„Po rozpačitém úvodu šly výkony nahoru. Kometa je tam, kde by být měla, i když pořád je na čem pracovat,“ shrnul legendární brněnský obránce Jaromír Meixner.

Co stojí podle Deníku Rovnost za úspěchem Komety?

SMRTONOSNÉ PŘESILOVKY. Kdo se obával, že po odchodu hvězdného Američana Petera Muellera do Vítkovic otupí pověstné přesilovky brněnského týmu, byl na omylu. Kometa naopak svou parádní disciplínu ještě vyšperkovala.

Po čtrnácti kolech má dechberoucí úspěšnost 36,59 % a právě v přesilovkách rozhoduje zápasy.

Obávaným zakončovatelem se stal Luboš Horký, který se prosadil v přesilovkách už pětkrát. Mozky početních převah jsou Petr Holík s Adamem Zbořilem.

VYROVNANÉ FORMACE. Tuny papíru se v uplynulých letech napsaly o závislosti Komety na výkonech elitní formace. S odchodem Muellera a příchodem zvučných posil už jsou ale podobné poznámky jen historií.

Kometa se nyní může pyšnit čtyřmi vyrovnanými formacemi. Nejvíc bodů mají pořád členové nové první formace Holík s Horkým, zdatně jim ale sekundují hráči z ostatních lajn jako Kim Strömberg, Radek Koblížek nebo talentovaný Eduard Šalé.

Vedení klubu se tentokrát do posil trefilo. Prakticky všechny plní, co se od nich očekávalo. A třeba Fin Strömberg je nečekaným kanonýrem, když v devíti duelech nasázel pět branek. „Až závěr sezony naplno ukáže, jestli je tomu tak, ale opravdu se zdá, že na rozdíl od minulých roků se tentokrát podařilo přivést opravdové posily,“ nabídl pohled Meixner.

Výsledkem je, že Kometa nasázela ve čtrnácti partiích čtyřiačtyřicet gólů, což je třetí nejvyšší počet v extralize.

JEDNODUCHOST. V úvodu ročníku hokejisté Komety kupili chyby v obranném pásmu i vinou složitých přihrávek, po čase Brňané vsadili na jednoduchost. „Řekli jsme si, že není ostuda nic nevymýšlet, ale vyhodit puk o mantinel pryč z pásma,“ podotkl kanonýr Horký, jenž je s deseti góly nejlepší střelec extraligy.

V následujícím týdnu ale bude Kometě scházet, dodatečně totiž po podnětu Karlových Varů dostal třízápasový distanc za zákrok na karlovarského Martina Rohana v nedělním utkání. „Je úpadek hokejové morálky, že takto klub žaluje na hráče. Jsem zvědavý, jak Kometa Horkého nahradí,“ přemítal Meixner.

BRANKÁŘI. V minulém ročníku Kometa prakticky celou dobu hledala optimální složení brankoviště.

V této sezoně má možná nejlepší gólmanskou dvojici extraligy hned od začátku sezony.

I když jsou brněnští brankáři v jednotlivých zápasech nejvytěžovanějšími v extralize, když čelí průměrně pětatřiceti střelám, mají vynikající čísla.

Dominik Furch s procentuální úspěšností zásahů 93,78 % vévodí statistice brankářů, pozadu nezůstává ani nyní zraněný Marek Čiliak s úspěšností 92,31 %. „Rozchytali se. Škoda, že je Čiliak zraněný, ale Furch chytá výborně. Gólmani jsou zkrátka základ úspěchu a už několik výher vyloženě vychytali,“ poznamenal Meixner.

Brňané se v úvodu druhé čtvrtiny základní části nacházejí jen dva body od vedoucích Pardubic. Další duel je čeká  v pátek na domácím ledě proti Českým Budějovicím. Duel začíná už v pět hodin odpoledne.