Zaťovič se zároveň stal nejlepším střelcem brněnského celku. V extralize dali pouze dva hráči víc gólů než pětatřicetileté levé křídlo, které zaznamenalo devětadvacet branek. Fenomén uplynulé sezony Milan Gulaš z Plzně nastřílel pětatřicet gólů a slovenský snajpr ve službách Liberce Libor Hudáček nasázel jedenatřicet tref. „Góly jsou fajn, ale hlavně musí pomáhat mužstvu. K čemu jsou individuální statistiky, když nevyhráváte?“ přemítá Zaťovič.

Ten je stabilní člen elitní útočné formace Komety s Petrem Holíkem a Peterem Muellerem. Mnozí tuto lajnu považují za vůbec nejlepší v současné extralize. Tohle obávané trio se dalo dohromady v předminulé sezoně, ve které dotáhlo brněnský tým do semifinále play-off. A v minulém ročníku na úspěšnou spolupráci zdárně navazovalo. Jejich společná čísla mohla být ještě lepší, poněvadž jak Mueller, tak Holík vynechali kvůli zraněným značnou část sezony.

Přesto oba hráči rovněž zažili vydařenou sezonu, když sbírali v průměru víc jak bod na zápas. „Vždycky záleží nejvíc na týmu, když se daří mužstvu, vyniknou i individuality,“ poodkrývá tajemství bodových hodů Mueller.

Jenže z celkového hlediska Kometa nezažila zrovna vydařený ročník. A často se tak spoléhala na svoji elitní formaci. Možná víc, než bývalo zdrávo. Pravidelný bodový přísun kromě ní dodávali Tomáš Plekanec a třeba Jan Hruška, který ale v sezoně putoval na hostování do Vítkovic. Produktivita dalších formací představovala brněnský problém už v předminulé sezoně. Majitel a hlavní trenér Libor Zábranský ji řešil výměnami.

Brněnské ofenzivě scházela také větší podpora z defenzivních řad. Přes metu deseti získaných bodů se přehoupli jen Ondřej Němec s osmnácti a Filip Pyrochta se třinácti. Proto není divu, že se v přestupových spekulací s Kometou spojovala řada zadáků, kteří by ji posílili. Mluvilo se třeba o Petru Zámorském z Hradce Králové, či Bradym Austinovi z Kladna.

V obraně přesto někdo vynikal. Jen ne ve střílení branek a gólových nahrávkách. Vyhlášený extraligový tvrďák Michal Gulaši si v minulé sezoně připsal nejvíc hitů i nejvíc zblokovaných střel v celé soutěži. „Tohle je můj herní styl, prostě dělám jen svoji práci,“ líčí třiatřicetiletý obránce.

V čem rozhodně hokejisté Komety neexcelovali, je hodnocení účasti na ledě. V kladných číslech skončilo jen osm hráčů, na nule deset a v záporných pak dvanáct. Není se moc čemu divit, když Brňané zakončili základní část se záporným skóre 143:156.

Jak je možné, že tým s ofenzivními esy jako Mueller, Zaťovič nebo Holík zakončí sezonu se záporným skóre? Svůj názor nabídl televizní hokejový expert Jakub Koreis. „Samozřejmě že mužstvo Komety má zvuk, jsou tam výborní hráči. Můžeme ovšem pouze spekulovat, jestli je Šimon Stránský lepší, či horší než Honza Hruška. Na to má každý jiný názor. Rovněž se lze bavit o tom, jaký má přínos Daniel Rákos, jestli větší než Jakub Lev. Kádr Komety je na papíře strašně silný a rozhodně měl na to, aby letos v play-off došel daleko,“ poznamenává bývalý hráč Komety.

Hráčské statistiky Komety

Top 5 bodování:

1. Martin Zaťovič 51 zápasů - 50 bodů (29 gólů+21 asistencí)

2. Petr Holík 38 zápasů - 39 bodů (12+27)

3. Peter Mueller 33 zápasů - 38 bodů (14+24)

4. Tomáš Plekanec 50 zápasů - 33 bodů (13+20)

5. *Jan Hruška 36 zápasů - 23 bodů (10+13)

Top 5 střelců:

1. Martin Zaťovič – 29 gólů

2. Peter Mueller – 14

3. Tomáš Plekanec – 13

4. Petr Holík – 12

5. Jan Hruška – 10

Top 5 nahrávačů:

1. Petr Holík – 27 asistencí

2. Peter Mueller – 24

3. Martin Zaťovič – 21

4. Tomáš Plekanec – 20

5. Ondřej Němec – 18

Top 5 hodnocení +/-:

1. Peter Mueller +6

2. Karel Plášek +5

3. Jan Hruška +5

4. *Jan Štencel +3

5. Daniel Rákos +2

Největší herní vytížení:

Filip Pyrochta – 1072:39 minut

Největší průměrné vytížení:

Peter Mueller – 22:32 minut

Nejvíc trestných minut:

Tomáš Plekanec – 68 minut

Nejvíc hitů:

Michal Gulaši – 98

Nejvíc zblokovaných střel:

Michal Gulaši – 120

Nejvíc ocenění pro hráče zápasu:

Karel Vejmelka – 9

*Jan Hruška a Jan Štencel v sezoně odešli do Vítkovic, a v Kometě tak ročník nedokončili