Předchozí
1 z 3
Další

Zdroj: HC Kometa Brno/Ivo Dostál

ZLEPŠENÍ. V emocích po bolavém vypadnutí ve čtvrtfinále tahle zpráva možná zapadne. Je ale evidentní, že brněnský celek udělal oproti předcházejícím rokům krok kupředu. Základní část finišovali Brňané čtvrtí, tedy nejvýš za posledních devět roků. Oproti předcházející sezoně Kometa vylepšila své postavení v tabulce o tři příčky.

Nejen ale pozice po základní části vyjadřuje pokrok, jaký Kometa v uplynulé sezoně zažila. Brňané svým ofenzivněji laděným projevem bavili, v základní části ostatně nasázeli sto šedesát gólů, nejvíc od návratu do extraligy v roce 2009. Kometě se taky vyhnula dlouhodobější krize, jako tomu bylo třeba v minulé sezoně.

A do ochozů Winning Group Areny se taky začali vracet fanoušci. Průměr diváků na domácích utkáních v základní části stoupl o takřka sedm stovek návštěvníků z 6148 z minulé sezony na 6875 v končící. V play-off bylo v brněnské Winning Group Areně vyprodáno na všechny tři zápasy.

Na ledě Zimního stadionu Ivana Hlinky v Litvínově se hrálo čtvrté čtvrtfinále play off mezi domácí Vervou a brněnskou Kometou.Na ledě Zimního stadionu Ivana Hlinky v Litvínově se hrálo čtvrté čtvrtfinále play off mezi domácí Vervou a brněnskou Kometou.Zdroj: Deník/Edvard D. Beneš

CHYBÍ KNOW HOW. Před dvěma lety v létě si hokejová Kometa slavnostní exhibicí s příznačným názvem za deset pět připomenula veleúspěšné úvodní desetiletku od svého návratu do extraligy v roce 2009, kdy získala pět medailí včetně dvou zlatých z let 2017 a 2018.

Brňané v té době byli továrnou na úspěchy s jasným know how, jak dosáhnout na nejvyšší mety. Po rozprchnutí zlaté party po roce 2019 ale brněnský klub DNA úspěchu ztratil a nemůže ho nalézt. Nepočítáme-li nedohranou sezonu 2019-2020, vypadla Kometa třikrát ve čtvrtfinále a jednou v předkole.

V aktuální sezoně měli Brňané solidní šanci otevřít v posledních letech nepřístupné brány semifinále, ale série s Litvínovem jim nevyšla. Kometa jakoby během čtvrtfinále nedokázala na rozdíl od svého vysoce motivovaného soupeře zapnout play-off mód a místy působila bezradně bez zřetelného plánu na úspěch. Do budoucna bude zřejmě do Brna přivést více hráčů, kteří za to umí vzít právě ve vyřazovacích bojích.

Jaroslav ModrýJaroslav ModrýZdroj: Deník/Zdeněk VAIZ

NALEZENÍ TRENÉRA? Málokterá pozice v českém sportu je ošidnější, než trenérský post v hokejové Kometě. V posledních letech se o tom přesvědčilii Martin Pešout, Jiří Kalous nebo Patrik Martinec. Nejdýl z nich, tedy celou jednu sezonu, se v roli hlavního kouče udržel Kalous v sezoně 2021/2022, jeho angažmá ale skončilo vyřazením už v předkole play-off.

Nyní se zdá, že Kometa po letech hledání našla stabilního kouče. Jaroslav Modrý ustál turbulentní období na začátku této sezony, kdy už po třetím kole nečekaně rezignoval jeho trenérský parťák Patrik Martinec a Modrý právě tehdy povýšil z role asistenta do pozice hlavního kouče. Tvrdý ale klidný trenér postupně vyvedl tým z krize a vtisknul mu svou tvář.

Pokud se počítá i jeho angažmá v roli asistenta trenéra Patrika Martince, je Modrý v Kometě už rok a půl. A měl by pokračovat i v následném ročníku. Tak dlouho na pozici trenéra Komety vydržel, nepočítáme-li bosse klubu Libora Zábranského, naposledy Vladimír Kýhos v letech 2013-2015.

V následujícím ročníku dostane Modrý k ruce velezkušeného a v Brně dobře známého trenéra Kamila Pokorného, který na střídačce Komety stál po boku Libora Zábranského i v mistrovských letech, než se před třemi roky vrátil do Třebíče.