„Řekli jsme si po zápase s Třincem, že musíme hrát jednodušeji a být pečlivější v detailech,“ podotkl nový brněnský kanonýr Luboš Horký.

Čtyřiadvacetiletý forvard roky platí za nevybroušený talent, který ovšem v posledních sezonách stagnoval. Zdá se, že po odchodu Petera Muellera,kdy dostává prostor v elitní lajně, začíná naplno využívat svůj potenciál.

Po sedmi kolech je společně s pardubickým Tomášem Zohornou a vítkovickým Robertsem Bukartsem se sedmi vstřelenými góly na čele tabulky kanonýrů, v celkové produktivitě mu patří s deseti body druhá příčka. „Cítím se určitě líp než v minulých letech. Taky hraju první přesilovku, což rovněž pomůže, máme víc času na ledě, tím přichází víc šancí a všeho,“ liboval si znojemský rodák.

Basket Brno (v bílém) na úvod sezony před domácím publikem porazil pražskou Slavii 92:79.
Basket trápila viróza, přesto si doma na úvod poradil s nováčkem

Jeho doménou jsou právě přesilové hry, při nichž zaznamenal čtyři ze sedmi gólů. Právě i díky jeho střelecké fazóně má Kometa jasně nejnebezpečnější početní převahy z celé extraligy, když jich využila šestatřicet procent. „Věřím si na střelu z první, i když pořád mám na čem pracovat. Měl bych je posílat víc nahoru, ne dolů a na betony, ale věřím, že to ještě přijde,“ poznamenal Horký.

Na přílišnou skromnost ale v jeho případě není důvod. Kometa je totiž nejefektivnějším týmem soutěže. Na bránu soupeřů vysílá v průměru jen 24,57 střel za zápas, což je po Kladnu nejmíň v extralize. Pro srovnání, nejproduktivnější Pardubice a Vítkovice zaznamenaly o tři branky víc než Kometa, ale na gólmany soupeřů vysílají průměrně 30,43, respektive 31,43 střel za zápas.

Na Jaroslava Málka (ve žlutém s číslem 14) byli fanoušci dlouho zvyklí v líšeňském dresu, od nové sezony ale hájí barvy Karviné.
Po výhře měl smíšené pocity. Ale fanoušci se ke mně zachovali hezky, těší Málka

Zatímco směrem dopředu Kometa tolik aktivní není, mraky práce mají brněnští brankáři, kteří jsou po kladenských nejvytíženější v české nejvyšší soutěži. Průměrně na gólmana Komety přiletí za zápas přes sedmatřicet střel. Brankáři modrobílého celku se ale činí, Marek Čiliak má s úspěšnosti zásahů 93,51 % a Dominik Furch s 93,33 % skvostnou bilanci. „Taktiku jsme uzpůsobili tomu, že máme dva výborné gólmany. Její součástí je, že na ně chodí větší počet střel, ale nepouštíme soupeře do přečíslení,“ poodkryl strategii trenér Komety Martin Pešout.

Dva zápasy v brněnském dresu má za sebou nový finský centr Tomi Sallinen. V obou si připsal po jedné asistenci. „Rozhodně nám pomohl. Chybí nám dva centři a tím, že je Tomi zkušený, vnesl do naší hry kompaktnost, kterou jsme postrádali,“ lebedil si Pešout.

Další duel čeká jeho svěřence v pátek, kdy od šesti hodin večer přivítají doma poslední Litvínov.