Už je to rok, co na jižní Moravě načali úspěšnou záchranářskou misi. „Přijeli jsme tenkrát v jednom autě a měli před sebou jasný cíl. Na dlouhé seznamování nebyl čas,“ povídá Jeřábek.

Letos mají před sebou úplně jiný plán, před zápasem ve Zlíně drží tým druhou pozici a fandové už nepochybují o play off. „V mančaftu máme spoustu kluků, kteří v play off vidí opravdový začátek sezony,“ dodává Ladislav Lubina.

Změnil se vám příchodem do Brna hodně život?
Lubina: Práce u mužstva i denní režim jsou v každém týmu docela podobné. Pozitivní změnu vidím v diváckém zázemí, s nímž se člověk nikde jinde v republice nesetká. Budeme se snažit, abychom lidi stále táhli.
Jeřábek: Je to takový impulz v práci.

Přišli jste z Vrchlabí, respektive z Pardubic. Jak jste si zvykali na Brno?
Jeřábek: Na kočovný život jsem zvyklý. Trénuju dvanáct let, devět let jsem mimo město, kde jsem bydlel. Změna mi nedělá problém. A diváci? Když má Vrchlabí třináct tisíc obyvatel a chodí tam na hokej dva tisíce lidí, tak je to taky pěkný. Zimák je tam menší. V Brně máme velkou novou halu, která je neustále plná. Obojí má něco do sebe.

Určitě jste pocítili vyšší zájem médií. Jak se s ním vypořádáváte?
Lubina: Já se novinám snažím vyhýbat, takže jsem relativně v klidu. (smích)
Jeřábek: Zájem médií ke sportu patří.

Co doprava v Brně?
Lubina: Já to měl jednoduchý. Koupil jsem si šalinkartu a jezdím.
Jeřábek: Už to zvládáme. Šaliny jsou ve všedních dnech lepší než auto. To už máme vyzkoušený.

Vnímáte i v tramvaji, že Brno je hokejové město?
Lubina: Určitě. Lidi nás poznávají. Někdy je to příjemné, jindy naopak. Jsou to normální věci, se kterými se člověk musí vypořádat. Někdy prodiskutuju s lidma celou cestu domů. (smích) Většinou se lidi ptají co a jak, ale že by nám říkali, jak máme hokej hrát? To snad ani ne.

Chybí vám v Brně něco?
Jeřábek: Mně nic , protože na nic není čas. Když je volno, odjedu na chalupu. V létě třeba sednu na kolo, jdu se projet po cyklostezce. Ale když začnete trénovat na ledě, už není příležitost.
Lubina: Bydlím v Brně sám, takže mi samozřejmě chybí rodina. Kluk tu studuje, občas se vidíme, ale manželka žije v Pardubicích. Každou volnou chvíli jedu domů.

Pane Lubino, vy jste po autonehodě, při níž zahynul člověk, dostal u soudu podmínku a musel jste na čas odejít z hokeje. V Brně jste dostal novou šanci. Zdá se, že jste ji chytil za pačesy…
Jsem vděčný za to, že jsem se mohl vrátit do vrcholového hokeje tady v republice. Snažím se pracovat co nejlépe. Samozřejmě že návrat jednoduchý nebyl. Klub měl málo bodů a hodně vysoké nároky. Čekala nás spousta práce. Jsme oba rádi, že jsme extraligu zachránili i s předstihem.

Trenér si většinou vybírá svého asistenta. Než jste přišli do Brna, znali jste se jen zběžně. Nehrozilo, že si lidsky nesednete?
Jeřábek: Přijeli jsme do Brna společně v autě, kde jsme všechno probrali. Přišli jsme před jasný problém. Na seznamování nebyl čas. Hned od prvního sednutí do auta jsme měli jasný cíl: zachránit Kometu jakýmkoli způsobem. Nikdo nepředpokládal, že nebudeme hrát baráž.

Ještě se vrátím ke vztahu dvou trenérů. Přece jen si asi musí rozumět…
Lubina: Určitě. Musí mít souznění, podobné základní představy o hokeji a hře. U nás to funguje. Neměli jsme mezi sebou problém.
Jeřábek: Jde také o pohled na určité hráče.V devěta­devadesáti procentech se shodneme.
Lubina: Na druhou stranu přijde na řadu nějaké konkrétní řešení situace a o ní diskutujeme, což je pozitivní. Vybereme třeba jednu ze tří variant.
Jeřábek: Hráči si to pak zahrají stejně jinak a je po variantách. (smích)

A zajdete po práci na pivo, nebo si od sebe chcete odpočinout?
Lubina: My jsme jako magoři. Furt se bavíme o hokeji. A jinak to nejde. Doma si od hokeje odpočineme. I když v uvozovkách. Stejně se v noci probudíte a přemýšlíte.
Jeřábek: Jedeme na první ligu. Hraje Olomouc s Chomutovem a stejně se bavíme o Kometě. Na pivo chodíme jen někdy po zápase doma.

Jak máte rozdělenou práci?
Jeřábek: Láďa se stará o obránce, já o útočníky. A video? To připravuje Láďa. Na počítače je zručnější. (úsměv)

Hráči si teď stěžují na únavu. Jak se unaví kouč?
Jeřábek: Kluci jsou unavení hlavně fyzicky, my psychicky. Zažíváme hrozný stresy, nervy. Taky chvilku potřebuju pauzu.

A stres na lavičce jde zahnat jak?
Jeřábek: Přijdou zápasy, které jsou mnohem vypjatější, a pak ty lehčí. Ale těch lehkých jsme moc nehráli. Loni žádný, letos hrozně málo. (smích) Dokud nevedete 5:0, což se nám nestalo, tak není klid. Stres z člověka trošku spadne, v noci se probudí a naskočí to tam znova.

Takže si v noci zápas ještě několikrát přehrajete?
Jeřábek: Některé určitě. Probudíte se třeba ve čtyři ráno a přehráváte si situaci, jestli se dala udělat jinak. Nebo vám v hlavě naskočí už následující zápas.

Teď sedíme v posilovně. Udržujete se ještě v kondici?
Jeřábek: Když máme čas, což je hodně málo. Ani chuť moc není. Letos v sezoně jsem byl jednou, takže hodně špatný.
Lubina: Zatím jsme ve fázi, kdy o tom víc mluvíme. Jako novoroční přání to bude na prvním místě a od 1. ledna určitě začneme.

Máte v týmu spoustu individualit. Jak je sladit dohromady?
Lubina: Spoustu věcí je potřeba vyzkoušet. Na druhou stranu hráči musejí mít snahu se vzájemně přizpůsobit. Když to neudělají, tým nefunguje. Gró naší práce je poskládat dobře útoky i obranné dvojice.
Jeřábek: Dvacet lidí, dvacet názorů. Nejdůležitější je jejich skloubení.

Jak se udílí pokyny zkušeným borcům, třeba Dopitovi nebo Trvajovi?
Lubina: Neřekl bych, že se jim něco hůř říká. Ale o řadě věcí s klukama diskutujeme: jak vyřešit určitou situaci, co by bylo lepší. Samozřejmě i zkušenému hráči chybu vytkneme. Na druhou stranu on si ji moc dobře uvědomuje.
Jeřábek: On to ví ještě dřív. Záleží, co si z chyby vezme.

Loni jste při příchodu do Brna prakticky neměli co ztratit, letos jsou nároky na tým vyšší. Jak se s nimi vyrovnáváte?
Lubina: Vždycky platilo přísloví: S jídlem roste chuť. Mužstvo se posílilo, tak se od něj čekají výsledky. Jsme v Kometě od toho, aby tým sbíral body a docílil co nejlepší výsledek.
Jeřábek: Já bych teď postavení v tabulce nijak nepřeceňoval. Máme stále jednoznačnou vizi: postoupit do play off. Tabulka je vyrovnaná. Po třech prohraných zápasech můžete být jinde.
Lubina: Vždycky je blíž od úspěchu k neúspěchu než obráceně.

Hráči taky zůstávají pokorní?
Jeřábek: Ze začátku byla situace jiná. Udělalo se pár rozhovorů do novin, že budeme hrát tutově finále. Pak jsme dostali párkrát přes držku. Určitě nás tyhle věci posílily. Hráči jsou inteligentní lidi. Při pohledu na tabulku vidí, že se může rychle promíchat.

Pane Jeřábku, po zápase s Litvínovem jste říkal, že vánoční stromek ještě doma nemáte. Už jste pokročil?
Strom mám vyhlídlej. Mám na to příští týden. Láďa odjíždí domů. Žiju v Brně s přítelkyní. Máme na vánoční přípravu pondělí, úterý, dva dny.
Lubina: A u toho ještě přemýšlejte nad hokejem. (smích)

Podílíte se na vánočním úklidu?
Jeřábek: V žádném případě. Já pak dělám jen maso a salát. Do toho mi nesmí nikdo zasahovat. Dáme si nějaké dobré červené víno, co se týče masa, nějaké klobásky.

Kapr nebude?
Jeřábek: Taky. Chce to pořádnou trojkombinaci

Loni jste si na Nový rok přál čtrnáctou příčku. Letos asi tak skromný nebudete.
Jeřábek: Přání je samozřejmě play off.
Lubina: Já už jsem o svém předsevzetí mluvil. Navštěvovat tento areál. (smích) A samozřejmě play off je něco úplně jiného.
Jeřábek: Krásně se tohle pořekadlo ukázalo na mistrovství světa v Německu.

Pokud se Kometa dostane do play off, klub zažije novou situaci.
Lubina: Já si myslím, že jsou tu kluci, kteří hrají hokej právě kvůli play off. Pro tyto hráče teprve začne sezona.
Jeřábek: Přesně tak.