Měření sil s úřadujícím mistrem si přál. Jenže hned v úvodním klání Brňané vyplenili hradecké hájemství 3:1. „Musíme hrát takhle dál a těm starým pánům, co má Brno v obraně, se to nebude líbit,“ rýpnul si po prvním nezdaru Smoleňák.

Jenže ani tohle kousnutí nedopadlo. Kometa ve druhém duelu čtvrtfinálové série nasázela Mountfieldu bůra a ujala se vedení 2:0 na zápasy. „Radek je o rok mladší než já, nevím, co mele,“ kontroval s vítězným úsměvem brněnský bek Ondřej Němec.

Ne. Úřadující mistr ještě nemá vyhráno, ale má k tomu víc než dobře nakročeno. Jaké jsou zatím rozhodující faktory vzájemných bitev?

Pro zvětšení klikněte.Čiliak 79 x Hradec 1

Slovenský fantom to prostě umí. Sotva začalo play-off, je z něho opět superhrdina. Východočeši na gólmana Komety za dva zápasy vypálili 80 projektilů. V síti se ovšem zatřepotal jen jeden. „Čilo nás fantasticky držel. Vždy se na něho můžeme spolehnout. Věděli jsme, že Hradec má skvělý tým a šance si vypracuje. Možná jich měl až moc,“ sdělil brněnský bek Zbyněk Michálek.

Naproti tomu v hradeckém brankovišti panují rozpaky. Do prvních dvou zápasů naskočil Brandon Maxwell a rozhodně nepřesvědčil. Z 40 střel obdržel 8 branek, což je úspěšnost zákroků 80 procent. Čiliak má 98,75.

Smrtící přesilovky

Už v základní části disponoval brněnský tým čtvrtou nejlepší úspěšností využití početních výhod. A v play-off tomu není jinak. Kometa z devíti přesilovek na ledě Hradce udeřila ve čtyřech případech. „Nevyvarovali jsme se vyloučení, což jsme chtěli, a soupeř nás ztrestal,“ bědoval hlavní kouč Mountfieldu Tomáš Martinec.

Navíc svěřenci Libora Zábranského perfektně brání oslabení. „Hradec hraje přesilovky dobře, ale kluci, kteří jsou určení na oslabení, je brání s nasazením vlastního zdraví. Zblokují strašně moc střel a co projde, zastaví Čilo,“ poznamenal brněnský útočník Jan Hruška.

Hruška – Orsava

Tihle dva se v podstatě postarali o první dvě výhry v sérii. Hruška doslova bodově explodoval, když z doposud osmi nastřílených branek měl prsty hned v šesti. Jakub Orsava zaznamenal pět bodů za čtyři góly a asistenci, což je skvělá zpráva pro Kometu. Ne však pro Hradec, protože se připravoval především na brněnské elitní komando ve složení Peter Mueller, Petr Holík a Martin Zaťovič. Místo nich je ale sťala druhá lajna.

Koncentrovanost

Když to nejde po hokejové stránce, snaží se Hradec rozhodit Kometu všemi možnými způsoby. O Smoleňákovi řeč už padla. Po dvou zápasech je spíš slyšet než vidět v gólových zápisech. „My hrajeme na ledě, oni v novinách,“ glosoval vtipně Čiliak bitvu na mediálním poli.

V té ale válčí jen Hradečtí. Brňané se totiž soustředí na sebe, na svůj výkon, na svoje výhry. Zatím se to vyplácí. „Čím víc se soupeř hádá, strká se a dává jeden článek do novin za druhým, tím líp pro nás. Jen ať v tom Hradečtí pokračují,“ dodal Hruška.

Klidné Brno zatím provokatéry dokonale školí.