Důležitý triumf jim vystřelil hattrickem trochu nečekaný hrdina Maritn Dočekal. „Obrovská úleva. V případě prohry bychom bojovali v předkole a tam nikdy nevíte," oddechl si střelec večera, jenž si připsal první hattrick v extralize.

Šestá Kometa díky důležité výhře ještě živí naději na páté místo v tabulce. Potřebuje v pátek v posledním kole prohru v základní hrací době Hradce Králové, s nímž má lepší vzájemné zápasy, a svou výhru za tři body na ledě Olomouce. Pak ji čeká v play-off Litvínov.

Pokud se tento scénář nenaplní, narazí na pražskou Spartou, která je třetí. „Uhráli jsme šestku, což je první krůček, a vyhlížíme soupeře. Je ale jedno, kdo nám vyjde. V play-off se musí vyhrát všechny duely," mávl rukou nad kalkulacemi bek Jozef Kováčik.

Po utkání nešetřil chválou na strůjce postupu do čtvrtfinále play-off. Dočekal odpověděl na úvodní gólovou dělovku chomutovského obránce Jana Rutty třemi trefami. „Zaťa (Martin Zaťovič – pozn. red.) mě už popichoval. Řekl jsem mu, že jsem si to schoval na toto utkání. Zaplať pánbůh, že to takto dopadlo," pousmál se Dočekal.

Jeho gólová dorážka do prázdné branky a zároveň první trefa Komety padla v důležitý moment. Nejen, že Brňané ztráceli. Přišli i v polovině první třetiny o kapitána Leoše Čermáka, kterého trefil tvrdou střelou nepříjemně do obličeji spoluhráč Tomáš Vincour. „Viděl jsem jen odraz puku, pak začala stříkat na led krev. Zvedl se mi kufr. Nehrálo se mi další dvě střídání moc dobře, měl jsem to v hlavě," řekl Dočekal.

„Ještě nemáme zprávy, co s ním je. Měl prasklé plexisklo a asi něco pod okem," dodal.

Dočekal poté v přečíslení baseballově sklepl puk do sítě brankáře Jána Laca a v páté minutě třetí třetiny ho překonal pohotovou střelou z kruhu. „Domácí si to pak zkušeně pohlídali. Chtěli jsme historicky první přímý postup do čtvrtfinále, ale musíme jako před rokem do předkola," hlesl asistent kouče Pirátů Jan Šťastný.

Kometa Brno – Piráti Chomutov 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Dočekal (Mallet), 36. Dočekal (J. Hruška, Gulaši), 45. Dočekal (H. Zohorna, M. Kvapil) - 6. Rutta (Huml). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Bartejs, Kováčik, Gulaši, Šnajnar, Trška, Malec - M. Erat, J. Hruška, Mallet - H. Zohorna, Nečas, M. Kvapil - Vincour, L. Čermák, Dočekal - Haščák, V. Němec, J. Káňa II - Vondráček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dlapa, Rutta, J. Mrázek, Valach, L. Chalupa, Skinner - Vondrka, Huml, Poletín - D. Kaše, V. Růžička ml., Tomica - Koblasa, Kämpf, Sklenář - Skokan, Račuk, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.