Předchozí
1 z 4
Další

Baron Becker nastoupil v Kometě ke třem duelům.Baron Becker nastoupil v Kometě ke třem duelům.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

BARON BECKER
Pozoruhodná postava v Kometě. Američan, který si dohromady v profesionálním hokeji zahrál patnáct zápasů, ve třech z nich oblékl dres Komety. Po letech na americké univerzitě rok nikde nehrál, než v sezoně 2007/2008 zamířil do dánského Frederikshavnu, kde nastoupil jen ke třem duelům.

V následující sezoně si ho na zkoušku vybrala extraligová Sparta, kde ale v devíti duelech zaznamenal jediný bod a a z pražského klubu se bleskově poroučel.

V lednu po něm sáhla tehdy prvoligová Kometa, za níž Becker odehrál premiérový zápas 26. ledna v Prostějově, kde Brno prohrálo 2:3. Poté tehdy sedmadvacetiletý forvard nastoupil ve dvou čtvrtfinálových partiích proti Hradci Králové.

To bylo vše. Pak se za ním zavřela voda a už si profesionální hokej nikdy nikde nezahrál.

Dan SpangDan SpangZdroj: Deník/Attila Racek

DAN SPANG
Znovu Kometa amerického hráče angažovala v říjnu roku 2015, kdy brněnský klub koučoval současný šéf svazu Alois Hadamczik.

Obránce Dan Spang sezonu začal v KHL v dresu Nižného Novgorodu, tam ale přišel o místo na soupisce a tak po něm sáhla Kometa. „Je to hráč, který dobře bruslí, finská liga, kde hrál v předchozí sezoně, je tím také známá. Měl tam dobré výsledky, pak ovšem odešel do Ruska zkusit KHL, kde se eliminovali cizinci. Byla možnost ho získat, ověřovali jsme si jeho kvality, reference jsou velmi dobré, proto jsme se rozhodli pro jeho angažování. Potřebujeme trošku agresivnějšího hráče, který více bruslí,“ pravil tehdy Hadamczik.

Angažmá dvaatřicetiletého zadáka však mělo jepičí život. Naskočil pouze do osmi duelů, v nichž nasbíral dva body. Po velkých chybách v zápasech s Vítkovicemi (porážka 2:3) a Karlovými Vary (porážka 3:5) přišel o místo v sestavě a v půlce prosince se z klubu poroučel.

Následně zamířil do německého Hamburku.Pak na dvě sezony okusil britskou ligu v dresu Nottinghamu a kariéru zakončil v roce 2019 v německé druhé lize ve Frankfurtu.

Nicholas SchausNicholas SchausZdroj: Deník/Attila Racek

NICHOLAS SCHAUS
Další Američan, který si na jihu Moravy střihl jen epizodní roli. Do Brna přišel nejproduktivnější obránce extraligy ze sezony 2016/2017 v listopadu 2018 po neúspěšném začátku ročníku ve Slovanu Bratislava v KHL.

Ani v Brně tehdy dvaatřicetiletý zadák formu nenašel. Naopak. Už po šestnácti duelech si balil kufry, když nasbíral pouhé dva body za dvě asistence, na ofenzivního zadáka to byla zoufale slabá bilance.

Prorazit se pak Schaus pokoušel v Pardubicích, kde pár let předtím ovládl extraligovou produktivitu obránců. Znovu marně.

V následujících letech už si žádnou přední evropskou soutěž nezahrál, v uplynulém ročníku Schaus oblékal dres rumunského celku Csikszereda.

Peter MuellerPeter MuellerZdroj: Deník/Lukáš Kaboň

PETER MUELLER
Ve většině případů se tedy angažování amerického hráče nevyplatilo, všechny neúspěšné pokusy ale přebíjí odkaz Petera Muellera.

Svérázný vlasatý Američan byl v letech 2018 – 2022 klíčovým forvardem brněnského celku. V roce 2021 dokonce jako první cizinec ovládl produktivitu základní části extraligy, když nasbíral 64 bodů ve 46 duelech.

S Kometou se nejdál dostal do semifinále hned ve své úvodní sezoně 2018/2019, kdy se brněnský klub po dvou mistrovských titulech neúspěšně pokoušel o zlatý hattrick.

Pak už bylo Muellerovým maximem s Kometou čtvrtfinále, které si v Brně zahrál v roce 2021.

Loni v létě pak mnohé překvapila zpráva o jeho konci v klubu a odchodu do Vítkovic.Ironií osudu pak bylo, když právě Mueller letos v březnu svým gólem v prodloužení šestého čtvrtfinálového utkání play-off rozhodl v Brně o vyřazení Komety a postupu Vítkovic do semifinále.