Modrobílá skvadra navíc přišla na několik týdnů o obránce Tomáše Kundrátka s Kimem Strömbergem, kteří si zlomili prst. „Rozhodně se na to nebudeme vymlouvat. V přípravě jsme ale investovali čas do toho, aby se sehrály jednotlivé formace a teď je všechno jinak,“ litoval trenér Komety Martin Pešout.

První reakce na nevyvedený začátek a zranění na sebe nenechala dlouho čekat. Klub si vyhlédl posilu do útoku, přichází finský centr Tomi Sallinen. Dvojnásobný vicemistr světa strávil poslední čtyři sezony ve švédské nejvyšší soutěži, kde nejprve chvíli nastupoval za Färjestad a poté tři a půl roku za Brynäs. „Kometě se zranil Kim Strömberg a mým cílem je pomoct týmu vyhrávat. Jsem moc rád, že tu je jeden hráč, co umí finsky a další, který se trochu domluví finsky,“ narážel Salinen na klubovém webu na Strömberga a útočníka Radka Koblížka, jenž dlouhé roky v zemi tisíců jezer hrál.

Na Jaroslava Málka (v zeleném s číslem 14) byli fanoušci dlouho zvyklí v líšeňském dresu, od nové sezony ale hájí barvy Karviné.
Trochu klukům v Líšni závidím, překvapili mě, říká Málek před návratem do Brna

V Brně by Sallinen měl zabrat místo po svém zraněném parťákovi Strömbergovi v centru druhého útoku právě mezi Koblížkem a Jakubem Flekem.

Sallinen může být vítaným impulzem pro chřadnoucí ofenzivu. Vyjma prvního zápasu sezony, v němž Kometa přejela Karlovy Vary 6:1, vstřelila v dalších čtyřech duelech maximálně dva góly ze hry. „Trápíme se v koncovce. Pracujeme na tom,“ poznamenal Pešout.

Zlepšit výkony musí i defenziva. Kometu v posledních dvou duelech zachránil od výprasků výborně chytající gólman Dominik Furch. „Každý si musíme vstoupit do svědomí,“ upozornil obránce Jan Ščotka.

Začít může u sebe. Reprezentační zadák má být při Kundrátkově zranění lídrem defenzivy, jenže zatím vrší chyby. Ve statistice plus minus je se sedmi zápornými body nejhorší z celého týmu. „Strašné kolik mám minusů. Patřím mezi ty, kteří musí nejvíc zabrat. Je sice teprve začátek sezony, ale každý musí pořádně makat,“ burcoval Ščotka.

Zda nová posila i kající slova Kometě pomohou k lepším výkonům, se ukáže už v pátek, kdy Kometa od šesti hodin večer přivítá na domácím stadionu Hradec Králové.

Tomi Sallinen
narozen: 11. února 1989
post: centr
současný klub: Kometa Brno
bývalé kluby: Blues, Finsko U20, Leksands, Djurgardens, Nižněkamsk, Kunlun, Kloten, Färjestad, Brynäs
úspěchy: stříbro z MS (2014, 2016), stříbro z finské ligy (2008, 2011)