KDO ZA MUELLERA? Ústřední otázka, kterou bude třeba zodpovědět. S Peterem Muellerem, jenž by se dnes měl v dresu Vítkovic poprvé představit na ledě Komety jako soupeř, odešel Brnu dlouhodobě nejpilnější sběratel bodů.

Kometě se tak rozpadla obávaná první formace, na jejíž bedrech stála produktivita týmu. V přípravě zatím dostal nejvíc prostoru po boku Martina Zaťoviče s Petrem Holíkem talentovaný Eduard Šalé. „Uvidíme, jestli spolu budeme nastupovat i v ostrých zápasech. Samozřejmě by to bylo super,“ pravil Šalé.

Bodově se ale Zaťovičovi s Holíkem bez Muellera zatím nevede. Trenér Komety Martin Pešout zkraje léta hovořil o tom, že jako náhradu za Muellera bere Radka Koblížka s Jakubem Flekem. Koblížek nastupuje ve formaci po boku svého parťáka z finské soutěže Kima Strömberga. Do elitní lajny tedy půjde spíš Flek. V minulém ročníku zastupoval v první formaci Andrej Kollár. Nebo místo mezi smetánkou zaujme další nečekaná posila na poslední chvíli?

KDO BUDE JEDNIČKA? Last minute příchod Dominika Furcha zcela proměnil brankářskou situaci v Kometě. Mistr švédské ligy bude patřit mezi největší golmanské osobnosti nadcházejícího extraligového ročníku.

Otázkou však je, zda velké ambice do něj vkládané dokáže naplnit. Na začátku může být jeho nevýhodou, že se k týmu připojil až devět dní před startem ročníku. Počítat je taky třeba se specifičností brněnského prostředí, které nesedne všem.

Třeba Matej Tomek by mohl vyprávět. Ve slovenské reprezentaci užitečný gólman zůstává v Brně za očekáváním a aktuálně je jeho budoucnost na jihu Moravy krajně nejistá.

K dispozici má totiž Kometa vedle Furcha a Tomka ještě velezkušeného Marka Čiliaka, jemuž vyšel přípravný duel v Olomouci, kde vychytal nulu. „Brankářský post je hodně citlivý. Když se někdo zraní, je třeba mít náhradu. Proto chceme tři kvalitní gólmany,“ řekl majitel Komety Libor Zábranský.

Nyní se mu ale sešli tři ambiciózní brankáři, z nichž nikdo nehodlá a není zvyklý plnit roli trojky. Aktuálně se zdá, že právě Čiliak se bude na začátku sezony dělit o porci minut s Furchem, Tomka tak možná čeká hostování jinde.

CO FORMA? Na papíře budí tým respekt, ale v přípravě zatím nepřesvědčil. S nepříliš ambiciózními soupeři Brňané vyhráli jen tři ze šesti duelů.

Nejde přitom o výsledky, i herně to Kometě zatím skřípe. „Ostré zápasy jsou o něčem jiném. Ze začátku jsme nehráli v sestavách, v jakých můžeme hrát, a z plné fyzické přípravy jsme slevili až minulý týden,“ nezneklidňuje se Zaťovič nevýraznými předsezonními výkony.

Pravdou je, že loni v létě Kometa neprohrála před startem ročníku ani jeden zápas, přesto se následně trápila. Bude to tentokrát naopak?

KDO MÁ HLAVNÍ SLOVO? Zdá se, že každoroční evergreen se zopakuje i tentokrát. Majitel Zábranský v určité fázi sezony sestoupí z kanceláře na střídačku a bude mužstvo znovu koučovat spolu s oficiálním hlavním trenérem, tentokrát s Martinem Pešoutem. „Nevylučuju, že si na ni zase stoupnu. I kvůli nároďáku. Člověk do toho musí být vtažený. Nedovedu si představit, že bych se teď zavřel do kanceláře,“ řekl pro iSport.cz Zábranský, jenž je také asistentem trenéra reprezentace.

Nabízí se otázka, jak autonomní bude na výrazné osobnosti bosse klubu Pešout, jenž má svůj systém.