Na šampionátu má především díky hattricku v duelu s Norskem, který národní tým vyhrál 8:1, průměr bodu na zápas, když jich v pěti duelech zaznamenal pět.

Nadějný útočník draftovaný v létě do NHL Seattlem v prvním kole jako celkově dvacátý ale zažívá rozporuplnou sezonu v kanadské juniorské soutěži OHL, kde obléká dres Barrie Colts a právě na šampionátu si chce spravit chuť.

„Eda je hráč, který dobře čte hru a situace řeší správně. Je to velmi kvalitní hráč, ale potřebuje k sobě někoho, s kým si to dá,“ přemítal legendární brněnský obránce Jaromír Meixner.

V pětadvaceti duelech v kanadské soutěži nasbírala hvězdička z brněnské líhně Šalé dvacet bodů a je až šestým nejproduktivnějším hráčem kolísajícího týmu.

Nejde o špatné čísla, ale od dvacítky draftu se čeká víc. „Tým Barrie je banda dřevorubců. Bavil jsem se s Edou a říkal, že on jim nahraje puk, ale nikdo mu ho nevrátí. Tým je slabý a na spodku tabulky. Eda to měl těžké. Juniorka v Kanadě je úplně o něčem jiném, ale už se do toho dostal. Možná by pro něj bylo lepší, kdyby hrál extraligu za Kometu. A samozřejmě potřebuje při své výšce přibrat ještě deset kilo, ale to přijde,“ přemýšlel Meixner o Šalém, jenž ještě v minulém ročníku nastupoval za Kometu.

Legendě brněnského klubu se Šalého výkony na šampionátu zamlouvají. „Eda hraje dobře, potřebovali bychom spíš, aby se probudil Jiří Kulich, který má být hlavní superstar. V posledních dvou zápasech jsem si ho pořádně nevšiml,“ zmínil Meixner.

Ve výběru trenéra národního týmu Patrika Augusty nechybí kromě Šalého ani další hráč se zkušenostmi z Komety, obránce Matěj Prčík.

V brněnském klubu se ale důrazný zadák zdržel od svého přestupu z Hodonína v létě 2018 jen rok a čtvrt, než v dorosteneckém věku zamířil do Vítkovic, za které nastupuje dodnes. „Je to šikovný obránce a dobrý bruslař,“ pochválil ho Meixner.

Nejen Šalé a Prčík ve čtvrtek potřebují předvést výkon na hraně svých možností, národní tým totiž čeká bitva o finále se Švédskem. „Je dobré, že si zahrajeme o medaili a nevrátíme se domů s ostudou. V semifinále to bude těžké, protože Švédi hrají doma, ale i oni za sebou mají slabší zápasy,“ dodal Meixner.