V základní části se pravidelně střídali a patřili mezi opory, pokud ale Východočeši chtějí pomýšlet na úspěch, potřebují od svých maskovaných mužů ještě větší podporu. „Myslím, že gólmani Hradce nejsou na úrovni Čiliaka. Samozřejmě defenziva neleží jen na brankářovi, ale také na obráncích. I tam má ovšem Kometa hráče zkušené z minulých úspěšných play-off,“ upozornil televizní expert Milan Antoš.

Hokejový svátek v Brně. Začíná prodej lístků na květnovou generálku
Hokejový svátek v Brně. Začíná prodej lístků na květnovou generálku

Jde přitom o drobný paradox. Kometa právě na citlivém postu v celém ročníku experimentovala. Pozici jedničky plnili postupně tři gólmani, než se vrátila jistota posledních let Čiliak. A brzy devětadvacetiletý slovenský fantom mezi třemi tyčemi našel herní pohodu, kterou vytratil při nepovedeném angažmá v trápícím se Slovanu Bratislava. V Kometě už také stačil podepsat smlouvu na další dvě sezony s roční opcí. „Neuvažoval jsem o ničem jiném, jsem v Brně spokojený a jsem tady doma. Kam jinam bych chodil? Mám tu rodinu, která je tady šťastná,“ pravil pro klubový web Čiliak.

Gólmani v sérii

Kometa Brno
Marek Čiliak, 8 zápasů, 93,5 % úspěšných zásahů, 1,61 obdržených branek na zápas

Karel Vejmelka, 31 zápasů, 91,5 % úspěšných zásahů, 2,38 obdržených branek na zápas

Mountfield Hradec Králové
Brandon Maxwell, 29 zápasů, 91,8 % úspěšných zásahů, 2,06 obdržených branek na zápas

Jaroslav Pavelka, 26 zápasů, 90,8 % úspěšných zásahů, 2,41 obdržených branek na zápas

V záloze je navíc pro všechny případy připravený Karel Vejmelka, který sice po příchodu svého zkušenějšího parťáka dlouho nechytal, poté ale na konci základní části dvaatřiceti úspěšnými zásahy nasměroval svůj tým k cenné výhře nad vítězem základní části Libercem 3:2 po prodloužení. „Je paráda, když Karel dva týdny nehraje, přijde a vychytá lídra tabulky. Je vidět, že ho nic nerozhodí. Čilo po návratu lapá bezvadně. V play-off je ohromně důležité mít vyrovnanou dvojici gólmanů. Nikdo nikdy neví, co se stane. Jeden se může zranit nebo se mu přestane dařit,“ mínil obránce Komety Zbyněk Michálek.

Před startem nejdůležitější části ročníku se zdá, že se úřadujícím šampionům povedlo v pravý čas najít optimální složení brankářské dvojice. „Překvapilo mě, kolik změn na postu gólmana bylo v Kometě. Hodně s nimi míchali, což se nemá stávat. Nakonec ale pro klub situace dopadla parádně,“ uznal Antoš.

Hradec má před čtvrtfinále na výběr ze dvou vyrovnaných gólmanů. Ani Pavelka, ani Maxwell se ovšem nepyš-ní takovou fazónou, jakou před dvěma lety v semifinálové sérii proti Kometě Patrik Rybák, jenž deptal brněnské střelce.

Lepší čísla a o něco víc zápasů má v dresu Hradce Američan, Pavelka zase vychytal proti Kometě tři vítězství v základní části.

Ilustrační foto.
U haly bude víc parkovacích míst. Za dvacet milionů

Ve vyřazovacích bojích jsou oba v podstatě nováčci. Maxwell si zachytal pět zápasů předkola předloni, Pavelka okusil play-off před rokem, v jediném ze svých čtyř duelů ale nastoupil od začátku. „Rozhodne aktuální forma. Pokud si vyhodnotí, že Pavelka měl velký podíl na těch výhrách v základní části proti Kometě, můžou ho nasadit,“ uzavřel Antoš.