Psal se 27. leden 2019, když Michálek téměř po tři čtvrtě roce bez hokeje opět navlékl dres a naskočil do extraligového klání. Kometě pomohl tehdy k výhře 4:2 nad zlínskými Berany.

Od té doby naskočil do dalších jedenácti duelů a po delší absenci se postupně zajíždí do optimálních kolejí. „Začátky pro mě byly těžké. Nyní ale musím říct, že se cítím opravdu dobře. Věřím, že moje výkony v play-off půjdou ještě nahoru a vydrží mi zdraví, protože to je nejpodstatnější,“ sděluje Michálek.

V sestavě brněnského celku si ze začátku hledal místo. V posledních zápasech se napevno usadil vedle tvrďáka Michala Gulašiho. „Hraje se mi s ním parádně. Guli je podobný typ hráče, jako jsem já. S pukem se nemazlí a situace si nekomplikuje. Dohrává osobní souboje a prezentuje se fyzickou hrou. Hodně spolu mluvíme a na ledě si vyhovíme,“ pochvaluje si šestatřicetiletý bek.

Doposud nastřádal za Kometu dvanáct extraligových startů, ve kterých nezaznamenal žádný bod. S jeho výkony i přesto panuje spokojenost. Na jihu Moravy se zabydlel zdařile. „Kabina mě přijala parádně. Kdykoliv jsem cokoliv potřeboval, spoluhráči i trenéři mi pomohli. Párkrát jsem se prošel po městě a musím říct, že Brno je hezké. Nemám si na co stěžovat,“ líčí jindřichohradecký rodák.

Nevadí mu ani nepříznivá dopravní situace v Brně. „Protože chodím pěšky. (smích) Bydlím kousek od zimáku, takže auto raději nevyužívám. Navíc jsem ve městě sám, jelikož manželka s dětmi žije v Arizoně. Když jsou dlouhé dny, jdu na procházku,“ říká Michálek.

Steskem po domově v Americe netrpí. Po rodině ovšem ano. V zámoří strávil podstatnou část svého života. V NHL nastoupil k 810 zápasům. Největší porci si odkroutil za Arizonu Coyotes, dřív Phoenix.

Výsledky bývalého zaměstnavatele sleduje i v České republice. Kojotům se v aktuálním ročníku daří a šestnáct kol před koncem základní části NHL živí naději na postup do play-off. „Už před sezonou jsem si říkal, že to může být jejich ročník. Mají slušné hráče, sice mladé, ale kvalitu prokazují i vzhledem k tomu, čím si prochází. Disponují největším počtem zranění v lize. I přesto bojují o účast ve vyřazovací části. Snad jim to vyjde,“ přeje si držitel stříbrné a bronzové medaile z mistrovství světa.

Kromě hokeje holduje i jinému sportu. Michálek je totiž velkým fotbalovým fanouškem. Proto si nyní libuje v evropském časovém pásmu. „V Arizoně jsem o víkendu vstával i ve čtyři hodiny ráno, abych se podíval na velký zápas. Hodně sleduji anglickou a španělskou ligu. Fandím Manchesteru United a Barceloně,“ praví o své vášni mimo led.

O přízni k Rudým Ďáblům se rozpovídal. „Současné výkony United se mi hodně líbí. Pod Mourinhem jsem sezonu už skoro odepsal. Na předváděný fotbal se nedalo ani dívat. Bylo cítit, že hráče už to nebaví, mají toho dost. Pak přišel trenér Ole Gunnar Solskjær a do týmu nalil úplně novou mízu. Když se člověk podívá třeba na Pogbu, jak byl předtím úplně znechucený, skoro ani nechtěl hrát. A teď? Dominuje a podle mě je nejlepší hráč v anglické lize. Tohle je něco úžasného. Výsledky šly rapidně nahoru,“ raduje se nad vzestupem United.

Michálek očima trenéra a Gulašiho:

Kamil Pokorný:

„Zbyněk má zkušenosti, které jsou na ledě vidět. Hraje s přehledem a spolehlivě.V nedávné době se mu zvýšil průměrný odehraný čas, protože chodí na oslabení i přesilovky, a obojí zvládá dobře. Přejeme si, aby v nastoleném trendu pokračoval.“

Michal Gulaši:

„Hraje se mi s ním opravdu skvěle. Zbyněk je zkušený bek. Na ledě si parádně rozumíme, protože oba jsme spíš defenzivnější. Stále má choutky, že občas ještě vyjede dopředu. Navzájem si vyhovíme. Hru zjednodušujeme a puky rychle předáváme útočníkům.“