Přepište dějiny, Česká republika se stává… mistrem světa? Legendární hokejová hláška Roberta Záruby se týkala olympijských her. Premiérový světový titul čerstvě oslavili také hokejisté. Ne lední, ti na bruslích s kolečky. A mezi nimi početná ekipa hráčů brněnského klubu Mission Roller.

Fantastický rok letos zažívá hlavně devětadvacetiletý rodák z Brna Jiří Polanský. Pár dní po oslavách mistrovského titulu s třineckými Oceláři se mu narodila dcera. O dva měsíce později se mu už na krku houpe zlatá medaile pro nejlepší tým v inline hokeji. „Ještě jsem s rodinou ani nestačil oslavit hokejový titul a teď tohle. Pocity jsou fantastické. Věřili jsem, že na tomto šampionátu dosáhneme velké věci,“ usmíval se hráč, který ve finále nahrával na důležitý druhý gól českého týmu.

Ještě větší radost než zbytek spoluhráčů měl Tomáš Demel, který se Brně kdysi mihl v dresu Ytongu a extraligu válel za Znojmo. Direktoriát turnaje rozhodl, že žádný z obránců nezahrál líp a svěřil mu titul pro nejlepšího beka. Napodobil tak brankáře Romana Handla, jediného „profi inlinistu“ ve vítězném výběru. „Určitě jsem za ocenění rád. Turnaj nás všechny zastihl v dobré formě. Já jsem měl hlavně defenzivní úkoly. Snažil jsme se, abych se klukům vepředu nepletl,“ vysvětluje hokejista Mladé Boleslavi s nadsázkou okolnosti individuálního úspěchu.

Hráčů brněnského inline hokejového týmu si na šampionátu zahrálo hned pět. V poli kromě Polanského a Demela úřadovali ještě Luděk Brož, Pavel Strýček a Patrik Šebek, Ondřej Jirkův navíc jistil záda jedničce Handlovi. „Ale rozhodně v týmu nešlo o žádnou brněnskou kliku. V reprezentace se známe všichni moc dobře,“ upozorňoval Demel, který si stejně jako Polanský zapsal ve finále proti Američanům gólovou asistenci.

Pár dní před šampionátem kompletní šestice přišla o republikový titul s Mission Roller, když ve finále extraligy nestačila na Uherské Hradiště. „Stříbro je jediné, co mě na letošní sezoně mrzí. Jinak si rok 2011 zapamatuju velice dobře. Těžko ho něco překoná,“ uznal Polanský.

V neděli si vše vynahradil. „Oslavy byly veliké, ale já si turnaj užíval celý, ne jen okamžiky po jeho skončení,“ vysvětloval nejlepší defenzivní hráč pardubické akce.

I když je v České republice podpora tradiční verze hokeje nesrovnatelně větší než její „kolečková“ obdoba, podle Polanského je inline hokejem budoucnosti. „Náklady na něj jsou nesrovnatelně menší, hlavně pro amatérské hráče je obrovský rozdíl, jestli za hru zaplatí pět set korun nebo padesát,“ vysvětloval letošní extraligový šampion.

„Ale i u nás už je vidět, že jde inline hokej nahoru. Zatímco před lety jsme jezdili na šampionát jako parta nadšenců, teď už se všechno blíží k profesionalismu,“ dodal Polanský. Po šampionátu už všechny reprezentanty čeká krátká dovolená a pak se budou znovu učit bruslit. Zvláštní? Ani ne. I když na obrazovce vypadají oba sporty podobně. „Hůř se mi zvyká z nožů na kolečka. V inline hokeji se brzdí úplně jinak,“ vysvětloval Demel.

„Rozdíl mezi ledním a inline hokejem je docela velký. Brzdění je jedna věc, když se vracím na led, tak mám zase problém s pukem. Jeho váha je jiná, takže si kolikrát dělá co chce,“ smál se odchovanec Komety Polanský.