Předchozí
1 z 9
Další

ZAZÁŘILI:

Zdroj: Deník/VLP Externista

JAKUB FLEK. V jedenatřiceti letech prožil nejpovedenější sezonu kariéry, vytvořil si své osobní maximum v základní části, v níž s pětačtyřiceti body suverénně ovládl produktivitu Komety. Byl hlavním ofenzivním esem brněnského klubu i v play-off a jako jeden z mála ani ve vyřazovacích bojích nezůstal za očekáváním.

Vyřazení už ve čtvrtfinále mrzí rodáka z Mariánských Lázní o to víc, že si zatím v kariéře nezahrál semifinále extraligy. I proto, aby úspěch ve vyřazovacích bojích zažil, přestoupil z Karlových Varů do Brna. Po čtvrtém místě v základní části věřil, že to konečně klapne, ale nestalo se… O úspěch se i v následujících letech porve s Kometou, s níž zkraje roku podepsal novou smlouvu.

Flek je jediným českým hráčem Komety se slušnými šancemi, že si zahraje na květnovém domácím šampionátu v Praze.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

JAN ŠČOTKA. Po rozpačité úvodní sezoně v Kometě až v té druhé dokázal, proč je nadstandardním extraligovým obráncem s reprezentačními parametry. Ščotka byl v uplynulé sezoně klíčovým zadákem týmu - nejvytěžovanějším, nejproduktivnějším a taky nejspolehlivějším.

Sedmadvacetiletý rodák ze Vsetína ovšem prožil nešťastné play-off. Půlku čtvrtfinále vynechal kvůli přísné třízápasové stopce za svůj zákrok z úvodního utkání série na litvínovského Michala Guta a ve zřejmě klíčové páté partii byl nešťastným hrdinou při rozhodujícím gólu litvínovského Nicolase Hlavy v prodloužení, který rozhodl o klíčovém triumfu Litvínova 2:1.

Podobně jako Flek čeká na výraznější úspěch v play-off.

Zdroj: Deník/ Redakce

JAN KAVAN. Za deset roků se v souvislosti se sezonou Komety 2023/2024 bude vzpomínat patrně především na to, jak si tehdy teprve osmnáctiletý brněnský brankářský zelenáč na měsíc podmanil svými výkony celou extraligu. Kavanova procentuální úspěšnost zásahů 93,05 procent byla prostě úchvatná a Brňané hlavně díky němu prožili veleúspěšný leden.

Kometě při zranění brankářské jedničky Dominika Furcha vytrhl trn z paty. Nebýt jej, kdo ví, jestli by Brňané nezabředli do tradiční vleklé krize, jako tomu bylo v některých minulých letech.

Kavanovi na rozdíl od zbytku A týmu sezona pokračuje, v juniorské extralize vychytal jihomoravskému celku v úterý postup do semifinále, kde se Kometa utká se Spartou.

Zdroj: Deník/VLP Externista

STEVE MOSES. I když měl v sezoně několik hluchých pasáží, nakonec americký snajpr dokázal naplnit velká očekávaní, jaká do něj brněnští fanoušci vkládali. Od nejlepšího střelce KHL roku 2015 čekali góly. A těch se dočkali.

Moses s dvaceti trefami ovládl střeleckou tabulku Komety a tolik branek v jedné sezoně nasázel poprvé právě od zmíněného roku 2015. V play-off pak čtyřiatřicetiletý kanonýr přidal další tři. Tohle byla od vedení brněnského klubu předsezonní trefa do černého.

PŘEKVAPILI:

Zdroj: Marie Nezbedová

LUKÁŠ CINGEL. Původně měl plnit roli defenzivního forvarda, nakonec se ale skromný slovenský útočník stal v základní části druhým nejproduktivnějším hráčem týmu za suverénním Flekem. Jedenatřicetiletý rodák ze Žiliny si s osmatřiceti body vytvořil své extraligové maximum a svými výkony si řekl o první pozvánku do slovenské reprezentace po pěti a půl letech.

Pro Kometu jen škoda, že působivé výkony ze základní části si nepřenesl do play-off, kde zaznamenal pouhé dva body v šesti partiích. Cingel má přesto slušnou šanci protáhnout si v dresu slovenské reprezentace sezonu na světovém šampionátu v Ostravě.

Zdroj: HC Kometa Brno/Markéta Křížová

DANIEL GAZDA. Už dlouho neměla hokejová Kometa takového kanonýra v zadních řadách. Zlínský rodák Daniel Gazda v Kometě zažil svůj průlomový ročník. To se sice čekalo, ale nepočítalo se s tím, že se mu bude dařit natolik, že až do konce základní části se pobije o vyrovnání střeleckého rekordu v základní části mezi extraligovými obránci.

Za ním nakonec se sedmnácti trefami zaostal o jedinou branku. Se dvanácti kladnými body byl navíc druhým nejlepším brněnským hráčem ve statistice plus minus.

Kaňkou na Gazdově sezoně je jeho účinkování v play-off, kde si připsal jediný bod v šesti duelech. Větší gólový příspěvek od něj by se přitom jihomoravskému celku tolik hodil…

ZKLAMALI:

Zdroj: HC Kometa Brno/Markéta Křížová

PETR HOLÍK. Největší zklamání sezony. V posledních letech jeden z nejproduktivnějších hráčů a mozek týmu se od začátku až po svůj konec v Brně v půlce ledna soužil. Pak Kometa přistoupila ke kroku u ní nevídaného, dřív nedotknutelného elitního centra poslala na hostování do Zlína hrajícího Chance ligu.

Tam soužení pokračuje. V osmi duelech play-off si Holík připsal tři body za tři asistence. Od hvězdy jeho kalibru strašně málo.

Zdroj: HC Kometa Brno/Ivo Dostál

MARTIN KOHOUT. Na tuto sezonu bude chtít co nejrychleji zapomenout. Po letech v Karlových Varech se hodlal posunout o stupeň výš v Kometě, ale po povedené přípravě prožil forvard z Rožnova pod Radhoštěm hororové angažmá.

V základní části nasbíral pouhé čtyři body za dva góly a dvě asistence, v play-off už to bylo lepší, ale to nezastínilo nepovedený rok snaživého křídelníka. Do vyložených šancí se dostával, ale koncovka haprovala. A za celý rok se pro něj nenašla příhodná role v týmu.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

ŠTĚPÁN LUKEŠ. Vzhledem k uplynulé sezoně zní skoro až neuvěřitelně, že loni v dubnu si nyní osmadvacetiletý brankář zachytal za českou reprezentaci v přípravném duelu před světovým šampionátem proti Německu. Lukeš se brněnským angažmá protrápil, i čísla potvrzují, že má za sebou nejhorší sezonu v kariéře, když je jeho procentuální úspěšnost zápasů na chabých 87,1 %.

Až na drobné světlé výjimky se soužil a nebýt zázračných výkonů osmnáctiletého gólmana Jana Kavana, který při dvouměsíčním zranění prvního gólmana Dominika Furcha držel Kometu, vysloužil by si od brněnských fanoušků nejspíš daleko silnější kritiku. Jeho pověst je po této sezoně značně pošramocená a je jisté, že v Kometě už nedostane příležitost si jí napravit.