Ještě jeden pokus. Protřelý hokejový útočník Martin Havlát znovu nazul brusle a snaží se o návrat na led. Pokud se mu to podaří, bude to v dresu brněnské Komety, se kterou se připravuje už od neděle. „Kvůli zdravotním problémům jsem byl rozhodnutý skončit, ale chci to zkusit ještě jednou, naposledy," prohlásil v pondělí Havlát po svém druhém tréninku v Brně.

Rozhovor s Martinem Havlátem najdete v úterním tištěném Brněnském deníku Rovnost

Právě zdravotní lapálie Havlátovi v posledních letech stále víc znepříjemňovaly kariéru v NHL. Dlouho laboroval s ramenem, při angažmá v New Jersey si ošklivě rozpáral obličej, v předešlém ročníku po pouhých dvou zápasech na vlastní žádost ukončil smlouvu se St. Louis Blues, protože kvůli potížím s třísly necítil, že odvádí očekávané výkony.

S vysokými nároky na svoji osobu jde i do Komety. „Bude mi to nějaký týden trvat. Kdybych naskočil do zápasů teď, nikomu nepomůžu. Doufám, že nastoupím, i když u mě člověk nikdy neví," bral situaci s nadhledem Havlát.

Kariéra v kostce
Martin Havlát hrál v extralize naposledy při výluce NHL v sezoně 2004/2005, kdy nastupoval za Znojmo a Spartu, dřív hrál za Třinec. V NHL odehrál 790 zápasů s bilancí 242 branek a 352 asistencí za Ottawu, Chicago, Minnesotu, San Jose, New Jersey a St. Louis. V play off přidal 75 utkání, ve kterých vstřelil 21 gólů a přidal 31 asistencí.

Nabídka z Brna se před ním otevřela přibližně před měsícem, kdy se mu ozval majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský. „Martin se připravoval na Floridě a má velkou chuť týmu pomoct a posílit ho. Je to Brňák a patriot. Je samozřejmě důležité, aby mu vydrželo zdraví. Budeme rádi, kdyby všechno vyšlo, Martin Havlát byl v pořádku a mohli jsme ho zařadit na soupisku," řekl na klubovém webu Zábranský s tím, že Havlát již potíže s třísly nemá.

Pětatřicetiletý forvard se v případě úspěšného návratu do extraligy může v soutěžním zápase objevit poprvé od angažmá v St. Louis. Po individuální přípravě si návrat do hokejové kabiny užívá, stejně tak jeho spoluhráči. „Moje první zkušenost s ním? Dvakrát jsem mu chtěl dát puk kolem nohy, dvakrát ho chytil, je to výborný hráč," chválil novou tvář na tréninku obránce Michal Gulaši.

„Vyrostla mi noha, dvakrát mě trefil do brusle," smál se Havlát.

Podle trenérů je i v dobré fyzické kondici. „O té nemůže být řeč. Musí se spíš sžít s mužstvem po herní stránce," zmínil brněnský asistent trenéra Kamil Pokorný.

Do úterního domácího střetnutí 35. kola s pražskou Spartou, které začíná v DRFG Areně v sedm hodin večer, nastoupí v tabulce třetí Kometa ještě bez Havláta. „Ale na kluky se určitě půjdu podívat," slíbil bývalý reprezentant.