Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Finále? Jako El Clásico a zadostiučinění, chválí Kusý a Zábranský

Pardubice, Brno – Před osmi lety se jeden z nich proháněl v pardubickém dresu na ledě a druhý ho sledoval z kanceláře. Teď stojí v čele nejlepších českých klubů ve finále extraligy. I majitel brněnské Komety Libor Zábranský a generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý si užívají souboj hokejových bašt. „Trošku jsme se před sérií hecovali,“ usmívá se pardubický šéf. „Docela slušně,“ dodává ten brněnský v exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost.

15.4.2012 14
SDÍLEJ:

Při rozhovoru dvou mocných mužů českého hokeje vládla přátelská atmosféra. Zbyněk Kusý (vlevo) si s Liborem Zábranským po krku rozhodně nejdou.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Změnil se váš vztah od doby, kdy Libor Zábranský v Pardubicích ukončil kariéru?

Zábranský: Z pozice hráče jsem tady bohužel zažil smutný konec (kvůli problémům se srdcem se musel hokeje vzdát – pozn. red.). Nejdřív jsem dostal od pana Kusého a Miloše Říhy příležitost se vrátit, na to vzpomínám rád. Co se týče současné pozice, kluby spolu komunikují třeba na zasedání Asociace profesionálních klubů, tam já nejezdím. Takto v kontaktu nejsme. Ale myslím, že se nic nezměnilo.

Kusý: Nezměnilo. Je škoda, že Libor musel ukončit kariéru. Mohl ještě dva tři roky hrát. Na druhou stranu od té doby udělal obrovský kus práce ve svém rodišti v Brně. Zachránil značku Kometa. Z rozhádaných brněnských víceklubů – nikdo jsme nevěděli, která Kometa je pravá  – dokázal dálnici namířit jednosměrně. Od té doby Kometa stoupá vzhůru. A letos hraje úžasně. Když je potřeba něco řešit, zvednu telefon a Liborovi zavolám. Případně mu napíšu nějakou veselou esemesku. Třeba jako před touto sérií.

Hecovali jste se?

Kusý: Tak trošku (usmívá se).

Zábranský: Slušně. Je zajímavé, že jsem musel s hokejem skončit, abych se nerozčiloval, aby mně nestoupal tlak. (pobaveně)

Tak to asi nevychází…

Zábranský: To se mi nepodařilo vůbec.

Občas se říká, že Libor Zábranský se učil od Zbyňka Kusého. Sedí to?

Kusý: (kroutí hlavou) Rozhodně ne.

Zábranský: Nikdy bych sebe nechtěl spojovat s manažerem, který ve své pozici pracuje dvacet let. Mám se pořád co učit. Na druhou stranu předchozí doba byla v Kometě tak specifická, že by nám nikdo poradit asi ani nedokázal. Museli jsme si pomoct sami, bylo tam tolik skupin, které se snažily značku Komety uzmout… Teď pracuju v klubu osm let a mám několik vysokých škol. (směje se)

Kusý: Mně chybí, čím si Libor prošel jako hráč. Nastupoval v NHL nebo za reprezentaci. Na druhou stranu jsem v extralize už dvaadvacet let. Při mém věku je docela zajímavé, že sedím tak dlouho na jedné židli, ale myslím, že každý klub má specifické problémy. Kvůli mnoha okolnostem nemohla Kometa navázat na úspěchy ze šedesátých let. Každý jsme si museli projít těžkým obdobím.

Majitel brněnské Komety Libor Zábranský.

I ten východočeský hokej?

Kusý: I v Pardubicích jsme zažili majitele, kterým bylo jedno, jestli tu bude hokej, nebo vietnamská tržnice. Pořád vykřikovali, že chtějí hokej zachránit, přitom to nebyla pravda. Chtěli vydělat. Ale to je pryč. V tuhle chvíli řešíme svoje vlastní problémy. Pro mě je tohle finále El Clásico, to samé, co ve Španělsku souboj Barcelony a Realu Madrid ve fotbale.

Pardubice a Kometa bojují o zlato. Je to velká reklama pro český hokej?

Zábranský: My dva asi nejsme ti praví, aby to hodnotili. Ať si udělá názor každý sám. Podle mě je ve finále vidět špičková atmosféra, obrovský zájem o vstupenky a skvělé nasazení obou mančaftů. Jestli jde o dobrou reklamu, nebo ne, musíte posoudit vy. Pro mě a vedení Komety je finále zadostiučinění.

Je něco, co byste si vzali z toho druhého klubu?

Zábranský: Z každého klubu, kde jsem hrál, jsem se snažil vzít to nejlepší. Taky bychom chtěli takové zázemí jako v Pardubicích, ale kapacita haly to nedovolí. Je spousta věcí, které chceme zlepšit, ale možnosti máme omezené.

Kusý: Mně se na Kometě líbí práce s fanoušky. Neříkám, že se nesnažíme, ale projekty jako Království Komety jsou pro mě diamanty českého hokeje. V tom se veřejnost dostává do přímého kontaktu s klubem. Myslím, že to částečně vychází i z mentality lidí na Moravě. Máme tady projekt Fandíme si navzájem, jenomže lidi na Moravě jsou asi přívětivější. Ke klubu víc inklinují. Nechci si stěžovat, že to tady je hrozné, ale v tomto má náskok.

A ještě něco?

Kusý: Taky bych chtěl mít takové portfolio možností partnerů, jako mají v Brně. Naše město má devadesát tisíc obyvatel a všichni se známe. Na rozdíl od Libora tu ale nemám takovou konkurenci v jiných sportech nebo v možnostech kulturního vyžití.

Zábranský: Bohužel ani velikost města nám nezaručuje, že partnerů budeme mít víc. Naopak narážíte neustále na problém, že vás z brněnské větve odesílají do Prahy na jednání a tam zase někam ven za vlastníky. Jižní Morava je specifická, strojírenský průmysl tu není. Brněnské stavební lobby bylo vždycky silné, ale kvůli ekonomické situaci to není v Brně jednoduché pro nikoho. Nepřehazujeme tady peníze vidlemi. Počítám, že s rozpočtem zase půjdeme dolů.

Ani v Brně se nedá na hokeji vydělat?

Zábranský: Sportovní úspěch se určitě nepodaří zobchodovat ve prospěch klubu, jako by to bylo před pěti lety. Na hokeji v Česku se vydělat nedá. Musíte to dělat srdcem.

Vaše kluby mají největší fanouškovská zázemí, bohatou historii. Bavilo by vás dělat hokej třeba v Třinci?

Kusý: Moje pozice je jiná než Liborova. Já jsem tu jen minoritní vlastník. Pracuji tady dvaadvacet let. Kdybych byl fluktuant, už bych tady asi nebyl. Pardubice jsou klub, kde jsem doma, mám rád východní Čechy. Na druhou stranu se může stát všechno. Nevyjdou sezony, vlastníci se nějak rozhodnou a můžu skončit někde jinde. Libor to má asi složitější. Musel by se jako vlastník asi hodně rozčílit, aby se zbavil svého majetku.

Zábranský: Nedokážu si to představit. Nikde jinde bych hokej nedělal.

Zbyněk Kusý

Ohromný dav za zády má ale i jedno úskalí. Každý hokeji rozumí a chce vám radit…

Kusý: Já už jsem zvyklý.

Zábranský: Nemáme pozici generálního manažera. Řízení klubu máme postavené jinak, než je běžné jinde.

Ale když se něco děje, stejně jste tím hromosvodem vy…

Zábranský: Je to logické, protože mediálně vystupuju já. Když se zdraží vstupné, mluvím já. Nikdy jsem se neschovával. Že bych si vzal tiskového mluvčího a řekl: Ty to odprezentuj? To bych do toho jen vtáhl jeho. Zažil jsem svých pět minut slávy. Dal jsem si gól za nároďák, v NHL. Mám to postavené jinak. Kdyby to šlo, chtěl bych být vidět co nejmíň. Tahle role mi to nedovolí.

Oba kluby byly kritizovány částí fanoušků za zdražení vstupenek. Jde o tak velký výdělek pro kluby?

Zábranský: Já pořád nechápu mentalitu a uvažování. V Brně boxoval Lukáš Konečný a nejlevnější lístek stál 940 korun. V Městském divadle je nejlevnější vstupenka za 520 korun a hraje se každou chvíli. Nechápu, že to někdo nedá alespoň jako příměr. Kometa po 41 letech hraje finále, všichni po tom toužili. V tomto jsem nekompromisní: Jo jasně, naše snaha je, abychom ze vstupného utržili co nejvíc, protože jde o největší příjem pro klub, co momentálně máme. Nevím, jak jinak vyjádřit vděčnost lidem. Koupí vstupenky podpoří činnost klubu.

Kusý: U nás to bylo dramatičtější. U některých položek jsme zdražili o sto procent. Existují posuny v ekonomikách klubů. My nechceme pracovat v červených číslech, to si nemůžeme dovolit. Ekonomická situace je v Evropě závažná. Naše uvažování o ceně lístků trvalo asi dvě hodiny. Dělali jsme různé propočty. Ceny jsou stanovené minimálně správně.

Proč?

Kusý: Hokej v Česku není sport, na němž se dá vydělat. Nemáme částky za transfery, nemáme miliardové příjmy za evropské poháry. Ale máme evropské náklady. Když chcete dobrého hráče, chce ho v Evropě někdo jiný a může ho zaplatit. Všechny náklady jsou srovnatelné s Evropou. Jen vstupné ne. To je ještě pořád lidové. Nikdy se nechci dostat do situace, že se budu stydět, když řeknu: Ano, klub vydělal peníze. Vždyť je to také podnikání. My taky musíme platit účty jako každý jiný.

Je hodně těžké v lidech pěstovat klubovou hrdost?

Zábranský: Oba kluby mají obrovskou historii. Pardubice mají pana Martince, my zase pana Bubníka, a je super, že máme na co navázat. U nás to je tak, že děda vše vykládá vnukovi a chce ho přivést na hokej znovu. Nebo naopak, mladší člen rodiny vezme s sebou dědu, ten začne vzpomínat a vtáhne ho do děje, když vidí, jak někomu předává cenu pan Meixner. Podle mě to chce pracovat s bohatou historií a přetavit ji do dnešní doby. Kde historie taková není, dělá se hokej těžko.

Kusý: Libor má trochu výhodu v tom, že v Brně je aglomerace trochu větší. Žije tam víc lidí. My už o diváka musíme bojovat. Lidi víc počítají, přemýšlejí, jestli mají přijet. Šedesát, sedmdesát procent našich fanoušků dojíždí. Musíme jim nabídnout něco kolem, program. Potřebujeme najít i jiné věci než hokej, aby člověk dorazil. Je pravda, že historie bývá u mnoha klubů, včetně nás, ne úplně doceněná věc. Stavět se na ní určitě dá.

Zábranský: Letos jsme prodali snad pět tisíc permanentek, což se s Pardubicemi porovnávat nedá. I my si uvědomujeme, že to nepůjde donekonečna, lidi si budou vybírat. Třináctitisícovou halu bychom teď vyprodali na play off, na Spartu, na Pardubice nebo na moravská derby.

Pánové, co takhle pracovat spolu, byli byste neporazitelní?

Zábranský: To si nemyslím. Mám na spoustu věcí diametrálně odlišné názory. Navíc kdyby se dvě osobnosti sešly v jednom klubu, nefungovalo by to.

Kusý: K tomu, abyste vyhráli, potřebujete, aby do sebe zapadla hromada okolností. Většinou nejde o lidi, kteří sedí v managementu, to podstatné se odehrává v kabinách a na ledě.

Stalo se, že byste si někdy navzájem přetáhli hráče?

Kusý: Jak to myslíte?

Že se třeba o daného hokejistu ucházela Kometa a najednou se do nabídky zapojily Pardubice…

Kusý: Já jednoho chtěl, ale nevím, jestli to Libor ví. (usmívá se).

Zábranský: Vím. Oba chceme mít v mužstvu ty nejlepší hokejisty. Je logické, že když je takový hráč dobrý, má čtyři nebo pět nabídek. Dokážete pak odhadnout, s kým soupeříte. Není to ale tak, že si přetahujeme hráče. Když jsme byli ještě v první lize, udělal pan Kusý s Kometou pár dobrých obchodů a nás to stálo hodně peněz. To je ale prostě systém tabulkových hodnot, který je u nás naprosto scestný.

A ten jeden hráč, o něhož jste spolu soupeřili?

Kusý: Myslím, že teď to není důležité. Asi by ani nebylo fér, kdybychom o tom teď mluvili. Nešlo ani o nějaké přetahování, jenom jsme se dozvěděli informace a pracovali jsme s agenty naprosto otevřeně. A netajil jsem se s tím, lidé z Brna to ode mě věděli.

Loni válčila Kometa ještě v play out, letos s ní hrají Pardubice extraligové finále. Pane Kusý, překvapilo vás, jak daleko se dostala?

Kusý: Schválně se běžte zeptat dolů trenérů, co jsem říkal, když Kometa postoupila do play off.

Tipoval jste, že půjde daleko?

Kusý: Říkal jsem: Tak a je to v háji, Kometa půjde až do finále. (usmívá se) Když Brno narazilo na Spartu, hodně lidí ho odsoudilo ke klinické smrti. Kdo tohle říkal, tak se zbláznil. Nevěděl, co se v Brně děje. V prosinci a lednu mělo hodně novinářů dost ostrá pera a spekulovalo se, kdy bude končit v roli trenéra pan Venera. Jenže od ledna předvádí Kometa výborný hokej a na play off má v týmu velmi dobré hráče.

Zábranský: Vezměte si, že jsme třetím rokem v extralize, dost lidí bylo hodně netrpělivých. Byl jsem až zděšený, když jsem si začátkem ledna přečetl v novinách, že Kometa má opět problémy udělat předkolo play off.

Štvalo vás to?

Zábranský: Spíš jsem si kladl otázku, co mají říkat jiné kluby. Mladá Boleslav hraje poněkolikáté za sebou baráž, byly to nervy, ale nám se jí podařilo vyhnout. Když jsme skončili v první sezoně jedenáctí, bylo to na oslavy. Jsme nohama na zemi.

Kusý: Když se podívám teď na Brno, má slušné mužstvo a výborného trenéra. Předvádí organizovanou hru. A co si budeme povídat, Zdeněk Venera je člověk, který měl úspěchy ve Zlíně, v Karlových Varech a k úspěchu přivedl teď i Kometu.

Zábranský: Všechno chce hlavně čas. Aby trenér mohl s mužstvem pracovat, musí dostat prostor, a ne aby se někdy v listopadu řešilo v médiích jeho odvolání.

MODRÁ A ČERVENÁ

Domluvit společný rozhovor se dvěma šéfy nejúspěšnějších hokejových klubů v sezoně?

Zprvu se to zdálo jako bláznivý nápad, který ve finálovém shonu extraligy asi těžko klapne. Generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý i majitel Komety Libor Zábranský ale souhlasili rychle.

Setkali se krátce před druhým finálovým zápasem v kanceláři pardubického generálního manažera. „Sedni si, připravil jsem pro tebe krásné červené křeslo,“ přivítal Kusý majitele Komety.

„Já bych raději seděl v modrém,“ pokukoval brněnský šéf po jiné sedačce.

Ale pardubický „GM“ se nedal. „Tam ne, tam už jsem dnes posadil novináře,“ smál se.

Oba se usadili do červeného a tři čtvrtě hodiny rozhovoru mohly začít.

Autor: Tomáš Svoboda, Pavel Ryšavý

15.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Jaroslav Klaška z KDU-ČSL.

VOLEBNÍ ONLINE: Právě odpovídá dvojka kandidátky KDU-ČSL Jaroslav Klaška

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.

Zelená pro dalších čtyři sta bytů. Nový komplex v Králově Poli získal povolení

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

Brno – Odmítli jít na vojnu, systém za to muže posílal do vězení. Případy z minulého režimu projednával ve středu Nejvyšší soud v Brně. Šest odsouzených pocházelo z různých částí země, jedna věc je ale spojovala. Všichni vyjádřili odpor k povinné vojenské službě z náboženských důvodů. Pět se hlásilo ke Svědkům Jehovovým, jeden k Adventistům sedmého dne. Muže ve třech případech soud zprostil viny, další tři musel ze zákona předat příslušnému soudu, který rozhodne o obžalobě.

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Brněnsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků z tišnovské základní školy ve Smíškově ulici a neslovické, ostrovačické, tetřické a zbýšovské základní školy. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení