První finálový nezdar zažil s Vítkovicemi před šestnácti lety. V roce 2012 pak Kometa nestačila na Pardubice, o dva roky později na Zlín. „Prohra ve finále bolí nejvíc, když vidíte jak se soupeř raduje, to je lepší vypadnout dřív a máte klid,“ hlásí Čermák.

Patří ke strůjcům současné brněnské party, která oplývá vítěznou mentalitou. Tým má vždy perfektně srovnaný, ale zároveň v něm udržuje pohodu. Céčko na prsou nosí v Brně už pátou sezonu a v Kometě je od roku 2011. „Člověk s věkem nějakým způsobem vyspěje, zmoudří. (úsměv) Nabere zkušenosti. Za roky, co jsem tady, jsem kluky poznal. Vím, jak na ně působit a co na koho platí,“ povídá třebíčský rodák.

Mistrovská kocovina, často omílané klišé. Po loňském vítězství 4:0 na zápasy ve finále proti Liberci se Brňanům vyhnulo. „Trenéři a kabina si prostě pohlídala, aby se nic takového nepřihodilo. Víme, co jsme v play-off schopní hrát. Toho se držíme. Změny v kádru oproti loňsku byly minimální a od začátku sezony jsme se poctivě připravovali stejně jako minulou sezonu,“ sděluje zkušený centr.

BODY UŽ NEŘEŠÍ

Obhájci titulu byli v předchozích dvou sériích vždy o dva kroky napřed. Těžili z dobré fyzické připravenosti a často unikali do brejků. V pátém semifinále na ledě Plzně přispěl k postupu do finále po výhře 6:2 gólem z úniku i Čermák. „Jsem rád, že už jsem se trefil a nebude se mluvit o tom, kolik zápasů jsem nedal gól. Hlavně jsem rád, že se daří týmu, body pro mě nejsou důležité,“ prohlašuje člen čtvrtého útoku, jenž v play-off přidal i dvě asistence.

Kondičně je na tom ve čtyřiceti letech skvěle. V sezoně jej vidíte běhat po ochozech v mikině s kapucí. „Nevím, možná jsem zrovna hledal kancelář,“ vtipkuje.

Čermák dře na schodech, aby si mohl na jaře vychutnat úspěch. A před plnými ochozy. „Každý hráč ví, co mu vyhovuje. Dělám věci, které si myslím, že mně prospívají. Za ty roky mám vypozorované co mi sedí,“ dodává brněnský lídr.