Předchozí
1 z 4
Další

Steve Moses (na snímku vpravo) se stal se dvaceti trefami nejlepším střelcem Komety v základní části.Steve Moses (na snímku vpravo) se stal se dvaceti trefami nejlepším střelcem Komety v základní části.Zdroj: Deník/Petr Kotala

ŠŤASTNÉ RUCE. V posledních letech se Kometě stávalo až příliš často, že předsezonní akvizice nenaplnily očekávání.

Tentokrát však mělo vedení brněnského klubu (až na výjimky) šťastné ruce. V obránci Danielu Gazdovi získalo Brno gólovou zbraň v zadních řadách, jaká v klubu už dlouho nefigurovala.

Zlínskému rodákovi jen o jeden gól uteklo vyrovnání extraligového střeleckého rekordu mezi zadáky, když jich nasázel sedmnáct.

Pro mnohé možná překvapivě zazářila i další předsezoní akvizice Lukáš Cingel. Od skromného slovenského forvarda se původně očekávala práce defenzivního útočníka, ale s osmatřiceti body nakonec skončil druhý v týmové produktivitě.

Velké věci se čekaly od amerického střelce Steve Moses a i když v určitých pasážích sezony tápal, očekávání zatím naplňuje. V neděli to byl symbolicky právě on, kdo trefou na 2:2 zajistil Kometě klíčové vyrovnání a dvacátou brankou se osamostatnil na čele střelecké tabulky týmů.

Tomáš Marcinko zase v Kometě svou černou prací před brankou dokazuje i Brnu, proč jej v Třinci milovali.

Krokem vedle se zatím jeví pouze příchod útočníka Martina Kohoute, který se souží a náhradního brankáře Štěpána Lukeše.

Trenér Komety Jaroslav Modrý (vpravo)Trenér Komety Jaroslav Modrý (vpravo)Zdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

KLIDNÁ SÍLA. Jak bouřlivě pro Kometu základní část začala, když po třech prohrách v řadě rezignoval kouč Patrik Martinec, tak překvapivě a na Brno nezvykle poklidně utekl zbytek základní části.

Vedení brněnského klubu se vyplatilo, že Martince po určitém lavírování nakonec natrvalo nahradilo v roli hlavního kouče jeho asistentem Jaroslavem Modrým, jenž v klubu působí od Vánoc 2022.

Náročný ale klidný trenér vtiskl klubu kromě herního projevu také jistou uměřenost. Po zápasech šetřil emocemi a i když se Kometě výsledkově v prosinci nedařilo, nedošlo k překotným změnám, jako tomu bylo v některých předcházejících letech.

Důkaz? Aspoň jeden zápas za Kometu v základní části si zahrálo dvaatřicet hokejistů do pole, tak nízké číslo vykázalo Brno naposledy v sezoně 2013/2014.

Když ale Modrý cítil, že je to třeba, poslal zdánlivě nedotknutelného hvězdného forvarda Petra Holíka po nevýrazných výkonech do prvoligového Zlína.

Mimochodem, skončená základní část byla první od sezony 2014/2015, při níž se ani jednou neobjevil na střídačce majitel a generální manažer klubu Libor Zábranský. Náhoda?

Martin Zaťovič v uplynulé základní části zdvojnásobil svůj bodový příspěvek týmu oproti loňsku.Martin Zaťovič v uplynulé základní části zdvojnásobil svůj bodový příspěvek týmu oproti loňsku.Zdroj: HC Kometa Brno/Ivo Dostál

VÝKONY HVĚZD. Holíkův osud byl v Kometě výjimkou. Ostatní esa naopak prožila úspěšnou základní část.

Bodový rekord si vytvořili i nejproduktivnější hráč Komety Jakub Flek s pětačtyřiceti body i nejpilněji bodující obránce Jan Ščotka. Spolehlivými výkony držel Brno gólman Dominik Furch a velkou renesanci své kariéry zažil v základní části kapitán Martin Zaťovič.

Od mnohých kritizovaný forvard na podzim procitl a opět patřil mezi důležité články Komety. Pouhých patnáct bodů z minulé základní části vylepšil na jedenatřicet bodů v uplynulé.

Jan Kavan si odbyl premiéru v dresu Komety 20. prosince v Karlových Varech.Jan Kavan si odbyl premiéru v dresu Komety 20. prosince v Karlových Varech.Zdroj: Jakub Knap

DOSPÍVAJÍCÍ SPASITEL. Když se na konci listopadu na dva měsíce zranil klíčový gólman Furch, ocitla se Kometa v pasti. Náhradníkovi Štěpánu Lukešovi se totiž vůbec nevedlo.

Po druhé reprezentační pauze těsně před Vánocemi dostal šanci teprve osmnáctiletý mládenec Jan Kavan z juniorky Komety a i když v Karlových Varech přes prohru zaujal, trvalo ještě chvíli, než dostal v bráně definitivně důvěru.

Kometa zkoušela třeba i dobře známého Pavla Jekela z prvoligové Třebíče, jemuž ale duel na Kladně vůbec nesedl a další šanci nedostal. Když navíc nedopadlo ani jednání o příchodu slovinského gólmana Gašpera Krošelja z Bánské Bystrice, vsadila Kometa definitivně na Kavana.

Ten se za důvěru odvděčil úchvatně. Vychy

Zajistil osm výher ze dvanácti zápasů a pyšní se vynikající procentuální úspěšností zásahů 93,05 procent.