Hned v úterním duelu se může zopakovat podobná situace té nedělní. Chomutovský forvard Martin Šťovíček před brankou upadl bez jakéhokoliv dotyku soupeře, sudí však poslali na trestnou lavici Malce. Poté hlavní arbitři Vladimír Pešina a Robert Čech ukázali omluvné gesto. „V klucích chceme budovat fairplay, náš hráč jednoznačně šlápnul na puk a faul to nebyl," souhlasil asistent kouče Chomutova Jan Šťastný.

Na obrazovce v DRFG Areně opakovala režie chybné vyloučení dvakrát, což nad výrokem rozproudilo nevoli brněnských diváků. „Rozhodčí by v žádném případě neměli měnit svá rozhodnutí na základě toho, že je situace promítána na kostce. Je možné, aby své verdikty změnili na základě porady všech rozhodčích nebo přiznání hráče," řekl pro Deník Rovnost předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler.

Podle něj však není špatně, když se sudí radí zároveň při promítání akce na kostce. Pokuta Kometě podle současných regulí však nehrozí. „Záběry se smí objevit, pokud počet opakování nepřekročí obvyklou míru k vytvoření nátlaku na rozhodčí. Dvojnásobná projekce není v rozporu s podmínkami pro použití videoprojekce v extralize," vysvětlil Šindler a dodal, že záležitost není uzavřená a projedná se na zítřejším semináři hlavních rozhodčích.

Coach challengePravidlo v zámořské NHL umožňuje trenérům přezkoumat výroky sudích videozáznamem. V utkání si vezmou coach challenge. Pokud jejich výzva nevyvrátí regulérnost akce, ztrácí možnost oddechového času. Trenéři přezkoumávají pouze okamžiky sporných branek – tedy nedovolené bránění gólmanovi a ofsajd předcházející vstřelenému gólu.

V zámořské NHL mají trenéři posuzování sporných momentů, alespoň těch gólových, už zčásti ve svých rukách. Mohou si vyžádat výzvu zvanou coach challenge a nechat přezkoumat ofsajd či atak brankáře předcházející vstřelené brance. „Hokej se posouvá. Čím dřív to přijde k nám, tím lépe," kvitoval zámořskou reguli Šťastný. „Hokej je tak rychlý, že situace někdy postřehnout nelze. Coach challenge je návod," přitakal Haken.

Problém je zatím technického rázu. „Coach challenge pro uznávání gólů, ne však ofsajdů, vnímáme jako velmi dobrý prvek, ale podmínky pro jeho využití splňují pouze arény v Brně, Třinci a Vítkovicích. Je nutné mít vyspělé systémy ve všech stadionech," dodal Šindler, jenž pískal i dvě finále mistrovství světa.

Překvapivě nezmínil O2 Arenu, kde druhá Kometa vyzve v tabulce šestou Spartu. Brňané řeší stav zraněných hráčů Martina Erata, Marcela Haščáka a Ondřeje Němce. „Vypadá to, že asi nenastoupí, ale rozhodneme se po rozbruslení," uvedl Haken. „Musíme kluky nějak nahradit, i když třeba u Martina je to těžké. Na Spartě ale chceme vyhrát, bude to určitě hodně dobrý hokej," těšil se útočník Martin Zaťovič.