„Svozil je z nich určitě top. Myslím, že už je to hotový hráč. Kuba Brabenec taky patří k nejlepším Pracuje pro tým a jeho podíl je v naší hře cítit. Eda je o dva roky mladší než většina ostatních. Má excelentní práci s pukem a je úspěch, že se tam vůbec dostal, protože dva roky dělají v tomto věku strašně moc. Kubovi Kosovi by víc asi sedělo, kdyby hrál na centru než na křídle, kde ho nasazují nyní,“ hodnotil vystupování českých juniorů s brněnským původem na šampionátu mládežnický trenér Komety Pavel Pazourek, jenž v minulosti koučoval Brabence s Kosem.

Konkrétněji je měl na očích jako asistent trenéra v dorostu v letech 2017 až 2019. Později jako trenér juniorky několikrát koučoval i Svozila, jenž ale drtivou většinu zápasů nastupoval za A tým. „Brabence s Kosem jsem poznal ještě jako prvoročáky, kdy hráli s o rok staršími kluky. Bylo na nich na první pohled patrné, že jsou velkými talenty. A teď nemyslím jen hokejově, ale taky chováním. Určitě si doma přidávali. Bez toho to nejde. Hokej není lehký sport a bez pracovitosti se člověk nikam nedostane,“ přesvědčoval Pazourek.

Ten s radostí sleduje vynikající výkony národního týmu v zámoří, podle něj není výsledek současného týmu náhodný. „Ročník 2003 je hodně silný. Podle mě se už projevuje i vliv akademií, kvůli nimž začala většina týmů trénovat daleko víc. Mohl to být zlom. V Kometě jsme náročné požadavky praktikovali už před vznikem akademií. Zastávali jsme postoj, že je třeba trénovat třikrát týdně dvoufázově a přiblížit se tak dospělým, takže pro nás nešlo o novinku. Posun taky vidím v tom, že dřív tolik nefungovala spolupráce mezi školami a kluby. Teď už i excelentní školy vycházejí hokejistům vstříct,“ zamyslel se Pazourek.

Podle něj Kometa pomohla současným reprezentantům i tím, že jim záhy dala šanci v extralize dospělých. Kromě Kosa, jenž se v roce 2019 vydal do finského Ilvesu Tampere, jemuž patří dodnes, v A týmu Komety všichni debutovali v šestnácti letech.

A všichni taky záhy dali gól. Nejmladším z nich byl při své debutové brance Brabenec, který je taky nejmladším extraligovým střelcem Komety v historii. Svůj první gól za Brno vstřelil hned při debutu v extralize 18. února 2020, kdy přispěl k výhře Komety 2:1. Bylo mu šestnáct let a sto šedesát dnů.

Ve stejném ročníku 2019/2020 ale udivoval zejména Svozil, jenž byl v šestnácti stabilní a platnou součástí základní sestavy. „Potom hrál i v první obranné dvojici. Mužstvo mu dávalo víc, než on mu mohl odevzdat, i když byl šikovný. Od Komety to je neskutečná pomoc, když dá těmto klukům šanci v dospělém hokeji,“ zamyslel se Pazourek.

Svozil s Brabencem se z Brna vydali do kanadských juniorek v létě 2021, podobný osud zřejmě brzy čeká i Šalého. Nyní se ale všichni soustředí na úspěch na světovém šampionátu juniorů. „Letos máme nesmírně kvalitní obranu, která překonává útok. V závěru turnaje taky potřebujeme štěstí,“ dodal