O motivaci navíc měl brněnský celek postaráno ještě předtím, než rozhodčí vhodili úvodní buly. V médiích byl totiž hodně slyšet hradecký forvard Radek Smoleňák. „Kometa nemá klidné spaní,“ prohlásil třeba.

Jenže jak se asi usínalo v pondělí vyhlášenému provokatérovi, když kousal prohru? „Musíme hrát takhle dál a těm starým pánům, co má Kometa v obraně, se to nebude líbit,“ rýpal po zápase dvaatřicetiletý útočník do kamery České televize.

Jak je jeho zvykem, i v pondělí byl na ledě hodně vidět. Jenže ne v takovém světle, v jakém by chtěl. Za stavu 2:1 pro Kometu se nechal zbytečně vyloučit v útočném pásmu a Brňané nabídnutou výhodu zužitkovali a zasadil Hradci rozhodující direkt.

Úřadující mistr podal koncentrovaný výkon podpořený střeleckou efektivitou. Vždyť na střely zvítězili domácí 42:16. „Když budeme mít znovu jen šestnáct střel a vyhrajeme, tak budeme rádi. Na druhou stranu oni měli hodně vypálených ran. Je třeba hrát víc na puku a udržet se v útočné třetině. Oni v naší zóně byli často. To je nebezpečné, protože kotouč může propadnout a je zle,“ líčil brněnský bek Zbyněk Michálek.

Základy prvního skalpu Hradce v sérii hrané na čtyři vítězné duely položilo Brno v úvodním dějství. „Vstup do zápasu se nám vydařil, šli jsme do dvoubrankového vedení. V druhé části nás přibrzdila dvě oslabení rychle po sobě, která jsme ale ub-ránili,“ sdělil asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Úřadující mistr kromě oslabení zvládl i krizovou situaci, když domácí snížili na 1:2. „Museli jsme zpozornět, ale na druhou stranu jsme nepropadli žádné panice,“ uvedl Michálek.

Prim, jak na jedné straně, tak i na druhé, hrály početní výhody. „Důležité bylo, že jsme naše dvě přesilovky využili. Naopak oslabení kluci parádně ubránili,“ poznamenal Pokorný.

Kometa se tak ujala vedení v sérii 1:0 na zápasy. Pokračování je na programu už v úterý Hradečtí panice nepropadají. „Neodehráli jsme vůbec špatný zápas. Hráli jsme tak, jak jsme si předsevzali. Bohužel jsme proměnili jen jednu šanci, což je málo. Nevyvarovali jsme se vyloučení a Kometa nás potrestala. Prohráli jsme, ale nic se neděje. Máme hlavu nahoře,“ sumarizoval hlavní kouč Hradce Tomáš Martinec.

Hradec Králové – Kometa Brno 1:3

Třetiny: 0:2, 1:0, 0:1.

Stav čtvrtfinálové série: 0:1.

Branky a nahrávky: 37. R. Pavlík (Cingel, Linhart) – 13. Orsava (Hruška, M. Erat), 19. Orsava (Baranka, Hruška), 46. Orsava (Hruška).

Vyloučení: 3:4. Využití: 0:2. Střely na branku: 42:16. Rozhodčí: Šír, Kika – Bryška, Gebauer. Diváci: 6588.

Hradec: Maxwell – Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl – Smoleňák, Rákos, M. Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Paulovič, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Koukal.

Kometa: Čiliak – O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec – Mueller, P. Holík, Zaťovič – M. Erat, Hruška, Orsava – Vondráček, L. Čermák, Dočekal – Köhler, Kusko, Mallet.