Předchozí
1 z 8
Další

Kometa si v roce 2012 poradila se Spartou 4:2 na zápasy.Kometa si v roce 2012 poradila se Spartou 4:2 na zápasy.Zdroj: Deník/Attila Racek

SENZACE NA ÚKOR RIVALA (2012). Premiérové čtvrtfinále od návratu do extraligy si Brňané zahráli na jaře roku 2012 poté, co v předkole v pohodě 3:0 na zápasy přehráli Kladno.

Jejich soupeřem nebyl nikdo jiný než vysoce favorizovaná Sparta. Pražané měli podceňovaný modrobílý mančaft sfouknout, ale už první duel ukázal, že Spartu čekají galeje. Úvodní partii tehdy ještě v holešovické sportovní hale vyhrála Kometa 4:3, když Spartu gólem v závěru zpražil brněnský forvard Jakub Svoboda.

Pražané sice následně vyhráli druhou i třetí partii, ale Brňané se ve čtvrtém utkání na domácím ledě znovu vrátili do hry. Kometa vyhrála 3:1 i díky vynikajícímu výkonu brankáře Jiřího Trvaje.

Patrně klíčový pro vývoj série byl duel pět v Praze, kdy Kometa favorita dokonale opařila. Trvaj opět inkasoval jediný gól a Brňané koučovaní Zdeňkem Venerou znovu vyhráli 3:1. V šestém čtvrtfinále pak Kometa rozhodla na svém ledě o senzačním postupu do semifinále a z Komety se rázem stal černý kůň na jeden z nejneočekávanějších titulů v historii soutěže.

V semifinále ještě tým kolem kapitána Radima Bičánka a s hráči jako Tomáš Divíšek, Tomáš Svoboda, Leoš Čermák nebo Jozef Kováčik vyřadil Plzeň, nad síly modrobílé skvadry byly až ve finále Pardubice.

Kometa si ve čtvrtfinále v roce 2014 poradila s Plzní.Kometa si ve čtvrtfinále v roce 2014 poradila s Plzní.Zdroj: Deník/Drahomír Stulír

MISTR NA KOLENOU (2014). V sezoně 2013/2014 zažila Kometa pod vedením Vladimíra Kýhose do té doby nejpovedenější základní část, kterou zakončila na šesté příčce.

Ve čtvrtfinále na Brňany číhali obhájce titulu z Plzně a Brňané s týmem kolem kapitána Leoše Čermáka, v životní formě hrajícím Vojtěchem Němcem nebo novou brankářskou hvězdou Markem Čiliakem okopírovali průběh čtvrtfinále z před dvou let proti Spartě.

První duel na západě Čech Kometa vyhrála 4:1, poté Brňané sice dva duely ztratili, ale pak sérií třech výher rozhodli o postupu do semifinále. V šestém zápase se postaral o výhru 4:3 v prodloužení a postupu památnou trefou Hynek Zohorna. Brňané pak přes Spartu dokráčeli až do finále, v němž nestačili na Zlín.

Kometa v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále 2015 přejela Zlín.Kometa v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále 2015 přejela Zlín.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

ČAJÁNKOVI UKONČIL KARIÉRU SYNOVEC (2015). V následujícím roce si moravští rivalové Kometa a Zlín střihli odvetu hned ve čtvrtfinále. Pro obhájce titulu bylo tohle play-off speciální i proto, že bylo poslední pro klubové ikony Petra Lešku s Petrem Čajánkem. Kometa ale měla pod taktovkou Kýhose v zádech nejpovednější základní část, kterou finišovala na třetí příčce.

První duel série hraný v Brně vyhráli domácí 3:2 po prodloužení, Kometa ale dvěma výhrami otočila skóre série, kterou Zlín dokázal vyrovnat. Pátý duel ale patřil znovu Kometě. Brňané následně mohli ukončit sérii šestým duelem ve Zlíně, ale ten prohráli jasně 0:5.

Rozhodující sedmou partii Brňané sehráli v domácím hajemství. V té Kometa Beranům vrátila prohru z šestého utkání a přejela je jasně 5:0. O první branku brněnského celku se už ve čtvrté minutě postaral brněnský Jan Káňa, který tak přispěl ke konci kariéry svého strýce Čajánka. Ten svůj odchod definitivně potvrdil hned v televizním rozhovoru po skončení zápasu.

V semifinále pak Kometa narazila na rozjetý Litvínov, jemuž podlehla 1:4 na zápasy.

Hokejisté Komety v play-off 2017 vyřadili Spartu.Hokejisté Komety v play-off 2017 vyřadili Spartu.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

ZAČÁTEK ZLATÉ ÉRY (2017). V létě 2016 Kometa mohutně posílila o hvězdy jako Martin Erat, Ondřej Němec, Martin Zaťovič nebo Marek Kvapil a tak bylo jasné, že chce vybojovat první titul po 51 letech. V základní části si jihomoravský celek neodpustil výkyvy a skončil na šestém místě. Ve čtvrtfinále tak na Brňany číhala pražská Sparta.

A hvězdami nablýskaný brněnský kádr ve čtvrtfinále proti úhlavnímu sokovi přepnul na mistrovský modus. Kometa Spartu smetla 4:0 na zápasy. Dva zápasy Brňané rozhodli v prodloužení, ve druhé partii rozhodl Jozef Kováčik, ve třetí v Brně Marcel Haščák. Závěrečný čtvrtý duel na jihu Moravy už byl oslavou postupu. Brňané zlomeného rivala dodělali už v první třetině, kterou ovládli 3:1.

V semifinále pak Kometa zdolala Hradec 4:2 na zápasy a ve finále přejela Liberec 4:0. Ve městě pod Špilberkem tak vypukly velkolepé oslavy. Jakby taky ne, když se Kometa po pěti dekádách radovala z titulu.

Kometa přejela Vítkovice v nejrychlejším možném termínu.Kometa přejela Vítkovice v nejrychlejším možném termínu.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

VÍTKOVICE S NULOU (2018). Mistrovský tým Komety zůstal víceméně pohromadě i v další sezoně, a tak Kometa znovu patřila mezi hlavní adepty na titul.

Sílu brněnského týmu poznaly hned ve čtvrtfinále Vítkovice. Úvodní duel v Ostave rozhodl ve prospěch Komety v prodloužení Marcel Haščák, další tři zápasy už Kometa vyhrála v normální hrací době a podobně jako rok předtím ve čtvrtfinále proti Spartě a ve finále s Libercem slavila v sérii nejrychlejší možný triumf.

V závěrečném čtvrtém duelu museli Brňané na domácím ledě otáčet, o obrat se ve třetí části postaral obránce obránce Jan Ščotka.

Brňané pak přes Plzeň prošli znovu do finále, kde smetli Třinec a slavili obhajobu titulu.

Martin Zaťovič poslal Hradec Králové na dovolenou, když mu ve čtvrtém duelu vsítil hattrick.Martin Zaťovič poslal Hradec Králové na dovolenou, když mu ve čtvrtém duelu vsítil hattrick.Zdroj: Deník/Attila Racek

POSLEDNÍ ZÁCHVĚV ZLATÝCH ČASŮ (2019). Mistrovská parta už se začala rozpadat, přesto Kometa hodlala zaútočit na zlatý hattrick a vyhrát mistrovský titul potřetí v řadě.

Ve čtvrtfinále v roce 2019 Kometa ještě naposledy předvedla záchvěv domimance proti Hradci Králové. Ačkoliv se očekávala vyrovnaná série, Brňané Hradec přehráli 4:0 na zápasy a vyhráli sedmou sérii v play-off v řadě.

Na začátku série na sebe upozornil Jakub Orsava, který úvodní výhru 3:1 v Hradci zařídil hattrickem. Gól vstřelil i v následné partii, kterou Brno na východě Čech vyhrálo jasně 5:0. To už se dvěma góly uvedl i americký kanonýr Peter Mueller. Ten po přestěhování série do Brna zařídil výhru Komety 2:1 dvěma trefami. Závěrečné čtvrté utkání zase patřilo Martinu Zaťovičovi, jenž se na výhře 3:2 podílel hattrickem.

Zdálo se, že má Kometa našlápnuto k další spanilé jízdě vyřazovacími boji, jenže v následném semifinále ji vystavil stopku Liberec. A v Brně začala dlouhá přestavba…

Hokejisté Komety v roce 2021 Třinci ve čtvrtfinále vůbec nestačili.Hokejisté Komety v roce 2021 Třinci ve čtvrtfinále vůbec nestačili.Zdroj: HC Kometa Brno/Vít Golda

KORONAVIROVÁ DYSTOPIE (2021). Dystopické kulisy prázdných arén kvůli pandemii koronaviru jen dokreslily sezonu Komety, která se zrovna nacházela uprostřed přestavby. Brňané se prapodivnou sezonou protrápili, v základní části skončili až devátí a i když v předkole play-off otočili nepříznivé skóre s Vítkovicemi z 0:2 na 3:2 zápasy a postoupili do čtvrtfinále, v něm dostali lekci od Třince.

Úřadující šampioni přejeli Kometu 4:0 a jednoznačné byly všechny čtyři partie. Za vše hovoří i výsledky jednotlivých zápasů z pohledu Komety: 0:5, 2:7 a dvakrát 1:4. Na takovou sezonu bylo nejlepší co nejrychleji zapomenout.

Hokejisté Komety prohráli v loňském play-off s Vítkovicemi.Hokejisté Komety prohráli v loňském play-off s Vítkovicemi.Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

MILÁČEK KATEM (2023). V roce 2022 Kometa skončila už v předkole play-off s Libercem, ale do čtvrtfinále se vrátila hned o rok později. Po turbulentní sezoně s dlouhou sérií porážek i obměnami na trenérském postu Kometa zakončila hrůzostrašně vyvíjející se sezonu důstojně. Do předkola play-off postoupila ze sedmé pozice a v něm si poradila přesvědčivě 3:1 na zápasy s neoblíbenou Mladou Boleslaví.

Tým vedený trenérem Patrikem Martincem a jeho asistentem Jaroslavem Modrým ve čtvrtfinále narazil na Vítkovice, které za sebou měly historickou základní část. A Ostravanům byli Brňané vyrovnaným soupeřem. Jihomoravané dokázali zareagovat na prohru v prvním a třetím utkání a díky výhrám ve druhé a čtvrté partii bylo srovnáno na 2:2.

Veledůležité páté utkání ale zvládly Vítkovice, o jejichž výhře 1:0 rozhodl trefou bývalý brněnský snajpr Peter Mueller. Ten stál i u rozhodujícího momentu celé série v šestém utkání hraném v Brně. Trefou v prodloužení rozhodl o výhře Vítkovic 4:3, které tak postoupily do semifinále.