Jednou z hlavních tváří týmu je benjamínek družstva Stanislav Svozil, jenž v lednu oslavil teprve sedmnácté narozeniny. Obránce Komety, který v minulém ročníku oslnil extraligu, potvrdil své schopnosti i proti Slovákům. Ve třech zápasech nasbíral dva body za gól a asistenci. „Ne nadarmo se o Standovi hovoří jako o velkém talentu. Je to kluk, který ví, co chce. Je sebevědomý, umí s kotoučem, dělá dobrá rozhodnutí. To, co se kolem něj děje, není náhoda,“ poznamenal pro Deník Rovnost nový kouč dvacítky Karel Mlejnek.

Svozil zaznamenal svůj premiérový gól za dvacítku hned v prvním ze třech klání proti Slovensku. „Všichni jsme se na zápasy těšili. Čtyři měsíce jsme byli zavřeni doma, mohli jsme maximálně trénovat a čekali, až si zahrajeme zápas. Gól počítám jako gól, pro mě je důležitější, že jsme vyhráli,“ uvedl pro hokej.cz Svozil.

Mezi opory zadních řad současné dvacítky patří také bývalý hráč brněnské Komety Radek Kučeřík (na snímku), jenž si zahrál na světovém šampionátu juniorů už v minulé sezoně v Ostravě. Z Komety se před rokem vydal na zkušenou do kanadské soutěže WHL, kde oblékl dres Saskatoonu. „Radek je velmi spolehlivý kluk, který nic nevypustí. Do všeho jde po hlavě. Jeho výkonnost i zaujetí jsou hodně dobré,“ řekl na adresu rodáka z Kyjova na Hodonínsku Mlejnek.

Neodmyslitelnou součástí ročníku 2001 je také další obránce Komety Jan Mlčák. První akci sezony musel vynechat kvůli rehabilitaci po operaci kýly. „Jsou to všechno kluci, kteří mají dobře našlápnuto k tomu dostat se do závěrečné nominace,“ podotkl Mlejnek, jenž se ujal role trenéra národního týmu v únoru, ale první zápas se svými svěřenci zažil až v Brně.

Reprezentaci přebral těsně před vypuknutím pandemie koronaviru po neúspěšném domácím šampionátu v Ostravě, kde česká reprezentace skončila ve čtvrtfinále, přičemž za nejlepšími zaostávala. Nový juniorský výběr zatím spíš než soupeřům čelí nejistotě související s pandemií koronaviru. Vždyť původně měla v červencovém termínu zamířit do Finska, jenže kvůli hrozící karanténě uspořádala tři zápasy doma proti sousedům. „Jsme v Evropě v nelehké situaci, a proto jsem rád, že se nám povedlo domluvit trojutkání se Slovenskem. Nechci vůbec hodnotit výsledek, ale spíš to, jak se připravujeme, abychom byli v cíli sezony co nejúspěšnější,“ pravil Mlejnek.

Vrcholem ročníku bude pro jeho svěřence světový šampionát juniorů, který mají v tradičním termínu na přelomu roku hostit kanadská města Edmonton a Red Deer. Záležet však bude také na situaci kolem pandemie koronaviru. „Nechci spekulovat o něčem, co může nastat. Připravujeme se den po dni a uvidíme, jak se situace vyvine. Stejně ji neovlivníme,“ uvedl bývalý trenér Karlových Varů nebo Sokolova.

Do světového šampionátu mají jeho svěřenci absolvovat ještě dvě akce. Na konci srpna se zřejmě představí na turnaji v Hodoníně, v listopadu pak mají odcestovat na klání čtyř zemí do Švédska. „Jak jsem říkal, všechno je den po dni, teprve tyto věci domlouváme a všechno se řeší,“ doplnil reprezentační kouč.