Po loňské sezoně rychle zmizel do rodného Finska, kde až do minulého týdne trávil celé léto. Přestože se hokejový gólman brněnské Komety Sasu Hovi v České republice tři měsíce neukázal, mluvilo se o něm docela dost. Byl totiž v hledáčku královehradeckého Lva. „Lidé z vedení se na mě ptali už dřív. Měli zájem, abych za ně kontinentální ligu hrál. Ale já jsem chtěl zůstat v Brně, vždyť proto jsem tady podepsal dvouletou smlouvu,“ tvrdí přesvědčivě sedmadvacetiletý gólman, který se v létě stal s Tapparou Tampere mistrem Finska v inline hokeji.

Jak jste se těšil na návrat do Brna?
Docela jo, jsem rád, že už můžu trénovat. Je skvělý pocit být zase zpátky na ledě.

Nechtěl jste si pobyt ve Finsku prodloužit?
Jak se říká: doma je doma. Ale byl jsem tam tři měsíce a myslím, že to docela stačilo. Mohl jsem ve Finsku ještě zůstat, ale chtěl jsem už do Brna. Člověk si začíná pomalu uvědomovat, že za měsíc a půl startuje sezona.

Vaši spoluhráči za sebou mají suchou přípravu. Jak jste se v kondici udržoval vy?
Hrál jsem inline hokej a florbal. Kromě toho jsem chodil běhat a také cvičit do posilovny. (Do rozhovoru vstoupí se smíchem Jiří Dopita: „To známe. Je jasný, že kecá. Přijel v naprosto dezolátním stavu.“) Když jsem viděl ostatní kluky, musím říct, že jsem trénoval o něco víc než oni. Mám o hodně větší formu. (směje se)

Pomáhal vám v přípravě osobní kouč, nebo jste si trénink vedl sám?
Žádného trenéra jsem neměl, už pět roků se připravuju podle sebe a maximálně mi to vyhovuje.

Mluvil jste o inline hokeji a florbalu. V obou sportech jste si stoupnul do brány?
V inlinu ano, s Tapparou Tampere jsme se stali mistry Finska. Ve florbalu hraju v útoku.

Do hokejového Tampere přestoupil váš bývalý spoluhráč z Komety Jakub Šindel. Než odlétal, říkal, že se těší, až mu všechno ukážete. Provedl jste ho po městě?
Jasně. Myslím, že jsem mu ukázal vše podstatné. Třeba kde mají české pivo. (úsměv) Zase tak moc jsme toho ale nestihli, protože musel hodně trénovat.

Ví se o vás, že rád rybaříte. Našel jste si na svůj koníček čas i letos v létě?
Na rybách jsem byl asi dvakrát, ale nic velkého jsem nechytil. Nebyla šance ulovit něco většího, na to jsem měl málo času.

Poprvé jste se projel po ledě. Jak jste se cítil?
Špatně.

Před chvílí jste ale říkal, že máte lepší formu než ostatní spoluhráči…
To samozřejmě mám, ale ještě jsem ji neukázal. (smích) Je pro mě těžké dostat se hned do laufu, mám totiž úplně novou výstroj. Věřím, že se mi na ni podaří zvyknout co nejdřív.

Jak dlouho to podle vás bude trvat?
Do tří čtyř týdnů bych měl být v optimální pohodě.

Budete chytat už ve středu v úvodním přípravném duelu se Slovanem Bratislava?
Ještě nevím, ale doufám, že ne. (úsměv) Jinak se na tyhle zápasy docela těším, protože se v nich člověk nemusí nijak zvlášť stresovat. Mám měsíc na to, abych se pomalu dostal do formy.

Věříte, že bude stejná jako loni?
Pevně v to doufám. Chci chytat ještě lépe než loni.

Už se ale nemusíte tolik snažit přesvědčit, v Kometě s vámi počítají na post jedničky.
Takhle já vůbec nepřemýšlím. Je to přece jednoduché. Když zachytám dobře, budu normálně hrát. A já chci pravidelně předvádět co nejlepší výkony, abych v bráně stál častěji než v loňské sezoně. Pokud se mi dařit nebude, je jasné, že mě Jirka Trvaj z kasy vytlačí, protože je to výborný gólman. Musím se koncentrovat na každý zápas, abychom sbírali samá vítězství.

Co říkáte na to, že v přestupovém období přišla do kabiny Komety opět spousta nových tváří…
To je fakt, kádr se zase hodně obměnil. Ale musím uznat, že to s námi vypadá celkem dobře. Teď máme dobré čtyři lajny, klidně jich poskládáme i pět. Věřím, že sezonu odstartujeme úplně jinak než tu loňskou.