Druhý jmenovaný si momentálně žije svůj sen o velkém hokeji za louží. Už podruhé. Protože v minulé sezoně si Hájek odfajfkoval první start v NHL, k němu přibalil další čtyři a dal i gól. Jenže pak se zranil. Doba léčení utrhnutého rameno nabobtnala na sedm měsíců.

Teď je ale rodák ze Smrčku zpět a znovu v sestavě slavného New Yorku Rangers. „Příjemně mě to překvapilo, čekal jsem, že Libora nechají rozehrát na farmě,“ sděluje expert na NHL Štěpán Sokol.

Brno 19.10.2019 - Vladimír Svačina - HC Kometa Brno
Zapomenutý mistr zvedl periferii. Svačina se v Kometě rozjel

A nutno podotknou, že Hájek nehraje žádnou druhořadou roli. V prvním utkání sezony naskočil po boku Adama Foxe. Jenže to nebylo ono a přišla změna v sestavě.

Hájek se posunul do páru k Jacobovi Troubovi. „Je to jako sen,“ rozplýval se po prvním společném duelu jedenadvacetiletý Hájek. „Jacob je můj vzor,“ doplnil.

Najednou se ze třetí obrany vyšvihl do elitní. „Hodně jsme spolu mluvili, jak si vyhovět, jak vyjíždět z pásma a a jak si předávat puky. Vše je to o herní pohodě,“ vykládal Trouba o součinnosti s Hájkem pro NHL.com a pokračoval: „Libor postupně získává větší a větší klid na hokejce, což je skvělé. Věřím, že to bude ještě lepší.“

Pro Hájka jde o velké zadostiučinění. Poté, co se prokousal do NHL, načež ho následně vyřadilo zranění, se dokázal vrátit. „Celé léto jsem poctivě makal. A nepřipouštěl si, jestli se probojuji do týmu, či ne,“ popsal levoruký bek dřinu před startem nové sezony.

Brno 19.10.2019 - Vladimír Svačina - HC Kometa Brno
Zapomenutý mistr zvedl periferii. Svačina se v Kometě rozjel

Odměna v podobě místa v sestavě Rangers je víc než dostačující. „Teď se tu cítím víc jak doma. Ne jak minulou sezonu, kdy jsem tu odehrál jen pět zápasů,“ líčil Hájek, který se již zabydlel v desetimilionovém New Yorku. „Život tady miluji,“ rozplýval se. Radost mu dělá i jeho vytížení, které za poslední čtyři duely nekleslo pod sedmnáct minut.

Jenže ne vše je ideální. A do této kategorie patří výsledky Rangers, které jsou po devíti odehraných zápasech nevalné. Jen tři výhry a hned šest proher. „Jde o tradiční celek s krásnou halou a fanoušci zase chtějí play-off. Proto před sezonou dorazil hvězdný Artěmij Panarin a s ním navíc dvojka draftu Kaapo Kakko. Tlak na tým bude růst. Pokud se výsledky nezlepší, něco se bude měnit,“ řekl Sokol.

Odehrané zápasy: 9
Body: 1
Góly: 0
Asistence: 1
Hodnocení +/-: -1
Průměrný čas: 15:55 minut
Celkový čas: 143:11 minut
Čas při oslabení: 3:55 minut
Čas při přesilovce: 1:56 minut
Hity: 6
Zblokované střely: 17
New York Rangers
Výhry: 3
Prohry: 6
Skóre: 29:34
28. pozice v celkové tabulce
*Do statistik není uveden dnešní zápas New York Rangers s Tampou Bay, který Jezdci vyhráli 4:1.

Hájek si v Rangers buduje dobrou pozici, nahoře se udrží, míní expert Štěpán Sokol

Jaký dojem na vás zatím Libor Hájek dělá?

Musím říct, že jsem o Liborovi četl článek v New Yorským deníku a docela ho chválili. Pořád je hodně mladý, a i přesto si v týmu Rangers už vybudoval dobrou pozici. To i navzdory tomu, že týmu se momentálně nedaří. Věřím, že se Hájek nahoře udrží trvale.

Překvapilo vás, že se dostal do prvního týmu? Přece jen se vracel po delším zranění…

Ano a příjemně. Čekal jsem, že ho Rangers pošlou na farmu, aby se rozehrál. Jenže trošku paradoxně dolů zamířil forvard Filip Chytil. Tipoval jsem to obráceně. Ale trenéři asi věděli, co dělají a proč.

Chytil se na farmě chytil a už je zpět v prvním týmu.

U něj to byla jen otázka času. Šel dolů a hned dokazoval, že patří do NHL. V devíti zápasech nastřádal devět bodů. I když Rangers naposledy dostali sedmičku od Bostonu, problém mají spíš v útoku, nedávají moc branek.

Ilustrační foto.
Nohejbalisté Modřic padli ve finále. Slaví Čakovice

Je dobré pro Hájka i Chytila, že jsou teď zase spolu v týmu?

Když jsou dva kamarádi spolu v týmu, je to určitě výhoda. Pokud se zeptáte českých hokejistů v zámoří, vždy řeknou, že je lepší mít vedle sebe českého parťáka. Navíc, když jsou k sobě věkově blízko. Tohle pomůže Liborovi i Chytilovi. V lepším rozpoložení se líp hraje.

Hájek začal sezonu vedle stejně starého Adama Foxe a moc jim to nešlo, pak se ale posunul k Jacobovi Troubovi, což mu prospělo, že?

Je pravda, že když mladší hráč jako Libor nastoupí po boku zkušenějšího hráče, v tomhle případě Trouba, je to lepší pro jeho pohodu. Hájek navíc dostává i větší prostor. Vždyť poslední čtyři zápasy jeho herní čas neklesl pod sedmnáct minut. Je vidět, že má důvěru a trenéři mu věří, což se následně projevuje i na jeho výkonech.

Zatím ale zapsal jen jeden bod za jednu asistenci, ale na druhou stranu v hodnocení účasti na ledě plus/minus má jen jeden záporný bod. Co z toho lze vyčíst?

V zámoří je tabulka pravdy hodně sledovaná a přikládá se jí velká váha. Libor do zápasu s Bostonem měl tři kladné body, pak ale zapsal čtyři záporné. Pro obránce je tenhle ukazatel stěžejní. A že má Hájek momentálně jeden minus, není nic špatného. A nic hrozného ani není, že přihrál jen na jeden gól. Body přijdou. Podstatnější třeba je, že má jen čtyři trestné minuty, neoslabuje svůj tým.

Ilustrační foto.
Víkend proher. Královo Pole poznalo sílu USK, Žabiny předvedly zkrat se Slavií

Třeba Hájkův kolega z obrany Rangers Tony DeAngelo už nasbíral osm bodů, ale hned pět záporných…

To je právě ono. Když se člověk na první pohled podívá na tabulku bodování a vidí, že obránce má po devíti zápasech osm bodů, řekne si, že je dobrý. Ale tohle je třeba spojit s tím, jestli tým na úkor toho třeba zase góly nedostává. To je pro trenéry větší varování. Mít jednu asistenci a být okolo nuly nebo v plusu hodnocení účasti na ledě je pro obránce podstatnější, než mít osm kanadský bodů ale zároveň deset záporných.

Co zatím říkáte na výsledky Rangers?

Výkony a výsledky Rangers jsou pro mě překvapením a zklamáním. Čekal jsem, že budou hrát dobře a půjdou nahoru. Ne, že budou momentálně třetím nejhorším týmem v NHL. Těžko říct, co za tím je. Posily přišly. Dorazil Artěmij Panarin, což je kvalitní hráč. K tomu dvojka draftu Kaapo Kakko, od kterého se čeká hodně. Ale pořád je jen začátek sezony. Prostoru na zlepšení je hodně. Třeba si tým potřebuje jen sednout, sehrát se a dostat se do pohody. Ale asi to bude chtít nějaké změny.

Fanoušci dychtí po play-off. Tlak na výsledky asi poroste, že?

New York Rangers jsou tradiční tým, mají krásnou halu a fanoušci už zase chtějí play-off. Když k tomu přičteme posily v čele s Panarinem či Kakkem, vychází z toho, že tlak fanoušků bude růst. Pokud se nebude dařit i nadále, bude se něco muset změnit.