet trenérů a bude v pozoru čekat na smlouvu. Jestli mě lidi budou kritizovat, mají na to právo. Stejně tak jako majitel klubu má právo určit třeba cenu lístků nebo právě to, kdo tým povede. Vedení klubu mi řeklo, že jsem vychoval spoustu mladých hráčů, mám za sebou úspěchy a proto mě chce. Láká mě pracovat pod tlakem, jsem maximalista.

Extraligová sezona začíná v září. V české soutěži jste naposledy trénoval před pěti lety Vítkovice. Kromě nich jste vedl Třinec a Spartu. Těšíte se na duely proti bývalým klubům?

Stal jsem se trenérem Komety, ostatní týmy mě vůbec nezajímají. Musíme bojovat od prvního utkání s každým. Kdo sem přijede, je náš nepřítel. Ať je to Sparta, Třinec, Litvínov nebo Karlovy Vary. Nebudu vyhlašovat speciální prémie kvůli tomu, že hrajeme proti mému bývalému klubu.

Poslední hokejový zápas jste odtrénoval loni v únoru na olympiádě v Soči. Těšíte se hodně, až si znovu stoupnete na střídačku?

Když jsem byl doma a dostal jsem nějakou nabídku, vždycky jsem váhal, jestli mám jít zase pracovat. Ale teď, když tu s vámi sedím, se zase cítím o deset let mladší. Už to začíná. Ukázali mi šatnu, zázemí klubu. Až navleču tepláky a povedu tým, tak ožiju. Práce trenéra je sice náročná, ale krásná. Člověk pořád dumá, co bylo, co nebylo. Že ten může chytat líp, druhý měl dát gól, někdo o vás něco špatného napsal… Vidím novou výzvu, představuji si plný stadion. Pamatuji si, jak skvělé chorály tady fanoušci zpívají. Obdivuji, jak se dokážou stmelit. Přeji si, aby to fungovalo i dál.

Nový trenér Komety Alois Hadamczik.

Zmínil jste, že zatím nevíte, kde je v Brně radnice. Máte v plánu zajít na exkurzi po městě?

Střed Brna znám, orientuji se. Vím, kde je třeba Vaňkovka. Na radnici teď netrefím, ale když se mě zeptáte na stadion Za Lužánkami, tak vím dobře kudy.

Když jste tam chodil na hokej, kdo byl váš nejoblíbenější hráč?

Nejvíc jsem uznával Pepíka Černého s patnáctkou na zádech. Hodně se mi taky líbil šikovný centr Libor Havlíček, obdivoval jsem Karla Langa v brance. Další hráči moc nezaostávali. Jako člověka i hráče jsem taky obdivoval Richarda Fardu, už jsem ho ale moc nezažil.

Jih Moravy je vinařský kraj. Máte víno rád, nebo jste spíš pivař?

Alkohol k životu mít nemusím. Někdy si dám víno, v létě radši pivo. Ve sklípcích na jižní Moravě jsem ale několikrát byl. Jsou tam příjemní a pohostinní lidé.

V reprezentaci jste skončil před víc než rokem, původně vám ale měla smlouva končit až po mistrovství světa v Praze a Ostravě, které se právě hraje. Co říkáte týmu svého nástupce Vladimíra Růžičky?

Je jeho věc, koho si zvolil do nominace. Akorát mi vadilo, že po mých výběrech jsem byl často kritizovaný, zatímco on si může vzít koho chce. Tentokrát jsem v pozici diváka. Třeba bych vzal pět jiných hráčů, to ale není důležité. Podstatné je, aby byl národ spokojený s hrou reprezentace.

Jak odhadujete šance českého mužstva?

Výhoda je, že nejlepší týmy Kanadu a Švédsko máme v naší skupině a nemůžeme na ně narazit ve čtvrtfinále.

Autor: David Nekvinda

Získá Kometa pod vedením Aloise Hadamczika titul?

ANO

62 %

NE

38 %

Hlasovalo: 206

Anketa byla ukončena

10.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý.
1

ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého

Přes deset tisíc předmětů z padesátých až osmdesátých let si lidé prohlédnou od dubna příštího roku v brněnském obchodním centru Futurum. Jedenatřicetiletý Radim Blaško tam chce otevřít jedno z největších retro muzeí tohoto druhu v České republice.
6

Otevře největší retro muzeum v republice. Sběratelem se stal při zařizování bytu

AKTUALIZOVÁNO

Kometa padla 3:4. Body jí sebral 5 minut před koncem její bývalý útočník Kvapil

Brno – Nejhorší možný scénář pro Kometu, nejlepší pro Marka Kvapila. Ještě v dubnu s brněnským týmem slavil s pohárem pro vítěze extraligy, o sedm měsíců později zařídil bývalým spoluhráčům jejich třetí porážku v řadě. Kometa padla v Liberci ve 23. kole soutěže 3:4. „Bylo to super. Ve finále je ale jedno, jestli šlo o gól proti Kometě nebo komukoliv jinému, podstatné jsou tři body,“ těšilo dvaatřicetiletého útočníka.

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Bydlíte v malém panelákovém 3+1, máte dvě děti a nevíte, jak je obě vměstnat do malého dětského pokoje? I na malém prostoru se dají dělat zázraky, jen je potřeba při zařizování dětského pokoje trochu přemýšlet!

Další omezení. Výměna parovodů, opravy kanalizace zkomplikují dopravu po Kolišti

Brno – Po ukončení prací v brněnské Křenové ulici si řidiči aut oddechli. Ale jen na chvíli. Od pondělí navážou dělníci výměnou parovodů za horkovody v Kolišti.

Po ulici chodil s větví a tvrdil, že je na Slovensku. Muž skončil na psychiatrii

Brno – Starší muž, který se procházel po Sokolově ulici v Brně s větví v ruce, upoutal v sobotu odpoledne pozornost strážníků. Když k němu přišli, tvrdil jim zmatený muž, že je na Slovensku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT