Brněnský celek nedokázal adekvátně nahradit borce, kteří nabrali před začátkem sezony kurs za lepším angažmá. Zaslouženě. Marek Čiliak, Hynek Zohorna nebo Jakub Krejčík svým umem převyšovali úroveň české ligy. „Některé persony odešly a jiné zase přišly. Určitý zásah do mužstva byl. Jenže šlo o součást filozofie okysličit kádr,“ sdělil asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Velké dilema Brno řešilo a řeší na pozici gólmana. „Co jsem viděl jeho zápasy, tak šlo o vyrovnané bitvy. Problém je spíš v tom, že nemá jasnou brankářskou jedničku,“ nabídl pohled Petr Ton, bývalý hráč Komety a nyní hokejový komentátor.

Bývalý jihomoravský předseda fotbalového svazu Pavel Blaha.
Bývalý předseda krajského fotbalového svazu: Jižní Morava likviduje sama sebe

Na začátku sezony vložili trenéři Komety důvěru do Marka Langhamera a Karla Vejmelky. Prvně jmenovaný už v klubu nechytá. Místo něj přišel Libor Kašík, který zatím předvádí rozpačité výkony. „Některé obdržené góly a zákroky mu nevyšly. Je v Brně krátce, takže se to těžko hodnotí,“ vyjádřil se Pokorný na adresu zlínského rodáka.

Statistiky Marka Čiliaka a Jakuba Krejčíka v klubech:
Marek Čiliak v KHL:
Odchytané zápasy: 22
Průměr obdržených gólů: 3,22
Úspěšnost zákroků: 89,7 %

Jakub Krejčík ve finské lize:
Odehrané zápasy: 29
Body: 11
Góly: 1
Asistence: 10


Proto se po jihomoravské metropoli šušká o návratu Čiliaka ze Slovanu Bratislava. Brankářskému fantomovi štace v KHL nevychází. Nahlas se mluví o finančních a existenčních problémech celku z hlavního města Slovenska, který prožívá nebývalou krizi. Z posledních patnácti duelů hned čtrnáctkrát padl.

Otazník visí nad tím, v jaké formě by se osmadvacetiletý gólman vrátil. Další řeči se vedou okolo návratu ofenzivního beka Jakuba Krejčíka. „To jsou vše spekulace. Kuba hraje dobře ve finské lize, Čiliak v KHL. Nebudu to komentovat,“ uvedl Pokorný.

Krejčík se po dvou titulech s Kometou vydal severskou cestou. Podepsal s finským celkem Lukko, kterému nevyšel začátek sezony, a sedmadvacetiletý reprezentační obránce se trápil.

Jestli nakonec zmíněné duo dojde nebo ne, je zatím nejasné. „Jak říká šéf Zábranský: do konce ledna je otevřený trh a určitě se díváme,“ zůstal tajemný Pokorný.

Ve čtvrtek ale Kometa jednu změnu v kádru potvrdila. Do konce sezony míří na hostování do Pardubic mladík Luboš Horký. Do Komety se na oplátku vrací Tomáš Vondráček. Rovněž do konce ročníku. Odstartoval se návrat bývalé kostry týmu?

Vondráček má za Kometu nastoupit už dnes od šesti hodin večer proti Plzni, která v posledních zápasech chytla formu. „Víme, že nás čeká nesmírně náročné utkání. Nezbývá nic jiného, než předvádět naši hru, rychlý hokej s tlakem do brány,“ pravil brněnský obránce Jan Štencel.

Nicolas Charles Schaus
Zatím má sice jen bod. Přesto Schaus kvalitu prokazuje