Za Vítkovice nastupuje pět bývalých hráčů Komety. Tři z nich, Jan Hruška, Vladimír Svačina a Alexandre Mallet, skončili v elitní pětce týmové produktivity ostravského týmu. „Oba celky se dobře znají, stejně jako hráči mezi sebou. Proto i tato série bude hodně o detailech, jak se třeba povede doladit přesilovky nebo oslabení,“ mínil asistent brněnského trenéra Jan Zachrla.

Propojenost mezi Kometou a Vítkovicemi dokazuje také fakt, že třeba druhý vzájemný souboj v základní části na konci listopadu rozhodl gólem na 3:2 Peter Trška, tehdy oblékající ostravský dres. Slovenský obránce ovšem ročník dohrává v Brně. V posledním vzájemném souboji, který před měsícem vyhrály Vítkovice 4:0, se zase prosadil Filip Pyrochta, jenž naopak půlku základní části odehrál v Brně.

Od středy se po základní části devátá Kometa střetne s osmými Vítkovicemi v předkole play-off hraném na tři vítězné duely. „Vítkovice si zaslouží uznání za posledních deset patnáct zápasů, kdy hrály opravdu výborně. Nemůžeme duely s nimi vzít na lehkou váhu, mají hodně silnou první formaci, která je schopna sbírat spoustu bodů. Je třeba soupeře respektovat a hrát svou hru,“ uvedl k ostravskému soupeři novopečený vítěz extraligového bodování Peter Mueller z Komety.

V závěrečné třetině základní části patřili Ostravané k nejpilněji bodujícím týmům v extralize, když ve třinácti kláních slavili devět výher.

Mocně finišovala i Kometa, v pomyslné tabulce posledních deseti zápasů je o bod druhá za Vítkovicemi, dojem ovšem kalí tři poslední nevyvedené zápasy, v nichž prohrála 2:3 po prodloužení s Olomoucí, 0:5 v Praze se Spartou a 2:5 doma s Pardubicemi. „Uvidíme v předkole, jakou máme formu. Play-off je jiná soutěž, což vědí moc dobře i hráči. Nespojoval bych poslední zápasy s tím, jestli máme formu takovou, nebo makovou,“ zmínil Zachrla.

Brňané si v poslední pětiletce vybudovali pověst týmu, který zažehne motory až v play-off. Poprvé od roku 2016 ovšem Kometu čeká předkolo a nemá tolik prostoru na vyladění formy jako v předcházejících letech, kdy do vyřazovacích bojů vstupovala ve čtvrtfinále.

Tentokrát může seřizovat stroj jen dva dny. „Problém to pro nás není, každý si musí srovnat, že je třeba teď podat nejlepší výkon. Půjde o rychlou sérii, na druhou stranu, bez diváků se docela maže výhoda domácího prostředí. Lepší to má tým začínající na svém ledě asi v tom, že nemusí cestovat a pověnuje se víc regeneraci,“ dumal Zachrla.

Předcházející vzájemná série před třemi lety vyzněla pro Kometu, která ve čtvrtfinále vyhrála 4:0 na zápasy. Brněnský celek ovšem od té doby přišel o značnou část své zlaté aury a Ostravané tak cítí šanci. „Jdeme do toho s tím, že chceme vyhrát. Když budeme v plné sestavě, věřím, že půjdeme dál,“ zmínil kouč Vítkovic Miloš Holaň.

V Brně očekávají vyrovnanou sérii, ostatně i vzájemná bilance zápasů v základní části byla nerozhodná 2:2. „Je to padesát na padesát,“ dodal Zachrla.

První souboj se uskuteční ve středu od sedmi hodin večer v Ostravě před kamerami ČT Sport.