Reprezentační bek s góly šetří, nastřádal zatím tři, jeden veledůležitý si ale schoval do středečního zápasu s Litvínovem, v němž svou trefou rozhodl o cenné výhře brněnského celku, který triumfoval 3:1.

„Cítím se dobře. Když tým šlape, jak má, jde to i jednotlivcům. Hodně pomáhá, že hraju přesilovku. Ale mně o osobní body tolik nejde,“ přesvědčoval rodák ze Vsetína Ščotka, jemuž šestnáct kol před koncem základní části chybí pouze dva body k dorovnání svého extraligového bodového maxima, které zaznamenal před třemi roky v Litvínově.

Defenziva brněnského celku prochází v posledních týdnech výraznými otřesy. Kvůli zranění jsou dlouhodobě ze hry stálice Rhett Holland s Radkem Kučeříkem, dalšího obránce Alexe Lintuniemiho směnila Kometa s Mladou Boleslaví za Američana Zacharyho Osburna.

Petr Ton
Neslavné konce es v Kometě: Ton ani nezačal play-off, Hubáček se našel ve Finsku

K němu ještě Kometa výměnou za Petra Holíka získala ze Zlína v Brně dobře známého Marka Hrbase, zatím na dva zápasy vypomohl Jan Zahradníček, který je na hostování ve Znojmě, za nějž odehrál středeční duel namísto Brna. „Systémy jednotlivých týmů se moc neliší, takže se do toho všichni dostali,“ pokyvoval Ščotka.

Přes překotné změny v defenzivě, Brňané po výsledkově matném prosinci a začátku roku zažívají znovu vydařené období.

V posledních třech duelech bodovali naplno, aspoň bod získali v minulých pěti zápasech a v tabulce poskočili na sedmou pozici s tím, že na šesté České Budějovice ztrácejí už pouze dva body. „Pro nás je teď problém proměňovat šance, ale je dobře, že se nám i tak daří vyhrávat zápasy,“ lebedil si asistent brněnského trenéra Jiří Otoupalík.

Líšeňský kouč Milan Valachovič s Brianem Priskem po podzimním pohárovém utkání mezi Líšní a pražskou Spartou.
Valachovič: Silný mě mrzí, útoční hráči nám ale třeba otevřou oči. Řešil se Zikl

Podle Ščotky se Kometě osvědčila jednoduchá hra v obranném pásmu. „Jsme samozřejmě rádi, že to jde. Musíme pokračovat v práci, kterou děláme v posledních zápasech. Je to o jednoduchostí v našem pásmu, pak si musíme vytvořit šance a urvat ty zápasy o gól,“ zamyslel se bronzový medailista z mistrovství světa v roce 2022.

Kometu v nabitém lednovém programu čeká další zápas. Dnes sehraje už sedmé utkání za posledních čtrnáct dní dní.

Brňanům tak bodne, že všechny tři duely v tomto týdnu hrají na domácím ledě. Po středečním zápase s Litvínovem čekají Kometu v pátek od šesti hodin večer Vítkovice už i s novou akvizicí – hvězdou loňského světového šampionátu Rihardsem Bukartsem z Lotyšska, který se tak v týmu potkává se svým bratrem Robertsem.

„Je výhoda, že teď máme sérii domácích zápasů. Sice zaplaťpánbůh, že jsme tady v Brně a nemusíme jezdit nějaké dálky, ale jsem vděčný za naše fanoušky, za tu kulisu, kterou vytvoří a ženou nás,“ dodal Ščotka.

V neděli uzavře Kometa domácí trojboj s Libercem.

Kanadské bodování 
hokejové Komety
1. Jakub Flek: 35 zápasů: 32 bodů (10 gólů + 22 asistencí)
2. Daniel Gazda: 36 zápasů: 24 bodů (14+10)
3. Lukáš Cingeľ: 36 zápasů: 23 bodů (10+13)
4. Steve Moses: 36 zápasů: 22 bodů (13+9)
5. Jan Ščotka: 32 zápasů: 22 bodů (3+19)