Hrozba, že by se událost uskutečnila před prázdnými tribunami je zažehnaná. „Břeclavský kotel a atmosféra, která patří k tomuto turnaji, jsou naším šestým hráčem. Kluci se na turnaj ohromně těší,“ uvedl trenér národního týmu Jakub Petr.

Do Břeclavi přivezl družinu tvořenou převážně ročníkem 2004, výjimkou je jeho syn Dominik Petr a talentovaný forvard Komety Eduard Šalé, kteří mají v občanském průkazu ročník narození 2005. Nejmladší muž kádru Adam Jecho se narodil dokonce až v roce 2006! Z Komety si Petr vybral do týmu ještě obránce Františka Němce a brankáře Michaela Schnattingera, jenž v minulém ročníku při zranění Lukáše Klimeše přes měsíc kryl záda Karlu Vejmelkovi v A týmu Komety. „Na hráčích je vidět malá zápasová praxe z minulé sezony. Proto strašně kvituju, že ve většině republiky jsou namražené ledy a snažíme se tu ztrátu dohánět, za což patří dík všem trenérům a lidem kolem,“ prohlásil Petr, jenž před sedmi lety vybojoval s českou osmnáctkou v Břeclavi stříbrné medaile, které se houpaly na krku třeba i brněnským bekům Jakubu Zbořilovi a Liboru Hájkovi.

Národní tým potká ve skupině od pondělí do středy vždy od sedmi hodin večer postupně Švýcary, Finy a nakonec Rusy. Ti do Břeclavi přivezou i zázračný talent Matveje Mičkova, který je přirovnávaný k Alexanderu Ovečkinovi.

Právě obhájci prvenství budou hlavními favority turnaje. Obvyklý hegemon podniku Kanada letos na turnaj kvůli pandemii koronaviru nepřicestuje. „V Kanadě zrušili veškerý program mládežnických reprezentací pro toto léto, takže varianta, že by Kanaďané přece jenom přiletěli díky zlepšení situace, neexistovala,“ řekl mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Svou stopu v tomto ročníku zanechá i největší hokejová legenda světa Wayne Gretzky, po němž je turnaj pojmenován. The Great One podepsal svůj dres z Edmontonu Oilers, který se bude při turnaji dražit. Výtěžek poputuje oblastem zasaženým červnovým tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku.