Předchozí
1 z 3
Další

Ondřej Hubačka je nejmladším brankářem, který se kdy postavil do brány Komety. V roce 2005 mu bylo pouhých šestnáct let.Ondřej Hubačka je nejmladším brankářem, který se kdy postavil do brány Komety. V roce 2005 mu bylo pouhých šestnáct let.Zdroj: HC Kometa Brno

ONDŘEJ HUBAČKA. Nevšední je story nejmladšího gólmana, který si v historii Komety zachytal za A tým brněnského celku. Byť šlo o pouhých šest minut.

Hubačkovi bylo šestnáct let, když se ještě v prvoligových časech Komety dostal 12. února 2005 do brány brněnského celku za rozhodnutého stavu v utkání proti Opavě.

Kometa v tu dobu vedla nad slezským soupeřem na domácím ledě 5:1 a Hubačka na posledních šest minut vystřídal v bráně tehdejší jedničku brněnského celku Pavla Maláče.

Brankář původem z Hodonína za krátkou chvíli neinkasoval a Brňané naopak ještě navýšili výhru na konečných 6:1

Paradoxní bylo, že první start ve druhé nejvyšší soutěže byl téměř jeho posledním. Hubačka si zachytal za A tým Komety ještě v jednom utkání v následujícím ročníku 2005/2006.

Jinak nastupoval za juniorku, v níž se mimochodem v jedné sezoně potkal v brankovišti se současným trenérem gólmanů Komety Janem Švaříčkem, útočníkem Tomášem Vincourem nebo pozdějším vítězem kulinářské soutěže MasterChef Romanem Stašou.

Následně si ale mladičký brankář nedokázal vybojovat místo v brankovišti brněnského celku a zamířil do druholigového Hodonína, kde ovšem kariéru v pouhých dvaceti letech taky ukončil.

Karel Vejmelka strávil v Kometě pět a půl sezony.Karel Vejmelka strávil v Kometě pět a půl sezony.Zdroj: ČTK

KAREL VEJMELKA. Brankář, který napsal pohádkový příběh, když se po přesunu z Komety ihned etabloval ve slavné NHL v dresu Arizony, se vydal z mateřské Třebíče ještě v mládežnických kategoriích do Pardubic, kde si taky odbyl svou extraligovou premiéru.

Kvůli studiu na gymnáziu v Třebíči se ale s východočeským celkem na podzim roku 2015 rozešel a v devatenácti letech přestoupil do Komety.

Protože v konkurenci Marka Čiliaka a Martina Faltera byl jen brankářskou trojkou, většinu sezony strávil na farmě v mateřské prvoligové Třebíči.

V pěti duelech však dostal šanci v dresu Komety, tu první 4. prosince 2015 v pikantním duelu v Pardubicích, kdy ve 35. minutě za stavu 0:3 střídal Faltera. Porážku 1:3 už brněnský klub sice neodvrátil, ale Vejmelka další gól nedostal.

V Kometě dostal při své nováčkovské sezoně v extralize prostor ještě na čtyři zápasy a měl vynikající procentuální úspěšnost 94,1 %. Dařilo se mu i v Třebíči.

Proto nepřekvapilo, že hned v následujícím ročníku dostal v Kometě porci jedenatřiceti zápasů v základní části, tedy větší než měl fantom Marek Čiliak, jenž si ale podmanil scénu v play-off, kde dotáhl Kometu k vytouženému titulu.

V Brně Vejmelka strávil pět a půl sezony a postupně se stal jedničkou jihomoravského celku, než v létě roku 2021 zamířil za vysněným angažmá v zámoří, kde se nečekaně rychle prosadil do NHL.

Lukáš Dostál si odbyl premiéru v Kometě 11. ledna 2019 v duelu proti Karlovým Varům.Lukáš Dostál si odbyl premiéru v Kometě 11. ledna 2019 v duelu proti Karlovým Varům.Zdroj: Deník/Attila Racek

LUKÁŠ DOSTÁL. Mládežnický klenot brněnské Komety zářil jak v dorostenecké, tak juniorské extralize, ale v A týmu Komety jako teenager dostal prostor jen sporadicky.

V turbulentní sezoně 2018/2019, kdy Kometa hledala stabilitu v bráně poté, co se po odchodu Marka Čiliaka do Slovanu Bratislava příliš nevedlo hvězdné akvizici Marku Langhamerovi a po překvapivém přestupu ani Liboru Kašíkovi, se Dostál propracoval ke svému debutu v Kometě před půlkou ledna 2019.

Bylo to krátce po světovém šampionátu juniorů, v němž skončil národní tým ve čtvrtfinále. Dostál debutoval v extralize, když mu bylo osmnáct let a byl o jedenapadesát dní starší než Kavan při své premiéře loni v prosinci v Karlových Varech.

Dostál debutoval taky při utkání proti Energii a premiéru mu vyšla náramně, když se na výhře 3:1 nad Karlovými Vary podílel jedenadvaceti úspěšnými zásahy.

V následujícím domácím duelu s Litvínovem ovšem dostal v první třetině tři branky a do druhé části přepustil místo mezi třemi tyčemi Karlu Vejmelkovi. Kometa nakonec prohrála 3:5.

Brněnský rodák se za tři týdny přesouval do finského Ilvesu Tampere. Po návratu Čiliaka z Bratislavy do Komety totiž pro něj nezbylo místo na soupisce. „Umožníme Lukášovi chytat kvalitní soutěž, ve které může po zbytek letošní sezony nabírat zkušenosti. Máme zájem, aby dostával co nejvíc příležitostí. Určitě je to pro jeho růst lepší, když bude chytat kvalitní zahraniční soutěž,“ řekl tehdy vedoucí sportovního úseku Komety Jaroslav Medlík.

Dostál už se do Komety nevrátil. Z Tampere se přesunul do zámoří, kde se postupně propracoval až do NHL, v níž stabilně chytá za Anaheim Ducks.