Předchozí
1 z 8
Další

Sestava, která se postarala o první mistrovský titul pro Kometu (tehdy s názvem Rudá hvězda Brno.Zdroj: hckometa - history.cz

PRVNÍ TITUL (1954/1955)

Za Rudou hvězdu od jejího počátku nastupovala hvězdná jména tehdejšího československého hokeje jako zmíněný Bubník, Bronislav Danda nebo František Vaněk. Bylo tak jasné, že se zařadí mezi hlavní favority první ligy.

Ve své premiérové sezoně sice ještě Rudá hvězda skončila o skóre za Spartou, která tehdy nesla název Spartak Praha Sokolovo, ve druhém ročníku 1954/1955 už ale brněnskou mašinu plnou hvězdných jmen nikdo nezastavil. Jihomoravané prohráli jen tři ze čtrnácti zápasů a radovali se z premiérového titulu.

Bronislav Danda.
Sběratele titulů Dandu umlčel titulek s Coca-Colou

A postupně si taky získali náklonnost fanoušků Králova Pole a Zbrojovky, které naštval odliv největších hvězd do klubu ministerstva vnítra „Od lidí jsme si toho na začátku vyslechli spoustu. I naštvané dopisy mi domů chodily. Ale já byl rád, že můžu hrát ligu. Ve druhé sezoně jako když zamete. Vlasta (Bubník - pozn. red.) byl miláček diváků. Já se s ním vezl," smál se při vzpomínce nad vrtkavostí fanouškovské přízně po letech Danda

Právě jeho nejlepší kamarád Bubník byl nejlepším střelcem soutěže „Dařilo se nám a vyhrávali jsme. Měli jsme spoustu fanoušků. I na ulici nás občas někdo zastavil. Přiznávám, že jsme měli trochu nos nahoru," uznal s odstupem Danda.

Hokejisté Rudé hvězdy Brno vyhráli na Vánoce v roce 1955 Spengler Cup.Hokejisté Rudé hvězdy Brno vyhráli na Vánoce v roce 1955 Spengler Cup.Zdroj: hckometa-history.cz

TRIUMF NA SPENGLER CUPU (1955/1956)

Rudá hvězda titul v následující sezoně 1955/1956 obhájila, když v nervydrásajícím závěrečném duelu doma otočila skóre na konečných 6:3 proti Spartě v týmu s Vladimírem Zábrodským nebo Karlem Gutem. 

Cenné vítězství ale Brňané vybojovali i na tradičním vánočním turnaji Spengler Cupu, na nějž se české mužstvo dostalo poprvé po sedmi letech zákazů.

Kometa dostala přednost před Spartou a své soupeře na prestižním podniku, který se ve švýcarském Davosu koná dodnes, zválcovala. Postupně porazila 6:2 Inter Milán, 8:3 Davos, a 11:1 EV Füssen. Prestižní evropská cena tak putovala na jih Moravy.

Rudá hvězda Brno v sezoně 1959/1960.Rudá hvězda Brno v sezoně 1959/1960.Zdroj: hckometa - history.cz

NÁVRAT NA TRŮN (1959/1960)

V letech 1955 - 1958 vyhrála Rudá hvězda čtyři československé tituly v řadě, v sezoně 1958/1959 ale Kometu sesadilo z trůnu kvůli špatnému začátku Kladno.

Spekulovalo se o tom, že Jihomoravany ovlivnila letní předsezonní brigáda na Šumavě, kde hokejisté v Modravě káceli mohutné stromy. Ztrátu z úvodu ročníku už Brňané nedohnali.

Jihomoravský klub se ale pod taktovkou trenéra Eduarda Fardy na československé výsluní vrátil hned o rok později, když soutěž ovládl se sedmibodovým náskokem na druhý Slovan Bratislava.

Brňané také odšpuntovali sérii sedmi mistrovských titulů v řadě. V týmu zářila jména jako Danda, Václav Pantůček, Josef Černý nebo Rudolf Potsch, v bráně čaroval Vladimír Nadrchal, později se přidal třeba i legendární zadák Jaromír Meixner. „Byla to neuvěřitelná léta. Dařilo se nám vyhrávat, chodila plná hala. Byli jsme perfektní kolektiv Brňáků, ze kterého nechtěl nikdo odejít. Spíš naopak,“ vzpomínal Potsch. 

Opora zadních brněnských řad Rudolf Potsch přivedl hokejovou Kometu k devíti tiulům československého mistra.
Průkopníka bodyčeků táhlo zpět do Brna srdce

ZKL Brno v roce 1966 při posledním titulu na dlouhých jedenapadesát let.ZKL Brno v roce 1966 při posledním titulu na dlouhých jedenapadesát let.Zdroj: hckometa - history.cz

POSLEDNÍ VEČÍREK ZLATÉ GENERACE (1965/1966)

Brněnský klub v padesátých a šedesátých let vybojoval úctyhodných jedenáct titulů, poslední z nich v sezoně 1965/1966 už pod názvem ZKL Brno. Závěrečný zápas sezony sehrálo ZKL na Kladně, kde potřebovalo vyhrát. Domácí se postarali o velké drama a dokonce se dostali do vedení 2:1, Brňané ale nakonec dokázali zápas strhnout na svou stranu a po výhře 4:2 si zajistili patrně svůj nejtěžší titul.

„Nejvíc si cením právě toho posledního titulu. Všichni jsme už zestárli a soupeři si na nás zvykli. Neměli jsme už takovou formu jako na začátku. Po nás už přišla generace, která nebyla taková, jací jsme byli my," pověděl legendární brněnský obránce František Mašlaň, který v únoru oslavil devadesátiny. 

František Mašlaň v pozadí s obrazem, na kterém je jeho milovaná chata na Kuklíku.
Smrt ženy musím přetrpět, v hokeji mně nikdy nikdo neporadil, říká Mašlaň

Patří mezi šestici legend, které byly u všech jedenácti brněnských titulů ve zlatých časech. „Je pravda, že když jsme s Jardou Meixnerem seděli vedle sebe, tak mu říkám: ,Když vidím pověšené dresy a ribana, že si je mám obléct, dělá se mně na blití.´Bylo toho pak už moc, šlo o velký stereotyp. Lidé si zvykli, že vyhráváme člověk byl trošku v nervech. Museli jsme vyhrát a podat výkon, aby byli fanoušci spokojení. Venku jsme prohráli, protože se pořád nedá vyhrávat, ale doma jsme se snažili vyhrát, abychom potěšili lidi," ohlížel se zpátky Mašlaň.

Legendární finále první ligy z roku 2009 mezi Kometou Brno a Ústím nad Labem.Legendární finále první ligy z roku 2009 mezi Kometou Brno a Ústím nad Labem.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

HOKEJOVÁ HOREČKA (2008/2009)

Ve zbytku šedesátých let ještě Kometa bojovala o ligové medaile, ale zanedlouho nastalo zdánlivě nekonečné období temna, kdy se Brňané pravidelně pohybovali u dna tabulky nejvyšší soutěže a sestupovali o patro níž. Krize vyvrcholila v roce 2002, kdy slavná značka poznala své dno. Kometa sestoupila až do třetí nejvyšší české soutěže, tedy druhé ligy. Hned o rok později se Brňané vrátili o patro výš, ale extraliga jim byla na další roky zapovězena.

Klub zachránil bývalý brněnský obránce Libor Zábranský, který se po konci hráčské kariéry stal v roce 2004 majitelem klubu a slavná značka díky němu nezkrachovala. Kometa se postupně znovu dostávala k životu, i když ještě trvalo, než se vrátila na výsluní. 

V sezoně 2008/2009 se brněnský klub poprvé za své třináctileté temné období mimo nejvyšší soutěž dostal až do finále první ligy. v němž tým kolem Milana Kostourka, Kamila Brabence, Pavla Zubíčka, s brankářem Alexandrem Hylákem a trenérem Vladimírem Kýhosem stanul proti Ústí nad Labem.

Město zachvátila nefalšovaná hokejová horečka a fanoušci před Rondem nocovali, aby se dostali k lístkům. Ti, na které se nedostalo, sledovali aspoň videoprojekci. Brňané nakonec sice prohráli finálovou sérii s Ústím nad Labem 2:4 na zápasy, ale do extraligy se po třinácti letech skutečně podívali díky odkoupení licence od Orlů Znojmo.

Hokejisté Komety ve finálové sérii na jaře 2012 s Pardubicemi.Hokejisté Komety ve finálové sérii na jaře 2012 s Pardubicemi.Zdroj: Deník/Luboš Jeníček

MODROBÍLÁ POPELKA (2011/2012)

V úvodních sezonách se hokejisté brněnské Komety s extraligou sžívali, zlom nastal v ročníku 2011/2012.

I když se dlouho zdálo, že přes mohutné posílení (přišli Leoš Čermák, Tomáš Pospíšil, Hynek Zohorna nebo Tomáš Žižka) a příchodu trenéra Zdeňka Venery klub znovu zůstane v podprůměru soutěže, poprvé se dostal do předkola play-off.

V něm Brňané smetli 3:0 na zápasy Kladno, následovalo senzační vyřazení Sparty ve čtvrfinále play-off 4:2 na zápasy a tehdy ambiciózní Plzně 4:1 na utkání v semifinále. Na finále s Pardubicemi se začala plnit náměstí a Brno se opět zahalilo do modrobílé.

I když Kometa nakonec v dramatické finálové sérii plné zvratů podlehla Pardubicím 2:4 na zápasy, stříbrné medaile měly příchuť zlata. Však je taky brněnští hokejisté oslavili se svými fanoušky na náměstí. 

Brno 22.04.2017 - příjezd hokejistů od DRFG arény na Zelný trh, kde s fanoušky proběhly oslavy mistrovského titulu sezony 2016-2017Brno 22.04.2017 - příjezd hokejistů od DRFG arény na Zelný trh, kde s fanoušky proběhly oslavy mistrovského titulu sezony 2016-2017Zdroj: Deník/Attila Racek

VYMODLENÝ TITUL (2016/2017)

Kometa se po stříbru v roce 2012 zařadila k extraligové špičce, což potrvdila stříbrem v roce 2014 a bronzem o rok později. Na vysněné zlato ale museli modrobílí čekat. Posilování brněnského týmu v létě 2016 dávalo tušit, že tentokrát už to Kometě klapne. Do Brna přišli Martinové Erat a Zaťovič, Ondřej Němec, Michal Gulaši, Marek Kvapil nebo Tomáš Vincour. V lednu pak klub doplnil bek Jakub Krejčík.

Hvězdná modrobílá flotila pod taktovkou majitele klubu Zábranského přes některá klopýtnutí v základní části dosáhla postupně až na český hokejový Olymp, když v play-off přejela postupně 4:0 na zápasy Spartu, 4:2 na zápasy Hradec Králové a 4:0 Liberec.

Při zlaté jízdě uchvacovaly výkony brněnského fantoma v bráně Marka Čiliaka i jistota, se kterou tým se čtyřmi nabitými formace kácel jednoho soupeře za druhým. „O tomto jsem dvanáct roků snil. Nazrál k tomu čas, skladba týmu i jeho síla," soukal ze sebe při oslavách hrdý majitel a trenér Zábranský, jemuž se povedlo po třinácti letech v klubu dotáhnout slavnou značku zpět na výsluní.

Jihomoravská metropole se koupala v mistrovských oslavách, vždyť na titul z nejvyšší soutěže čekala předlouhých jedenapadesát let. Dvanáctým titulem Kometa dorovnala v historické bilanci ligových šampionů dosud vedoucí Duklu Jihlava. Zlatí hoši z Brna si užili bujaré oslavy, třeba i jízdu otevřeným autobusem přes ulice slavícího Brna.

Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

OBHAJOBA. (2017/2018)

Ačkoliv oslavy a zadostiučinění byly obrovské, Kometa do mistrovské kocoviny nespadla. I díky tomu, že zlatý kádr zůstal kromě několika změn pohromadě. 

V následujícím extraligovém ročníku 2017/2018 se Brňané pohodlně z pátého místa dostali do play-off a podobně jako rok předtím naplno zažehli motory v play-off, kde přejeli 4:0 na zápasy Vítkovice, 4:1 Plzeň a ve finále 4:1 na zápasy Třinec a s třináctým titulem se stali nejúspěšnějším českým hokejovým klubem.

Mistrovské oslavy si tentokrát Brňané užili po pátém zápase na ledě Třince. „Toto mužstvo mám strašně rád. Jeden za druhého by položil na ledě život. Jsem rád za kluky, hlavně za Leoše (Čermáka - pozn. red.) a Špenyho (Martina Erata - pozn.red.), kteří mi dali strašně moc v hokejové kariéře,“ rozplýval se opakovaný hrdina brněnského celku Čiliak.