Takřka nejlepší možný výběr už přivezla do Brna reprezentace Ruska v čele se superstar Alexandrem Ovečkinem, šestnáct hráčů NHL míří na jihomoravskou generálku z tábora dvojnásobných úřadujících mistrů světa Švédska.

Se Třemi korunkami hraje česká reprezentace v Brně v sobotu od půl sedmé večer, se sbornou v neděli od šesti večer. Národní tým se pokusí odčinit porážku z prvního zápasu turnaje proti Finsku 2:3. „Připomíná mi to období výluky, kdy se NHL nehrála a na mistrovství světa pak nastoupili nejlepší hráči,“ popsal nebývale našlapané soupisky soupeřů kouč české reprezentace Miloš Říha.

Za masivní koncentrací hvězd světového hokeje stojí kolaps favoritů v kanadskoamerické NHL, kde se poprvé v dlouhé historii soutěže poroučeli všichni vítězové divizí už v prvním kole. „Nikdo nečekal, že favorité vypadnou tak brzy,“ podivoval se Říha.

Kdo je tedy v nominaci na turnaj v Brně?

Další hvězdy

Rusko
Jevgenij Kuzněcov
Ilja Kovalčuk
Andrej Vasilevskij
Michail Sergačov

Švédsko
Elias Petersson
Adam Larsson
Elias Lindholm
Patrick Hörnqvist

Česko
Jakub Voráček
Radko Gudas
Ondřej Palát
Michael Frolík

Brněnská hvězda
Martin Zaťovič

ALEXANDR OVEČKIN. Nejlepší světový kanonýr minimálně poslední dekády sedmkrát ovládl tabulku kanonýrů v NHL. Věrný reprezentant, který jako šestnáctiletý hrál i Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi, si nenechá ujít jedinou příležitost reprezentovat sbornou. Dokázal to i letos. Po loňském zisku vytouženého Stanley Cupu jeho Washington tentokrát nečekaně brzy ztroskotal na Carolině a „car Ovie“ převelel na ruskou frontu.

V Brně oblékne dres národního týmu poprvé od Světového poháru před třemi lety. „Je to lídr týmu a všichni to vědí. Táhne ostatní a ve Washingtonu všechno stojí na něm, má obrovský respekt. Bavíme se spolu rusky a je mezi námi trochu větší rivalita, protože každý reprezentujeme jinou zem,“ usmíval se útočník české reprezentace s ruskými kořeny Dmitrij Jaškin, který podobně jako Ovečkin patří Washingtonu.

Nikita Kučerov

Pětadvacetiletý ruský forvard ohromil NHL bodovým zápisem, jaký kanadsko-americká soutěž nezažila od dob Wayna Gretzkyho. V 82 zápasech zaznamenal 128 bodů za 41 branek a 87 asistencí. Ani on však nezabránil potupnému vyřazení Tampy Bay z prvního kola play-off ve čtyřech zápasech s Columbusem.

Jevgenij Malkin

Další opora Ruska. Hvězdný centr z Magnitogorsku před lety prchl z domoviny, aby si mohl zahrát NHL. V zámoří už třikrát vyhrál v dresu Pittsburghu Stanley Cup. Na úspěchu Tučňáků má podobný podíl jako ikona klubu Sidney Crosby. Uplynulá sezona Malkinovi nevyšla podle představ, na šampionátu bude poprvé od roku 2015 v Praze.

Henrik Lundqvist

Živoucí švédská legenda. Třem korunkám vychytal sedmatřicetiletý „král Hen-rik“ v roce 2006 v Turíně olympijské zlato a před dvěma lety utnul ve finále v samostatných nájezdech nadvládu Kanady na světových šampionátech. Kariéra dlouholeté hvězdy New Yorku Rangers se ale blíží k finiši.

Oliver Ekman Larsson

Přední světový obránce je kapitán Arizony v NHL a ve stejné roli povede i švédskou reprezentaci, která zaútočí na třetí triumf na šampionátu v řadě. „Každý ví, jak mají nabitou soupisku, půjde o těžkou zkoušku, ale my se soustředíme na sebe,“ uzavřela pro změnu hlavní osobnost české reprezentace Jakub Voráček.