A historické milníky se zase jednou přepisovaly. Brabenec se v šestnácti letech a sto šedesáti dnech stal vůbec nejmladším střelcem Komety. Překonal Stanislava Svozila, jenž si tenhle primát příliš dlouho neužil. Trefil se totiž 10. ledna tohoto roku v utkání proti Olomouci. „Už jsme se trochu popichovali, že jsem ho překonal,“ usmíval se Brabenec.

Měl k tomu dobré důvody. „Věděli jsme, že nás čeká náročné utkání, které musíme vyhrát, což se povedlo,“ radoval se Brabenec, jehož otec Kamil rovněž nastupoval za Kometu, se kterou získal i titul. A děda, rovněž Kamil, je bývalý slavný basketbalista.

Kometa porazila soupeře, který se na ni dotahoval v tabulce. Třemi body navýšila náskok na osmý Hradec na osm bodů. „Uvědomovali jsme si, o co hrajeme. Ale šestku ještě rozhodně jistou nemáme,“ upozornil brněnský forvard Tomáš Plekanec.

Na domácích bylo od začátku cítit, že chtějí napravit karlovarský průšvih, ve Varech prohráli 1:9. Na Hradec vlétli a v úvodních patnácti minutách si vynutili hned čtyři přesilovky. Ani jednu nevyužili. Zásluhou Brabence se však vedení ujali.

Jenže ještě do konce první části bylo srovnáno, Lukáš Žejdl využil početní výhodu.

Vítěznou branku vstřelil Plekanec. Stalo se tak pouhých patnáct vteřin po začátku druhé třetiny. „Bohužel… Zápas rozhodla naše hrubá chyba,“ kroutil hlavou hradecký kouč Vladimír Růžička.

Východočeši už nesrovnali, i když si zejména ve třetí třetině vytvořili místy enormní tlak. Kometa se hlavně bránila. „Když se podíváte na naši sestavu, chybí nám důležití hráči a hraje hodně mladých, kteří jsou výborní. Ale zase to asi není úplně nádherný hokej, jak jsou někteří zvyklí. Jenže takhle teď musíme hrát. Potřebujeme body,“ zdůraznil Plekanec.

Trenéři brněnského týmu postrádali Martina Erata. K dispozici nebyli stále ani Rudolf Červený a Petr Holík. I přes tyto ztráty Kometa získala důležitou výhru, díky které narostl náskok na sedmé Karlovy Vary šest kol před koncem na pět bodů.

Kometa Brno - Hradec Králové 2:1
Třetiny: 1:1, 1:0, 0:0.
Branky a nahrávky: 12. Brabenec (Rákos), 21. Plekanec (Zaťovič, Baranka) – 19. Žejdl (Lev).
Rozhodčí: Šír, Kika – Pešek, Malý.
Diváci: 7 049.
Střely na branku: 29:27.
Střely mimo: 6:12.
Vyloučení: 5:7.
Využité přesilovky: 0:1.
Kometa: Čiliak – Mlčák, O. Němec, Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Baranka – Zaťovič, Plekanec, Mueller – Š. Stránský, Rákos, Vincour – Brabenec, Střondala, L. Horký – Jenyš, Kusko, Kucsera.
Hradec: Mazanec – Eklund, Nedomlel, Šidlík, Cibulskis, Šalda, F. Pavlík, Čáp – M. Chalupa, Cingel, Smoleňák – Perret, Lev, Orsava – Žejdl, Klíma, Jergl – Miškář, Koukal, R. Pavlík.