„Úvodní třetina nás stála celý zápas a znamená konec v Lize mistrů. Dělali jsme zbytečné chyby,“ litoval startu duelu brněnský forvard Tomáš Vincour.

Minulý týden v Jyväskylä vedli Brňané po osmi minutách o dvě branky, utkání nakonec skončilo 3:3. Nyní se v úvodu duelu zdálo, že po postupu prahnou víc Finové. I přestože mělo jejich letadlo hodinu a půl zpoždění. První část vyhráli 3:0. „Čekání nás nerozhodilo. Vždyť jsme byli doma, mohli jsme se na soupeře nachystat. Chtěli jsme být aktivní, ale úplně se to otočilo. Dělalo nám problémy napadání, ztráceli jsme puky v naší třetině, ve středním pásmu i na útočné modré,“ hořekoval asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Brankář Marek Langhamer.
Langhamer si nejdřív Kometu prohlédne v Lize mistrů. Arizona ho zklamala

Úřadujícího českého mistra srazily individuální chyby. Jarkko Immonena neuhlídal Martin Nečas, na Juuso Puustinena navázal z úniku Janne Kolehmainen po ztrátě puku od Vincoura. „Chtěl jsem chytit puk, ale přelítl mi hokejku. Viny zas udělal kličku, to se prostě stane. Hokej je o chybách, které udělal později i soupeř,“ povídal Nečas, jenž ihned po utkání zamířil do Břeclavi, odkud s národním týmem do dvaceti let vyrazí do Bufalla na mistrovství světa.

Kometa se od druhé třetiny zlepšila. Z přesilovky snížil na 1:3 Luboš Horký, na čtvrtou trefu Jyväskylä odpověděl po Horkého přihrávce střelou od odkryté branky Nečas. Šest minut před koncem ještě vykřesal naději Tomáš Svoboda, ale Finové pečetili výhru 5:3 při hře Komety bez brankáře. „Stáhlo se to na tři lajny a byli jsme v tempu. Škoda, že jsme to nedotáhli, chyběl kousek,“ litoval Nečas.

V premiérovém ročníku Ligy mistrů Brňané skončili mezi nejlepšími osmi týmy. Kvalitní zápasy si vyzkoušelo i dvanáct hráčů s věkem osmnáct let a mladší. „Srovnání s evropskými špičkovými týmy je výborné. Také ale vidíme, kde zaostáváme. Finové i Švédi jsou na tom bruslařsky úplně jinde,“ dodal Vincour.

Kometa Brno - JYP Jyväskylä 3:5 (0:3, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 39. Horký (H. Zohorna), 50. Nečas (Horký), 54. Svoboda (Nečas, Krejčík) – 6. Immonen (Tuppurainen, Nattinen), 14. Puustinen (Suomela), 15. Kolehmainen, 48. Nattinen (Immonen, Tuppurainen), 60. Yonkman (Immonen). Rozhodčí: Piechaczek (GER), Stano (SVK) – Hynek (CZE), Špůr (CZE). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 4116.

HC Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, Krejčík, Barinka, Vágner, Štencel, Bartejs, Furch – Zaťovič, Čermák, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Horký, Süss, Mlynář – Plášek, Dočekal, T. Svoboda – Gajarský.
JYP Jyväskylä: Olkinuora – Vainio, Kalteva, Mäenpää, Kuukka, Jokinen, Ikonen, Yonkman – Nattinen, Tuppurainen, Immonen – Kanninen, Louhivaara, Miklík – Puustinen, Suomela, Turkulainen – Kolehmainen, Rooba, Stråka.