V případě úspěchu Finska s Německem, které zůstává bez bodu a je ve skupině B ze hry o postup, potřebují Češi k prvnímu posunu mezi nejlepší čtyři celky od roku 2017 neprohrát s USA v základní hrací době. Před pěti lety podlehla česká osmnáctka v Břeclavi až ve finále Kanadě, v letech 2018 a 2019 skončila pátá, potom se turnaj nekonal kvůli pandemii koronaviru a loni obsadila šestou pozici.

Eduard Šalé už si užil děkovačku s fanoušky Komety poté, co v půli února pomohl svým gólem k výhře Brna nad Třincem 3:2 po prodloužení.
Nový Nečas? Šalé má geny i po legendě, Kometě dal přednost před Finskem

Po 41 sekundách otevřel tečí střely Dominika Badinky skóre Šalé, hned za 11 sekund sice vyrovnal Timo Ruckdächsel, ale v čase 2:53 vrátil českému výběru vedení koučův syn Dominik Petr. V polovině úvodní části zvýšil Matteo Kočí a mezi 24. a 27. minutou se dvakrát prosadil Šalé, který dovršil hattrick a upravil už na 5:1.

V 39. minutě využil přesilovou hru Andrej Fábry a hned za šest sekund skóroval Adam Csabi. V závěrečné části už Němci jen zmírnili porážku, když se po 15 vteřinách trefil Linus Brandl.

Hlavní hrdina utkání Šalé na sebe poprvé upozornil v minulé sezoně. V pouhých šestnácti letech debutoval v české extralize dospělých, kde si v únorovém klání proti Kladnu připsal svůj premiérový gól. V dubnu patřil mezi nejproduktivnější hráče mistrovství světa do osmnácti let, když si připsal devět bodů v šesti zápasech.