K sérii výher se Kometa nadechla právě i díky výhře 3:0 na Kladně na konci ledna. Následná brněnská jízda skončila až ve čtvrtfinále s Vítkovicemi, které Kometa prohrála se vztyčenými hlavami 2:4 na zápasy. „To utkání bylo podle mě zlom, měli jsme na Kladno náskok třech bodů, navíc jsme hráli v pěti becích, ale zvládli jsme to,“ pravil trenér Komety Patrik Martinec. V konečném účtování se ale Brno opět topí na průměrné sedmé pozici, přesně v polovině extraligy. A jak ukazují poslední tři sezony, bohužel pro brněnské fanoušky i ambiciózní vedení, právě tam Kometa také v současnosti patří. Pojďme postupně.

CO SE POVEDLO?

HVĚZDNÉ POSILY. Pořádně proměněný facelift si pro novou sezonu opatřila hokejová Kometa. V těžkých pokoronavirových časech ji k tomu pomohla i vydatná injekce od nového generálního partnera, sázkové společnosti Betano.

A až na výjimky se Kometa do zvučných posil trefila. Zvláště pak příchod brankáře Dominika Furcha byl vyloženě královský počin. V Brně po pomalejším rozjezdu zaujal i Jakub Flek, majstrštykem byl taky příchod Kristiána Pospíšila po Novém roce. Své si odehrál i reprezentační bek Tomáš Kundrátek nebo Jan Ščotka, který dal zapomenout na zpackaný úvod sezony.

Radek Kučeřík prožil povedenou sezonu.
Průměrná sezona. V Kometě zaujali rychlík i živel, kdo zaostal?

Vyloženě se ze zamýšlených opor trápil jen Radek Koblížek.

Horší už to bylo s novými tvářemi ne tolik zvučných jmen. Hráči jako Jan Dufek, Adam Raška nebo Jiří Ondráček v Brně zapadli, za očekáváním byli i Kim Strömberg s Tomim Sallinenem, z „druhého sledu“ zaujal prakticky jen Zdeněk Okál.

TRENÉRSKÉ DUO. Trenéři se v posledních sezonách mění v Brně jako aprílové počasí, ale kousek stability by mohlo přinést nové trenérské duo Patrik Martinec a Jaroslav Modrý, které vedení klubu postupně angažovalo při neúnosné krizi kolem Vánoc.

Sázka na chemii mezi dvěma trenéry, kteří loni dovedli České Budějovice k extraligové medaili, se ukázala být jako správná. Chvíli sice trvalo, než se jimi projevené změny ve hře brněnského týmu projevily, ale pak to stálo za to.

Dominik Furch si i v šestém utkání čtvrtfinálové série udržel úspěšnost zákroků nad devadesát procent.
Konec se ctí, ale bez úspěchu. Chci dál s Kometou bojovat o trofeje, hlásí Furch

Když odmyslíme šéfa klubu Libora Zábranského, poslední kouč, který na střídačce Komety vydržel déle jak sezonu, byl Vladimír Kýhos v letech 2013 – 2015. Bude Martinec, který je oficiálně veden jako hlavní kouč, tím dalším?

CO SE NEPOVEDLO?

SÁZKA NA PEŠOUTA. Své trenérské kvality Martin Pešout prokázal v Karlových Varech, ale brněnská štace, kam zamířil loni na jaře, mu nesedla.

Od začátku se projevoval příliš submisivně vůči šéfovi Zábranskému. Ačkoliv avizoval, že týmu vtiskne svůj styl hry, Kometa pokračovala v zajetých kolejích minulých sezon.

Martin Pešout se na jaře stal trenérem Komety, na střídačce brněnského klubu vydržel ale jen do prosince.
Pešout má po vyhazovu z Komety novou práci. Vrací se na sever Čech

Kontraproduktivní bylo taky jeho časté střídání brankářů Dominika Furcha s Markem Čiliakem.

Dlouho rovněž nefungovala obrana, přestože měla skoro až reprezentační parametry. Proto Zábranský sáhl k nezvyklému kroku. Pešouta v půli prosince odvolal.

HRA V PĚTI. V přesilovkách byla Kometa postrachem extraligy, ale běda, když narazila na disciplinovaného soupeře. Ve hře pěti proti pěti se Brňané často dostávali pod tlak soupeře a sami se při ní neprosazovali tak často, jak by potřebovali.

Šesté čtvrtfinále hokejové extraligy mezi Kometou Brno a Vítkovicemi.
Rasismus v Brně? Kometa zná trest za pokřiky fanoušků na Lakatoše

Kometa byla týmem, který v základní části vyslal na bránu soupeře v průměru na zápas nejmenší počet střel a naopak jich nejvíc inkasoval. To do jisté míry vycházelo z herního stylu brněnského celku, zároveň je ale výmluvným varovným prstem.

VÝKYVY. Hodně zběsilá byla horská dráha, kterou se Kometa v této sezoně vydala. Ne že by brněnští fanoušci nebyli na výkyvy svého oblíbeného týmu z minulosti zvyklí, v tomto ročníku trvala ale krize prakticky tři měsíce, což je bezmála půl sezony.

PLNIT TRIBUNY. Asi nejsmutnější poznatek sezony je ten, že hokejová Kometa už není sexy. Brněnský klub ztratil v porovnání základních částí oproti poslednímu předkoronavirovému ročníku 2019/2020 přes osm set fanoušků na zápas.

Druhý zápas předkola mezi Kometou (v modrobílých dresech) a Mladou Boleslaví.
Forma Komety graduje, play-off mód nastaven, fanoušky ale netáhne

Nutno říct, že vinou vleklé krize občas návštěvy v brněnské aréně oscilovaly kolem pěti tisíc. Získat příznivce zpátky nebude vůbec jednoduché, základem je vyhnout se výkyvům.