Hokejová sezona pro něj skončila zklamáním. Se svým klubem Minnesota Wild skončil v kanadskoamerické NHL mimo příčky pro play off. O nejvyšší klubovou hokejovou metu, slavný Stanley Cup, si český útočník Martin Havlát potřetí za sebou nezahraje.

Nepovedený ročník si chce rodák z Mladé Boleslavi, jenž hokejově vyrostl v Brně, spravit na mistrovství světa na Slovensku, kde česká reprezentace obhajuje tituly mistrů světa.

Ještě předtím ho čeká poslední přípravný turnaj, České hokejové hry, které startují v brněnské hale Rondo ve čtvrtek zápasem proti Finsku. „Už je to docela dlouho, co jsem tu naposledy hrál s reprezentací. Brno bylo můj domov, než jsem odešel do Třince, mám na to tady spoustu dobrých vzpomínek,“ povídá v úterý čerstvě třicetiletý hráč.

V české reprezentaci jste byl naposledy při loňské olympiádě ve Vancouveru. Váhal jste letos nad účastí?
Vůbec. Deset zápasů do konce sezony v NHL jsem věděl, že do play off už nepostoupíme. Poslední dva roky jsme skončili mimo vyřazovací boje, takže jsme dlouho o nic nehráli. Proto jsem strašně rád přijel.

Jste zklamaný z letošní zámořské sezony?
Určitě. Stejně jako předchozí dva roky, kdy jsme nepostoupili do play off. Hokej hraju proto, abych každý rok měl šanci bojovat o Stanley Cup. Když se to nepovede, cítím se pák prázdně. Není to příjemná situace.

Těší vás alespoň fakt, že v kanadském bodování jste skončil na prvním místě mezi českými hokejisty?
Přetahovali jsme se o vedení s Krejčím a Eliášem. Určitě bychom ale vlastní body vyměnili za ty pro tým, abychom v tuto dobu mohli ještě hrát v NHL.

Do vašeho prvního zápasu na mistrovství světa proti Lotyšsku zbývá jedenáct dní. Na co se zaměříte?
Někteří kluci z NHL měli pár dní volno a pomalu začínají zase bruslit. Musí si hlavně zvyknout na širší kluziště, sehrát se spolu, zvyknout si na systém od trenéra.

Jak velká změna je pro vás jako hráče NHL hrát na hřišti evropských rozměrů?
To uvidíme. Už je to několik let, co jsem na něm naposledy hrál. Předtím nás čeká ještě spousta zápasů, při kterých si na odlišné podmínky zvyknu.

První už teď ve čtvrtek, navíc v Brně, kde jste s hokejem začínal..
Už je to docela dlouho, co jsem tu naposledy hrál s reprezentací. Brno bylo můj domov, než jsem odešel do Třince, mám na to tady spoustu dobrých vzpomínek.

Očekáváte nějaké speciální přivítání?
Uvidíme. Působil jsem tu jen do sedmnácti. Ani jsem nehrál za Kometu, ale za Ytong. Komeťákem jsem nikdy nebyl, i když jim teď fandím.

- V Rondu už se proháněli i Jágr s Havlátem